Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Terminál za 176 milionů před pardubickým nádražím bude hotový za 180 dní

  16:19aktualizováno  17:05
Dlouho odkládaný projekt prostoru před pardubickým železničním nádražím začíná dostávat zřetelnější obrysy. Radnice totiž vysoutěžila stavební firmu, která náměstí Jana Pernera kompletně přebuduje. O téměř dvousetmilionovou stavbu se postará společnost Strabag.

Vizualizace přestavby náměstí Jana Pernera před pardubickým hlavním vlakovým nádražím | foto: Vizualizace: Pardubický magistrát

Boj s časem. Tak už dvě volební období vypadá příprava kompletní přestavby náměstí Jana Pernera před pardubickým hlavním vlakovým nádražím. Kvůli průtahům totiž městu reálně hrozilo, že přijde o více než 100 milionů, které na stavbu mělo získat ze švýcarských fondů.

Nyní se však projekt pohnul dopředu. Město totiž vysoutěžilo firmu, která náročnou stavbu provede. Ze čtyř uchazečů o zakázku na rekonstrukci prostoru před nádražím jako terminálu městské hromadné dopravy s vazbou na železniční dopravu rada města vybrala společnost Strabag, která nabídla nejnižší cenu, ale také nejkratší dobu realizace.

„Nabídková cena společnosti Strabag je 145,975 milionu korun bez DPH. Pro její zaplacení využijeme možnosti spolufinancování z Programu švýcarsko-české spolupráce, kde můžeme získat 85 procent způsobilých nákladů, maximálně pak 108 milionů korun,“ řekl náměstek primátora zodpovědný za dotace Jan Řehounek. S DPH se tak cena vyšplhá na 176 milionů korun.

„Hned v prosinci 2014 jsme požádali švýcarskou stranu o prodloužení termínu na čerpání dotace. Jsem rád, že se Švýcary podařilo přesvědčit o tom, že náš projekt je kvalitní a oceňuji i jejich vstřícný přístup při jednáních o posunutí termínu pro čerpání dotace do roku 2017,“ dodal Řehounek.

Radnice však stále ještě čeká na stavební povolení na jednotlivé objekty. „Předpokládám, že do konce září bychom je měli získat a začátkem října můžeme zahájit stavbu,“ uvedl manažer odpovědný za tento projekt Jan Chvojka. Stavba by podle nabídky společnosti Strabag měla být hotova za 180 dní.

Akci zbrzdilo územní řízení

Prostor před pardubickým vlakovým nádražím by se měl změnit k nepoznání. Přibude památník Jana Pernera, klidová zóna s vodním prvkem se přesune na vhodnější místo, nově řešeno bude stání pro vozy městské hromadné dopravy, které bude vybaveno moderními informačními systémy.

Přibudou nástupní a výstupní hrany pro pravidelné linkové autobusy, cyklověž s automatickým samoobslužným systémem i venkovní kryté stojany pro jízdní kola. Projekt počítá také s napojením na systém městských cyklostezek.

Stavba původně měla začít už v květnu letošního roku, projekt však zbrzdilo zdlouhavé územní řízení, které předchází zisku stavebního povolení. „Získali jsme ho později, než jsme chtěli. Dost dlouho jsme čekali třeba na vyjádření policie či hasičů. Kvůli tomu jsme nabrali zpoždění v řádech několika týdnů,“ uvedl Řehounek.

Problémy s plochou před nádražím mělo už minulé vedení radnice, koalice nakonec tento projekt vzdala. Bývalá primátorka města a zastupitelka za Sdružení pro Pardubice Štěpánka Fraňková proto nekritizovala na jarním zastupitelstvu současné zpoždění projektu, nýbrž nedostatek informací.

„Zaskočilo mne, že nikdo z politického vedení města a bohužel ani z řad úředníků tehdy nedovedl odpovědět, jak velký časový skluz má projekt, na který chce město čerpat dotace ze švýcarských fondů a který je, alespoň předpokládám, jedním z nejdůležitějších projektů stávajícího vedení města,“ uvedla Fraňková.

Nepříjemnosti kvůli opravě náměstí Jana Pernera čekají i dopravní podnik, stavba totiž zkomplikuje provoz městské hromadné dopravy na místě důležitého uzlu. „Pokud bychom nemohli zajíždět k nádraží, byl by to pro nás velký problém,“ uvedl ředitel dopravního podniku Tomáš Pelikán.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

Vdávala se narychlo den po příjezdu tanků, rodina se bála stanného práva

Paní Jozífová se svými háčkovanými svatebními šaty z roku 1968.

Jsou to krásné šaty. Ostatně svatební. Sice tak nevypadají, ale jsou „dobové“. Navíc na jednu výraznou historickou dobu...

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz