Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sousedé brojí proti stavbě tří bytových domů v pardubické Smilově ulici

  14:08aktualizováno  16:20
Je to jedna z nejlukrativnějších parcel v centru Pardubic. Společnost R. S. Credit se však už od roku 2011 marně snaží získat povolení k její zástavbě. Proti budování tří bytových domů ve Smilově ulici se totiž rozhodně postavili majitelé okolních parcel.

Takto mají vypadat podle vizualizace ve studii nové činžovní domy na místě bývalé tiskárny. Vedle bytů v nich mají být i kanceláře či restaurace. | foto: Studie: R. S. Credit

Z prohlášení Petry Dolínské z developerské společnosti R. S. Credit, která chce přestavět brownfield v centru Pardubic, jasně plyne, že pražský investor si výstavbu 101 bytů, kavárny, restaurace a kanceláří ve třech domech na místě ruin bývalé tiskárny ve Smilově ulici představoval trochu jinak.

„Už jsme z toho vážně hodně unavení. Dělá nám to i obrovské ekonomické problémy. Ale dali jsme se na válku, tak musíme bojovat. Určitě uděláme vše proto, abychom projekt dotáhli do konce. Je to ale už neúměrně dlouhé,“ uvedla Dolínská a její rozhořčení se dá pochopit. Firma se už téměř čtyři roky snaží získat všechna potřebná povolení.

Ovšem vše nasvědčuje tomu, že práce hned tak neskončí. Důvod je zřejmý, majitelé okolních pozemků nechtějí o činžovních domech za jejich ploty ani slyšet.

„Budu dělat vše pro to, aby se nestavělo. To se někdo zbláznil, nebo co? Postavit tady tři činžáky? Vážně nestojím o to, aby mi jejich obyvatelé koukali na zahradu,“ řekl Alois Rainberg, který s pozemkem tiskárny sousedí ve Smilově ulici.

„Raději, ať si tam uklidí ten nepořádek. Běžte se tam podívat, jak to vypadá,“ upozornil na neutěšený stav pozemku. Proti se staví i rodina Lejhancových, která s pozemkem sousedí ze strany třídy Míru a Sladkovského ulice. Jiří Lejhanec starší upozorňuje především na obrovské problémy, které by výstavba znamenala v dopravě.

„Už teď je celá Smilovka doslova ucpaná auty, neumím si představit, že tam bude dalších sto bytů. To vyvolá pravý kolaps, podle mě je to celé nesmysl,“ uvedl Lejhanec starší. Právě kvůli dopravě projekt dlouho narážel i u úřadů.

Vladimír Bakajsa, šéf magistrátního odboru dopravy, měl plány firmy na stole už řadu let a nelíbily se mu. „Už to řešíme roky, jsme s investorem v kontaktu. Momentálně má přerušené územní řízení, protože jsme mu vytkli v projektu zhruba sedm bodů, které musí opravit. Až to udělá, bude řízení dál probíhat,“ uvedl Bakajsa už v roce 2013 s tím, že potíže očekává s parkovacími místy i s výjezdem z jednosměrné Smilovy ulice. Nyní ale firma námitky dokázala odvrátit.

„Z našeho pohledu je už ze strany investora všechno v pořádku. Projektanti dokázali problematická místa vyřešit. Ovšem pro firmu tím stejně nic nekončí, je téměř jisté, že se další účastníci řízení odvolají ke krajskému úřadu,“ popsal očekávaný scénář Bakajsa.

Podle Dolínské bylo zásadní, že firma postaví u domů podzemní parkoviště. „Bude to bydlení v centru města, není tedy důvod, aby majitelé bytů pořád někam jezdili auty. Jsme rádi, že jsme toto dokázali vyřešit. Odpůrci to nemůžou blokovat do nekonečna, tak se snad jednou toho územního a stavebního povolení dočkáme,“ dodala Dolínská s tím, že firma už má na stávající objekty bývalé tiskárny vydány demoliční výměry.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

U stadionu Zlaté přilby nabízí pardubická radnice k odkupu stovku parcel

Plochodrážní závod Zlatá přilba.

Ve Svítkově se chystá velký projekt pro výstavbu domů. Jen kousek od plochodrážního stadionu nabízí Nadace pro rozvoj...

Všichni proti ANO. Malé strany v Pardubicích vytvářejí koalice

Radnice Pardubice.

Lidovci společně s TOP 09 nebo Pardubáci s Patrioty a Starosty. Tak by měly vypadat pardubické předvolební koalice....

Kardinála Berana doprovodí na poslední cestě starokladrubští vraníci

Starokladrubští vraníci jsou na vystupování na veřejnosti zvyklí, často cestují...

Přímými účastníky sobotního procesí, které uctí kardinála Josefa Berana, jehož ostatky se po téměř padesáti letech...

Najdete na iDNES.cz