Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavba druhé koleje omezí vlaky z Pardubic na Hradec až do listopadu

  11:05aktualizováno  11:05
Občas vlak nahradí autobus. Jindy se zase souprava po kolejích sotva vleče. Stavba druhé železniční koleje mezi Pardubicemi a Hradcem Králové bude cestující brzdit ještě několik měsíců. Hotovo by mělo být letos v listopadu.

Železničáři budují lepší spojení mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Stavbu zatím provázejí výluky. | foto: Tomáš Kubelka

Na části železniční trati Pardubice - Hradec Králové se pasažéři v posledních týdnech už mohou svést po nově položené koleji. Ten rozdíl pozná každý. Souprava jede bez zbytečných otřesů a hlavně mnohem méně hlučně.

Zatím však stavba za téměř 800 milionů korun nekončí. V úseku Stéblová - Opatovice nad Labem budou dělníci operovat ještě několik měsíců a jejich činnost budou doplňovat nepopulární výluky.

„Od 25. července brzy ráno do 10. srpna potrvá výluka traťové koleje směr Stéblová v Opatovicích. Pro cestující to tedy znamená, že budou muset použít náhradní autobusovou dopravu,“ uvedl Marek Illiaš, mluvčí Správy železniční dopravní cesty.

Momentálně se nejvíce pracuje právě v okolí Opatovic. Tam vyroste i zbrusu nová stanice. „Zhruba jeden kilometr směrem na Pardubice postavíme novou zastávku Opatovice nad Labem tak, aby byla blíže centru obce a místní části Pohřebačka,“ řekl Milan Svatoň, projektový manažer ze společnosti Skanska.

Dvojkolejka z Pardubic do Hradce Králové

Do letošního listopadu se bude druhá kolej budovat na osm kilometrů dlouhém úseku mezi Stéblovou a Opatovicemi. Momentálně jsou stavbaři na úseku Opatovice - Pohřebačka. Vedle stavby nové koleje se opravuje ta původní a buduje se nová stanice právě v Pohřebačce. Se stavbou souvisí i oprava mostků, přejezdů, zabezpečovacích zařízení nebo nástupišť. Práce se neobejdou bez dalších výluk. Stavba celkem vyjde na 770 milionů korun a provádí ji firma Skanska. Až skončí, vlaky budou moci jezdit v úseku rychlostí 160 km/h.

Navíc Správa železniční dopravní cesty využila výluky i k dalším nutným opravám stávající koleje a jejího okolí.

„Opravujeme mosty, propustky, přejezdy, nástupiště nebo osvětlení a trakční vedení,“ řekl llliaš s tím, že by stavba měla skončit na začátku listopadu. „Na listopad jsou naplánovány krátkodobé výluky na finální práce,“ dodal.

V plánech je položení i druhé koleje mezi Stéblovou a Pardubicemi a také mezi Opatovicemi a Hradcem Králové. SŽDC prý už připravuje začátek obou staveb. Bez nich je podle krajského radního pro dopravu Jaromíra Duška stávající zdvojkolejnění na osmi kilometrovém úseku vlastně zbytečné.

„Kdybych měl hodnotit stavbu samotnou a nedoufal bych, že na ni navážou další, její přínos se blíží nule,“ uvedl Jaromír Dušek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Dabovat Funese po Filipovském bylo kamikaze, říká oceněný Krampol

Jiří Krampol převzal v Přelouči cenu za dlouhodobé herecké mistrovství společně...

Herec Jiří Krampol obdržel při udílení dabingových Cen Františka Filipovského v Přelouči společně s kolegyní Jaroslavou...

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Najdete na iDNES.cz