Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na pardubické Karlovině vyroste poslední dům, víc jich centrum nepojme

  8:19aktualizováno  8:19
Firma podnikatele Jiřího Topolského začne během několika týdnů na pardubickém sídlišti Karlovina stavět bytový dům s obchody. Investor počítá i s obnovou odvezeného hřiště a s parkovištěm. Zmizí tak poslední volné místo v centru Pardubic.

Po odstranění dětského hřiště zbyla na Karlovině jen blátivá parcela.. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubické sídliště Karlovina neoplývá mnoha zelenými zákoutími, hřišti a dostatkem parkovacích míst pro jeho obyvatele. Brzy však bude v lokalitě ještě těsněji. Zmizí poslední volná parcela.

Historie sídliště Karlovina

Sídliště se nachází jižně od centra města na historické cestě na Chrudim. Na přelomu 19. a 20. století se téměř venkovská lokalita postavená hlavně v okrajových částech z menších domků začala proměňovat v městskou. Ovšem největší zásah přišel na konci 70. let, kdy úřady rozhodly o celkové asanaci dnešního sídliště. Dva kompletní bloky domů zmizely úplně, dva pak z poloviny. Zbytky staré Karloviny je tak možné sledovat v ulicích Smilova a Hronovická. Menší domy nahradily paneláky a také pěší zóna s obchody. Jedna z posledních volných parcel na území zmizí nyní.

Mezi restaurací Myslivna a finančním úřadem začne růst bytový dům se šestadvaceti byty a třemi obchody v suterénu.

Stavět ho bude společnost Jiřího Topolského, o kterém se v Pardubicích mluvilo hlavně ve chvíli, kdy měl zájem koupit od města hokejový klub.

"Máme územní rozhodnutí, během pár týdnů bychom měli obdržet i stavební povolení. Hned poté bychom chtěli začít stavět. Myslím si, že bychom měli mít hotovo do roka a do dne," uvedl Topolský, který už v minulosti postavil na třídě Míru obchodní dům Pyramida.

Podle něj by měla na dlouho volné parcele vyrůst také náhrada za dětské hřiště, které před více než rokem zmizelo od zahrádky u restaurace Myslivna.

"My jsme to původní hřiště neodvezli ani jsme nemohli za jeho demontáž. Přesto náš projekt počítá s výstavbou nového vyžití pro děti, které bude hned naproti domu," dodal Topolský.

Po odstěhování mezi dětmi populární lanovky a dalších atrakcí vzniklo na pozemku nelegální parkoviště. Řidiči, kterým se nechtělo platit v Hronovické ulici, udělali z trávníku oraniště.

"Majitel parcely, který bude stavět, bude muset staveniště oplotit, a tím tento nešvar zmizí," uvedl starosta prvního obvodu Jaroslav Menšík.

Z plochy před kuželnou už v minulých týdnech zmizelo i sedm vzrostlých stromů, na jejichž pokácení firma získala povolení.

"Stromy pro ně skácely Služby města. Vše proběhlo podle zákona," uvedl starosta Menšík, který má strach, jak to bude na sídlišti s parkováním poté, až přibudou další desítky rezidentů.

Fotogalerie

"Z parkování mám docela obavu. Investor sice myslí na parkování v suterénu a také podél kuželny a Myslivny, ale dostatečný počet míst těžko vznikne," dodal starosta Menšík.

Topolský, který už musel postavit nákladné a rozsáhlé parkoviště pod Pyramidou, však oponuje, že vše bude v pořádku. "Postavíme více parkovacích míst, než nám ukládá zákon. Je nám jasné, že v lokalitě není dost míst, a nechceme lidem přidělávat problémy," dodal podnikatel, který má projekt s názvem Bytový rezort Hronovická na starosti.

Kdo se na jeho plány dívá s nedůvěrou a obavami, jsou ovšem kuželkáři, před jejichž hernou dům vyroste. "Už takhle jsme tu zastrčení," reagoval na problematické umístění nového domu Július Nižník. "Až před kuželnou vyroste dům, úplně nás zakryje," trefně poznamenal kuželkář.

Ačkoliv podle něj členové oddílu docházející do kuželny proti domu opakovaně protestovali, neuspěli.

"Celou tu věc hodnotíme jako nešťastný počin radnice. Jde tady jen o peníze. Obávám se, že to bude vést k postupnému úpadku. Nálada v oddílu je skutečně špatná," dodal Július Nižník.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Sportovní park v Pardubicích rozpohyboval tisícovky dětí

Sportovní park Pardubice. (11.8.2018)

Kdo chtěl o víkendu zaparkovat v centru Pardubic, zejména tedy v blízkosti soutoku Labe a Chrudimky, brzy zjistil, že...

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Najdete na iDNES.cz