Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zastupitelé Pardubic schválili financování terminálu, využijí směnku

  8:36aktualizováno  8:36
Pardubická radnice bude za výstavbu letištního terminálu ručit směnkou. Nejnižší cenová nabídka je 256 milionů korun. Třetinu zaplatí Pardubický kraj ze svého rozpočtu.

Zadní trakt budoucího terminálu. | foto: Vizualizace Magistrát města Pardubice

Zastupitelstvo města Pardubic na svém zasedání předběžně schválilo způsob financování stavby letištního terminálu. K definitivnímu rozhodnutí by mělo dojít v dubnu.

Investici má splácet společnost East Bohemian Airport (EBA), kterou ze dvou třetin vlastní město a z jedné třetiny kraj. Město za svůj podíl bude ručit směnkou, kraj ho zaplatí ze svého rozpočtu.

To však kritizovali opoziční zastupitelé. „Nejsem proti letišti, ale cena, za kterou chceme terminál budovat, je neadekvátní, u jiných letišť byla podstatně nižší,“ řekl Karel Haas (ODS).

„Existuje nebezpečí, že veškeré investice zaplatí město, není reálné, že by je zaplatila EBA. Společnost je schopna hradit pouze provozní náklady,“ uvedl Petr Klimpl (ODS).

S variantou, že EBA nebude schopná splatit peníze za terminál, počítá i hejtman Martin Netolický.

„Ekonomika společnosti EBA je v posledních letech záporná. Firma nebude bez akcionářů schopna splácet. Nebudeme ručit ve směnečném programu, peníze půjdou přímo z rozpočtu. Původně jsme letos počítali s 8 miliony korun, nakonec jsme se dohodli na konečné částce 30 milionů korun. Nejsem zastáncem zadlužování, proto jsme zvolili tuto cestu,“ řekl Netolický.

Terminál přiláká nové pasažéry

Zastupitelé města, kteří vybraný způsob financování schvalují, ale argumentují tím, že nový terminál bude natolik kvalitní, že přiláká další klientelu, zatímco další otálení by znamenalo ještě horší postavení pardubického letiště na trhu.
V loňském i předloňském roce totiž letiště muselo čelit úbytku pasažérů především z Ruska, loni mělo méně než 58 tisíc cestujících, což meziročně znamenalo pokles o více než 60 procent. Nový terminál zvýší kapacitu až na 250 tisíc pasažérů.

„Stavba terminálu je zásadní věc pro Pardubice. Velkou roli ale hraje čas, čím později ho necháme postavit, tím horší budeme mít podmínky na trhu. Velký vliv na investice by mělo mít spojení s páteřními letišti,“ uvedl Jan Mazuch (ODS).

Podobný názor hájil na zastupitelstvu také Jiří Skalický (TOP 09). „Musíme si uvědomit, že proti pardubickému letišti hraje čas, už jsme ztratili dva roky, a když to takhle půjde dál, můžeme skončit tak, že terminál tu vůbec nebude,“ řekl.

Letiště může mít další zdroje příjmů

Podle náměstkyně primátora Heleny Dvořáčkové (ANO 2011) se navíc na pardubické letiště vrací i ruská klientela. „Kromě toho se hlásí tři zájemci o provozování letiště v oblasti soukromých letadel. Pro pardubické letiště by to znamenalo další zisky z nájmu hangáru a letištních poplatků. To by mohlo vést k rychlejšímu splácení úvěru ze strany společnosti EBA,“ uvedla Dvořáčková.

Opoziční zastupitelé však vyjádřili obavu, že město následně čekají ještě další investice do letiště.

„Pokud EBA bude chtít investovat do terminálu pro vlastní zájmy, bude to společnost financovat ze svých prostředků,“ řekl Jan Řehounek (ANO 2011)
V příštím týdnu by mohl být vybrán zhotovitel stavby, do soutěže se přihlásilo 12 zájemců s nabídkami ceny od 256 do 308 milionů korun.

„V minulosti byla odsoutěžená nabídka kolem 400 milionů korun, nyní se podařilo ji optimalizovat na poměry pardubického letiště. I přes nižší cenu to bude plně funkční letiště, budeme schopni odbavit víc letadel ze schengenského prostoru i mimo něj. Nemá cenu tu stavět malé regionální letiště,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát (ANO 2011).

Snížení placené částky by podle Jana Linharta (Patrioti Pardubic) ale nemělo znamenat horší kvalitu terminálu. „Nižší cena nemá žádnou souvislost s nižším komfortem. Byli jsme ubezpečeni, že letiště bude splňovat mezinárodní podmínky. Bude to konečná investice pro určitý čas,“ řekl Linhart.

S tím souhlasí i Skalický. „Pokud chceme, aby hala byla mezinárodní a zároveň příletová i odletová, na nižší cenu se nedostaneme,“ uvedl.

Autor:Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Další z rubriky

Návštěvy pacientů v nemocnicích jsou opět povoleny. Chřipka ustoupila

Nemocnice v Pardubicích

Generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje ukončil zákaz návštěv hospitalizovaných pacientů, který platil kvůli...

Skutečský festival ozdobí Beňačková, Brabec, Čechomor i Dasha s Jacksonem

Sopranistka Gabriela Beňačková

Hudební festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč se letos koná popatnácté. A začíná již tuto neděli. Celý program...

Lepší lávka s eskalátory začne růst nad pardubickým kolejištěm příští rok

Původnímu chudému nadchodu dodal lepší design zastupitel a architekt Milan...

Žádné tahání těžkých kufrů do schodů nebo hledání výtahu. Plánovaný nadchod přes pardubické vlakové nádraží nakonec...

Najdete na iDNES.cz