Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jiné černé stavby stojí. Ale předzahrádka u Kra Kra bude muset pryč

  7:48aktualizováno  7:48
Od pardubického obchodního domu Grand musí do konce listopadu zmizet načerno postavená předzahrádka restaurace Kra Kra. Proti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu není odvolání. Majitel zařízení Václav Reindl se úřadům prý podvolí, ale chce na demolici stavby více času.

Během týdnů má od restaurace Kra Kra u Grandu v centru Pardubic zmizet prosklená přístavba. Ta vznikla bez povolení. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubičtí politici, vlivní podnikatelé nebo hokejisté. Ti všichni rádi chodili na oběd do prosklené zahrádky restaurace Kra Kra, která stojí přímo na proti Zelené bráně. Už velmi brzy budou muset zamířit do samotné restaurace v podchodu nebo nějak jinam. Nelegálně vybudovanou přístavbu čeká v dohledné době demolice.

„Rozhodnutí o odstranění stavby prošlo dlouhým vývojem, jelikož provozovatel se proti němu odvolával. Neuspěl ovšem ani u Nejvyššího správního soudu. Do 30. listopadu má čas na to, aby dobrovolně odstranil konstrukci zimní zahrady,“ řekl šéf pardubického stavebního úřadu Jiří Vopršal Deníku, který na případ upozornil jako první.

Majitel restaurace Václav Reindl rozhodnutí úřadů respektuje. Zároveň však říká, že těžko stihne celý objekt včetně zařízení odstranit za několik dní.

Už se nemá kam odvolat

„Nedá se nic dělat, sice mě to stálo dost peněz, ale zahrádku odstraním. Už se nemám kam odvolat. Pokusím se s úřady domluvit alespoň na tom, abychom tady ještě mohli oslavit Vánoce. Demolici bych provedl v lednu,“ uvedl Reindl.

Jenže se svým požadavkem zřejmě neuspěje. Pokud stavbu do neděle neodstraní, úřady vydají exekuční příkaz a magistrát objedná firmu, která stavbu odstraní na jeho náklady. Navíc i kdyby mu vyšli úředníci vstříc s termínem odstranění stavby, neznamená to, že se bude v zimní zahradě dál prodávat jídlo a pití.

Černé stavby

Sklady na Zelené louce:

Firma D+D Park začala první halu logistického centra v Semtíně stavět v září 2008 a bez stavebního povolení ji téměř dokončila. Dlouho ignorovala výzvy stavebního úřadu k zastavení stavby. Proto jí stavební úřad, i když později firma výstavbu legalizovala, uložil pokutu 900 tisíc.

Vila Miloše Holečka:

Většina jeho pozemku spadala v územním plánu do rekreační zeleně, kde se nesmí stavět. Přesto tam začal v roce 2008 budovat na černo vilu. Dostal za to pokutu 200 tisíc. Plán ale politici změnili, a tak dům zřejmě dostane potřebná povolení.

„Už nám přišla žádost stavebníka o prodloužení termínu exekuce. Budeme ho nyní přezkoumávat. Ovšem to nemá žádný vliv na to, že by majitel neměl stavbu už dávno používat. Kvůli tomu, že toto nařízení už od roku 2011 porušuje, jsme zahájili řízení o správním deliktu,“ dodal Jiří Vopršal.

Ten v posledních letech měl na stole další velké případy černých staveb. V září 2008 začaly u Semtína bez stavebního povolení růst obří sklady. Firma D+D Park nakonec stavební povolení ale získala. Za porušení zákonů zaplatila pokutu 900 tisíc korun.

Mediálně známý je také případ Miloše Holečka, který postavil v parku Na Špici vilu v rozporu s územním plánem města. Kvůli tomu nemohl ani pomýšlet na stavební povolení. Politici mu ale po letech vyšli vstříc, územní plán změnili a stavba zřejmě brzy dostane nutná razítka. I on zaplatil pokutu ve výši 200 tisíc.

„Mám pocit, že tady větší černé stavby nakonec prošly a jediný, kdo bude bourat, jsem já. Nedá se ale nic dělat. Rozhodnutí soudu se podvolím,“ dodal Reindl.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Vdávala se narychlo den po příjezdu tanků, rodina se bála stanného práva

Paní Jozífová se svými háčkovanými svatebními šaty z roku 1968.

Jsou to krásné šaty. Ostatně svatební. Sice tak nevypadají, ale jsou „dobové“. Navíc na jednu výraznou historickou dobu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz