Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavební buňka z chodníku u krajské nemocnice po čtvrtstoletí zmizí

  17:00aktualizováno  17:00
Kolik dní by vydržela stavba, kterou by si někdo dovolil postavit doprostřed chodníku u svého domu? Den, dva? Těžko říct. Jasné naopak je, jak dlouho takové počínání procházelo pardubické nemocnici. Dvacet pět let.

Přibližně před čtvrtstoletím dělníci postavili doprostřed chodníku u pardubické nemocnice stavební buňky. Od té doby chodci, včetně maminek s kočárky, musejí skákat mezi projíždějící auta.

Nepochopitelný příběh pravděpodobně letos skončí. Nemocnice slíbila, že nechá buňky odstranit. Třebaže si lidé roky na nesmyslný zábor chodníku stěžovali úřadům, městu, kraji i nemocnici, vůbec jim to nepomohlo.

Nevzhledná stavba zmizí až nyní, kdy se začíná rozpadat a nemocnice pro ni už nemá využití. „Stavební buňky by měly být odstraněny do konce prázdnin,“ uvedl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Kdo šel někdy po chodníku kolem pardubické nemocnice, stavební buňku zná. Zabírá chodník u dolní části areálu nemocnice, je prakticky v zatáčce a nekompromisně vyhání chodce na silnici, kde jezdí stále více aut. Navíc ztěžuje řidičům výhled do zatáčky při vjezdu ke spodní vrátnici.

Na nesmyslnou stavbu upozorňuje téměř deset let

Montovaná stavba sloužila jako zázemí pro stavbaře v nemocnici. Jiří Sádovský na nesmyslné umístění stavební buňky upozorňuje úřady už od roku 2006, ale bez úspěchu. Když se od redaktora MF DNES dozvěděl, že konečně bude chodník volný, měl radost.

„Už jsem chtěl kvůli tomu psát novému primátorovi. Jsem hrozně rád, že stavební buňky zmizí,“ řekl Jiří Sádovský. Generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald uvedl, že jde o téma, které se neustále vracelo.

„Stavební buňky byly vždy využívány při rekonstrukcích. V době, kdy se budoval multioborový pavilon, sloužily pro stavební firmy. Je to dočasná stavba, zasahuje do chodníku a v tuto chvíli je jejich likvidace na místě,“ uvedl Gottvald.

Když se MF DNES před dvěma roky snažila najít viníka absurdní situace, ukázalo se, že buňky patří Pardubickému kraji, který je pronajímá nemocnici. Z ne úplně jasného důvodu to pro všechny úřady znamenalo, že stavební buňky jsou nedotknutelné.

„Montovaný objekt je už několik desítek let součástí areálu Pardubické krajské nemocnice, a tudíž zde dle zákona nemůže docházet k neoprávněnému záboru chodníku,“ uvedl tehdy například Michal Votřel, vedoucí odboru majetku, stavebního řádu a investic kraje. Zároveň uznal, že do tohoto místa stavební buňka nepatří.

Teoreticky mohli kvůli nebezpečné dopravní situaci chtít nápravu policisté. To by se patrně stalo ve chvíli, kdyby se tam odehrála vážná nehoda. „Proti úřadům je člověk někdy bezmocný,“ řekl Sádovský.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

VIDEO: Hledají se řidiči, kteří jeli kolem sraženého chodce v Krouně

Šipka u silnice směrem z křižovatky v Krouně na Poličku označuje místo nálezu...

Policie žádá o pomoc svědky nehody u Krouny na Chrudimsku. Stala se v sobotu 8. září deset minut před třetí hodinou v...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz