Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavební buňka z chodníku u krajské nemocnice po čtvrtstoletí zmizí

  17:00aktualizováno  17:00
Kolik dní by vydržela stavba, kterou by si někdo dovolil postavit doprostřed chodníku u svého domu? Den, dva? Těžko říct. Jasné naopak je, jak dlouho takové počínání procházelo pardubické nemocnici. Dvacet pět let.

Přibližně před čtvrtstoletím dělníci postavili doprostřed chodníku u pardubické nemocnice stavební buňky. Od té doby chodci, včetně maminek s kočárky, musejí skákat mezi projíždějící auta.

Nepochopitelný příběh pravděpodobně letos skončí. Nemocnice slíbila, že nechá buňky odstranit. Třebaže si lidé roky na nesmyslný zábor chodníku stěžovali úřadům, městu, kraji i nemocnici, vůbec jim to nepomohlo.

Nevzhledná stavba zmizí až nyní, kdy se začíná rozpadat a nemocnice pro ni už nemá využití. „Stavební buňky by měly být odstraněny do konce prázdnin,“ uvedl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Kdo šel někdy po chodníku kolem pardubické nemocnice, stavební buňku zná. Zabírá chodník u dolní části areálu nemocnice, je prakticky v zatáčce a nekompromisně vyhání chodce na silnici, kde jezdí stále více aut. Navíc ztěžuje řidičům výhled do zatáčky při vjezdu ke spodní vrátnici.

Na nesmyslnou stavbu upozorňuje téměř deset let

Montovaná stavba sloužila jako zázemí pro stavbaře v nemocnici. Jiří Sádovský na nesmyslné umístění stavební buňky upozorňuje úřady už od roku 2006, ale bez úspěchu. Když se od redaktora MF DNES dozvěděl, že konečně bude chodník volný, měl radost.

„Už jsem chtěl kvůli tomu psát novému primátorovi. Jsem hrozně rád, že stavební buňky zmizí,“ řekl Jiří Sádovský. Generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald uvedl, že jde o téma, které se neustále vracelo.

„Stavební buňky byly vždy využívány při rekonstrukcích. V době, kdy se budoval multioborový pavilon, sloužily pro stavební firmy. Je to dočasná stavba, zasahuje do chodníku a v tuto chvíli je jejich likvidace na místě,“ uvedl Gottvald.

Když se MF DNES před dvěma roky snažila najít viníka absurdní situace, ukázalo se, že buňky patří Pardubickému kraji, který je pronajímá nemocnici. Z ne úplně jasného důvodu to pro všechny úřady znamenalo, že stavební buňky jsou nedotknutelné.

„Montovaný objekt je už několik desítek let součástí areálu Pardubické krajské nemocnice, a tudíž zde dle zákona nemůže docházet k neoprávněnému záboru chodníku,“ uvedl tehdy například Michal Votřel, vedoucí odboru majetku, stavebního řádu a investic kraje. Zároveň uznal, že do tohoto místa stavební buňka nepatří.

Teoreticky mohli kvůli nebezpečné dopravní situaci chtít nápravu policisté. To by se patrně stalo ve chvíli, kdyby se tam odehrála vážná nehoda. „Proti úřadům je člověk někdy bezmocný,“ řekl Sádovský.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Pardubický kraj doplatí každému z dětí po zemřelé pacientce čtvrt milionu

(Ilustrační snímek)

Pardubický kraj vyplatí každému ze tří pozůstalých dětí ženy, která zemřela v roce 2006 po operaci v chrudimské...

Auto přistálo v řece koly vzhůru, řidičku vytáhli svědci nehody

Řidička utopila peugeota v Divoké Orlici.

V korytě Divoké Orlice na Orlickoústecku skončil v neděli odpoledne osobní automobil Peugeot 106. Byl převrácený na...

Hokejové Dynamo by se do voleb prodat dalo, politici se na tom ale neshodli

Primátor Martin Charvát.

Ačkoliv Dynamo Pardubice bylo před sezonou pasováno do role týmu, který bude jen těžko hájit svou extraligovou...

Najdete na iDNES.cz