Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Terminál za 176 milionů před pardubickým nádražím bude hotový za 180 dní

  16:19aktualizováno  17:05
Dlouho odkládaný projekt prostoru před pardubickým železničním nádražím začíná dostávat zřetelnější obrysy. Radnice totiž vysoutěžila stavební firmu, která náměstí Jana Pernera kompletně přebuduje. O téměř dvousetmilionovou stavbu se postará společnost Strabag.

Vizualizace přestavby náměstí Jana Pernera před pardubickým hlavním vlakovým nádražím | foto: Vizualizace: Pardubický magistrát

Boj s časem. Tak už dvě volební období vypadá příprava kompletní přestavby náměstí Jana Pernera před pardubickým hlavním vlakovým nádražím. Kvůli průtahům totiž městu reálně hrozilo, že přijde o více než 100 milionů, které na stavbu mělo získat ze švýcarských fondů.

Nyní se však projekt pohnul dopředu. Město totiž vysoutěžilo firmu, která náročnou stavbu provede. Ze čtyř uchazečů o zakázku na rekonstrukci prostoru před nádražím jako terminálu městské hromadné dopravy s vazbou na železniční dopravu rada města vybrala společnost Strabag, která nabídla nejnižší cenu, ale také nejkratší dobu realizace.

„Nabídková cena společnosti Strabag je 145,975 milionu korun bez DPH. Pro její zaplacení využijeme možnosti spolufinancování z Programu švýcarsko-české spolupráce, kde můžeme získat 85 procent způsobilých nákladů, maximálně pak 108 milionů korun,“ řekl náměstek primátora zodpovědný za dotace Jan Řehounek. S DPH se tak cena vyšplhá na 176 milionů korun.

„Hned v prosinci 2014 jsme požádali švýcarskou stranu o prodloužení termínu na čerpání dotace. Jsem rád, že se Švýcary podařilo přesvědčit o tom, že náš projekt je kvalitní a oceňuji i jejich vstřícný přístup při jednáních o posunutí termínu pro čerpání dotace do roku 2017,“ dodal Řehounek.

Radnice však stále ještě čeká na stavební povolení na jednotlivé objekty. „Předpokládám, že do konce září bychom je měli získat a začátkem října můžeme zahájit stavbu,“ uvedl manažer odpovědný za tento projekt Jan Chvojka. Stavba by podle nabídky společnosti Strabag měla být hotova za 180 dní.

Akci zbrzdilo územní řízení

Prostor před pardubickým vlakovým nádražím by se měl změnit k nepoznání. Přibude památník Jana Pernera, klidová zóna s vodním prvkem se přesune na vhodnější místo, nově řešeno bude stání pro vozy městské hromadné dopravy, které bude vybaveno moderními informačními systémy.

Přibudou nástupní a výstupní hrany pro pravidelné linkové autobusy, cyklověž s automatickým samoobslužným systémem i venkovní kryté stojany pro jízdní kola. Projekt počítá také s napojením na systém městských cyklostezek.

Stavba původně měla začít už v květnu letošního roku, projekt však zbrzdilo zdlouhavé územní řízení, které předchází zisku stavebního povolení. „Získali jsme ho později, než jsme chtěli. Dost dlouho jsme čekali třeba na vyjádření policie či hasičů. Kvůli tomu jsme nabrali zpoždění v řádech několika týdnů,“ uvedl Řehounek.

Problémy s plochou před nádražím mělo už minulé vedení radnice, koalice nakonec tento projekt vzdala. Bývalá primátorka města a zastupitelka za Sdružení pro Pardubice Štěpánka Fraňková proto nekritizovala na jarním zastupitelstvu současné zpoždění projektu, nýbrž nedostatek informací.

„Zaskočilo mne, že nikdo z politického vedení města a bohužel ani z řad úředníků tehdy nedovedl odpovědět, jak velký časový skluz má projekt, na který chce město čerpat dotace ze švýcarských fondů a který je, alespoň předpokládám, jedním z nejdůležitějších projektů stávajícího vedení města,“ uvedla Fraňková.

Nepříjemnosti kvůli opravě náměstí Jana Pernera čekají i dopravní podnik, stavba totiž zkomplikuje provoz městské hromadné dopravy na místě důležitého uzlu. „Pokud bychom nemohli zajíždět k nádraží, byl by to pro nás velký problém,“ uvedl ředitel dopravního podniku Tomáš Pelikán.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Vichr na Svitavsku sroloval plechovou střechu mlýna, hasiči ji strhli

V Městečku Trnávka hasiči likvidovali následky silného větru, který utrhl...

Hasiči v neděli po poledni zasahovali v obci Městečko Trnávka na Svitavsku, kde se utrhla střecha mlýnu. Srolovaný...

VIDEO: Výstava s obřím žihadlem přibližuje včely a úly ze všech úhlů

Výstava o včelách na pardubickém zámku potrvá do 23. září.

Včely ze všech ú(h)lů. To je název výstavy, která začala v pardubickém zámku. Nevěnuje se jen včele medonosné, mnoho...

Za bodnutí dceřina přítele dostala žena vězení, poškozenému soud nevěřil

Vazební věznice Hradec Králové

Soud uložil Libuši Podgorské čtyři roky vězení za napadení přítele její dcery. V bytě ve Svitavách ho loni bodla nožem...

Najdete na iDNES.cz