Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vjezd zakázán bez výjimek, stavba objezdu brání v cestě záchranářům

  8:25aktualizováno  8:25
Více jak dva měsíce bude trvat stavba nového kruhového objezdu v Nemošicích. Důležitá spojnice Pardubic a Chrudimi je po celou dobu uzavřena jak místním, tak třeba i sanitkám převážejícím pacienty.

Řidiči v Nemošicích dojedou jen k této zátarase. Dále je značení nepustí. | foto: Martin Ťopek, MAFRA

Důležitá stavba, do které se pustil kraj, uzavřela hned tři důležité silnice, které vedou k budoucímu objezdu, což komplikuje život každému, kdo tudy potřebuje projet.

Nestaví se totiž na etapy s omezeným, byť třeba se střídavě jednosměrným provozem, ale stavbaři na celou dobu stavby jednoduše odřízli Nemošice od světa. A stavba má ohlášený konec až na 31. červenec.

„Mám to teď do práce dvakrát tak daleko. Možná to mohli zorganizovat lépe, ale to by se dalo posoudit snad jedině podle projektu,“ uvedl Milan Mužík, který sám sebe označil za člověka, který je v Nemošicích „skoro místní“. Jenomže místní i skoro místní to těch pár týdnů vydrží, horší je, že nekompromisní zákaz vjezdu trápí i záchranáře a dopravní zdravotnické služby obou nemocnic.

„Rozhodně nám to komplikuje převozy pacientů. Musíme objíždět přes Tuněchody, přes město to teď kvůli ucpaným semaforům je ještě delší. Prodloužení cesty je tak o dvacet až pětadvacet minut. Alespoň omezený provoz by byl dobrý jak pro nás, tak pro pacienty,“ uvedl Pavel Malý z chrudimské Dopravní zdravotní služby.

To jsou však jen komplikace pro pacienty, kteří nejsou v akutním ohrožení života. Horší je, že důležitá spojnice mezi oběma nemocnicemi komplikuje život i záchranářům.

„A to poměrně hodně, na některá místa to zdvojnásobilo čas dojezdu. Navíc se tím zhoršila doprava v Pardubicích, takže i tam se nám dojezdy prodlužují,“ řekla mluvčí pardubické záchranky Helena Škuligová.

Není přitom jasné, kdo rozhodl o totálním uzavření cest do Nemošic bez možnosti alespoň omezeného provozu. Zejména s ohledem na fakt, že autobusy MHD do Nemošic stále mohou jezdit.

„My se chováme podle toho, jak rozhodl úřad ve svém povolení, musíte se obrátit na magistrát, na odbor dopravy,“ uvedl ředitel krajské organizace Správa a údržba silnic Miroslav Němec.

„To je věc kraje, musíte za nimi, my s tím nemáme nic společného,“ sdělil zase šéf odboru dopravy na magistrátu Vladimír Bakajsa.

Částečný průjezd firma odmítla kvůli neohleduplnosti

Stavbyvedoucí Milan Plíhal ze společnosti MIRO, která objezd buduje, říká, že by se o omezené dopravě dalo mluvit, pokud by se však dalo spoléhat na ohleduplnost řidičů. „Kdyby byli rozumní, tak by to šlo. Ale nemůžeme pouštět řidiče mezi stavební stroje, když podél silnice vede výkop tři metry hluboký,“ řekl Plíhal.

Dodal, že by se stavba dala naprogramovat po částech, komplikuje to však skutečnost, že se budují nové silnice, které nekopírují linie těch původních. „Takhle nám nezbývá než spěchat,“ dodal Plíhal.

Skutečně není v moci odpovědných osob následky uzavírky, která potrvá více jak dva měsíce, alespoň zmírnit či prodloužit pracovní dobu stavbařů? Kraj se odkazuje na odbor dopravy na městě.

„Změnu dopravního opatření, tedy i částečný provoz, může provést pouze příslušný silniční správní úřad, který uzavírku povolil, v tomto případě odbor dopravy Magistrátu města Pardubice. Pracovní doba stavbařů je prodlužována ve chvílích, kdy si to vyžaduje technologický postup, jinak se musíme řídit platnou smlouvou o zhotovení díla,“ uvedl mluvčí kraje Dominik Barták.

„Ano, povolení o uzavírce vydáváme my, ale v takovém znění, o jaké kraj požádal, nemáme žádný důvod jim v jejich požadavcích nevyhovět,“ sdělil Bakajsa z dopravního odboru.

Záchranářům patrně průjezd umožní

Zdánlivý Kocourkov však nakonec možná bude mít lepší konec, než několikatýdenní kolaps dopravy na důležité silnici. Poté, co se o případ začala zajímat MF DNES, se totiž najednou řešení pravděpodobně najde.

„Už jsem o tom mluvil se zástupcem Správy a údržby silnic a shodli jsme se, že na nerozkopaných částech křižovatky by se mohla doprava zachovat. Uvažujeme o semaforem řízeném jednosměrném provozu,“ řekl Bakajsa.

Podle jeho slov by se místní lidé, ale i sanitky nebo záchranáři měli dočkat obnovené průjezdnosti Nemošic prvního června.  

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Králíky mají nové muzeum. Historie celnictví zaujme pašovaným kontrabandem

Východočeský památník celnictví v Králíkách. Místopředseda Východočeského klubu...

Králíky mají novou expozici Východočeského památníku celnictví. V budově bývalého gymnázia ji na profesionální úrovni...

O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do...

Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu...

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

Najdete na iDNES.cz