Během týdnů má od restaurace Kra Kra u Grandu v centru Pardubic ...

Během týdnů má od restaurace Kra Kra u Grandu v centru Pardubic zmizet prosklená přístavba. Ta vznikla bez povolení. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Jiné černé stavby stojí. Ale předzahrádka u Kra Kra bude muset pryč

  • 8
Od pardubického obchodního domu Grand musí do konce listopadu zmizet načerno postavená předzahrádka restaurace Kra Kra. Proti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu není odvolání. Majitel zařízení Václav Reindl se úřadům prý podvolí, ale chce na demolici stavby více času.

Pardubičtí politici, vlivní podnikatelé nebo hokejisté. Ti všichni rádi chodili na oběd do prosklené zahrádky restaurace Kra Kra, která stojí přímo na proti Zelené bráně. Už velmi brzy budou muset zamířit do samotné restaurace v podchodu nebo nějak jinam. Nelegálně vybudovanou přístavbu čeká v dohledné době demolice.

„Rozhodnutí o odstranění stavby prošlo dlouhým vývojem, jelikož provozovatel se proti němu odvolával. Neuspěl ovšem ani u Nejvyššího správního soudu. Do 30. listopadu má čas na to, aby dobrovolně odstranil konstrukci zimní zahrady,“ řekl šéf pardubického stavebního úřadu Jiří Vopršal Deníku, který na případ upozornil jako první.

Majitel restaurace Václav Reindl rozhodnutí úřadů respektuje. Zároveň však říká, že těžko stihne celý objekt včetně zařízení odstranit za několik dní.

Už se nemá kam odvolat

„Nedá se nic dělat, sice mě to stálo dost peněz, ale zahrádku odstraním. Už se nemám kam odvolat. Pokusím se s úřady domluvit alespoň na tom, abychom tady ještě mohli oslavit Vánoce. Demolici bych provedl v lednu,“ uvedl Reindl.

Jenže se svým požadavkem zřejmě neuspěje. Pokud stavbu do neděle neodstraní, úřady vydají exekuční příkaz a magistrát objedná firmu, která stavbu odstraní na jeho náklady. Navíc i kdyby mu vyšli úředníci vstříc s termínem odstranění stavby, neznamená to, že se bude v zimní zahradě dál prodávat jídlo a pití.

Černé stavby

Sklady na Zelené louce:

Firma D+D Park začala první halu logistického centra v Semtíně stavět v září 2008 a bez stavebního povolení ji téměř dokončila. Dlouho ignorovala výzvy stavebního úřadu k zastavení stavby. Proto jí stavební úřad, i když později firma výstavbu legalizovala, uložil pokutu 900 tisíc.

Vila Miloše Holečka:

Většina jeho pozemku spadala v územním plánu do rekreační zeleně, kde se nesmí stavět. Přesto tam začal v roce 2008 budovat na černo vilu. Dostal za to pokutu 200 tisíc. Plán ale politici změnili, a tak dům zřejmě dostane potřebná povolení.

„Už nám přišla žádost stavebníka o prodloužení termínu exekuce. Budeme ho nyní přezkoumávat. Ovšem to nemá žádný vliv na to, že by majitel neměl stavbu už dávno používat. Kvůli tomu, že toto nařízení už od roku 2011 porušuje, jsme zahájili řízení o správním deliktu,“ dodal Jiří Vopršal.

Ten v posledních letech měl na stole další velké případy černých staveb. V září 2008 začaly u Semtína bez stavebního povolení růst obří sklady. Firma D+D Park nakonec stavební povolení ale získala. Za porušení zákonů zaplatila pokutu 900 tisíc korun.

Mediálně známý je také případ Miloše Holečka, který postavil v parku Na Špici vilu v rozporu s územním plánem města. Kvůli tomu nemohl ani pomýšlet na stavební povolení. Politici mu ale po letech vyšli vstříc, územní plán změnili a stavba zřejmě brzy dostane nutná razítka. I on zaplatil pokutu ve výši 200 tisíc.

„Mám pocit, že tady větší černé stavby nakonec prošly a jediný, kdo bude bourat, jsem já. Nedá se ale nic dělat. Rozhodnutí soudu se podvolím,“ dodal Reindl.