Duší farmy ve Spojilu je Diana Houdová, která se doslova kamarádí s každým

Duší farmy ve Spojilu je Diana Houdová, která se doslova kamarádí s každým zdejším obyvatelem. Na jaře je tu ještě veseleji než jindy, areál je totiž plný mláďat. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Děti na farmě u Pardubic uvidí mláďata, která znají jenom z obrázků

  • 0
Zoologické zahrady, minizoo, farmy se zvířaty, to jsou oblíbené dětské atrakce. Zvlášť na jaře, kdy je plno mláďat. Mnoho dětí ale vidělo většinu z nich jen v televizi. A když už některé spatří naživo, tak spíše malého nosorožce nebo gorilu v zoo než kuřata nebo housata na statku.

Pardubické děti mohou domácí zvířenu vidět hned za rohem. Na statku Apolenka pár set metrů za křižovatkou směrem na Spojil najdou pestrou směs domácích zvířat, která mohou zblízka poznat a dozvědět se o nich řadu zajímavostí.

K vidění jsou tu koně, oslíci, lamy, krávy, ovce, kozy. A s jejich mláďaty se děti mohou seznámit velmi důkladně.

"Tatí, a můžu si to kůzlátko pohladit?" ptá se svého otce slečna ve výběhu, kde je s několika kozami a kůzlaty.

"To víš, že můžeš. A jestli chceš, můžeš si ho i pochovat," ujišťuje děvčátko naše průvodkyně a přidává několik rad, jak mládě vzít, aby mu neublížila.

"Jé, ono se chce mazlit," říká nadšeně mladá slečna, když má konečně kůzle v náručí.

Kůzlata ale nejsou jediná mláďata, která tu mohou děti i jejich průvodci spatřit. Na řadu přijde jehňátko, drouboučké perličky či sytě žlutá kuřata nebo káčata.

Hned nato ale děti obracejí pozornost k hříběti poníka. "To je krásnej koníček, takovýho bych chtěla domů," přeje si milovnice zvířat, která má zřejmě s chovem nejrůznějších zástupců zvířecí říše své zkušenosti.

Farma ve Spojilu

Na podzim 1999 vzniká občanské sdružení Apolenka, které v bývalé hájovně na Dubině se dvěma koňmi nabízí "léčbu koňmi", hipoterapii.

Postupně přibývá koní i dalších zvířat, a tak se v roce 2006 sdružení stěhuje do pronajatých prostor bývalého zemědělského družstva ve Spojilu. Dnes jsou tu k vidění více než dvě stovky zvířat, v provozu je hipoterapie a jezdecká škola nebo chráněná dílna.

Uplatnění tu najdou i dobrovolníci, kteří se chtějí seznámit s prací na statku nebo péčí o koně. Pro nejmenší tu připravují poznávací programy, kde se děti dozví spoustu zajímavostí ze života zvířat.

Její tatínek totiž jmenuje řadu zvířat, která už spolu s rodinou domácnost obývají. Od koček až po morčata.

Nejen koně a kozy, ale i lamy či nosál

"Vedle velkých hospodářských zvířat, koní, krav či prasátek tu máme také lamy, pávy, ale i drobné hlodavce jako morčata a králíky. Nebo malé zpěvné ptáky," jmenuje další živočišné druhy žijící na statku jeho šéfka Diana Houdová.

Na laguně mají také párek kachen a stáje střeží před návštěvami myší několik koček.

"Teď do nové voliéry přibyl také výr a drobná medvídkovitá šelma, nosál červený," dodává. Ze zdejší zvířeny ale nejsou nadšené jenom děti. Chodí si k nim odpočinout i místní personál.

"Když mám dost všech lejster a papírů v kanceláři, jdu si třeba vyhřebelcovat jednoho koně. A to byste neřekl, jak si u toho člověk fajnově odpočine.

A dokonale vyčistí hlavu," prozradila na sebe zdejší sociální pracovnice Lenka Janková.

Učebna v přírodě ukáže podkovu i sedlo koně

Jedním z nejoblíbenějších je zdejší program nazvaný Učebna v přírodě. V jeho rámci tu dětem ukazují zvířátka, která mnohé z nich vidí poprvé.

"Dětem ukazujeme také různá krmiva, ovčí vlnu, podkovy, strojení pro koně. Děti se mohou také svézt na poníkovi," přibližuje zdejší aktivity manažerka Houdová.

Soutěž

Pokud fotíte, můžete své fotografie zvířecích mláďat přihlásit do soutěže, která běží do 25. dubna, tedy v době, kdy v MF DNES vycházejí samolepky zvířat.

Výherce určí sami čtenáři. Cenami budou roční a denní rodinné vstupenky do pražské zoo, nejúspěšnější soutěžící se stane na den chovatelem. Více informací je k dispozici na www.mladatasveta.cz.

V loňském roce se programu zúčastnilo více než třináct set dětí od těch nejmenších až po žáky škol druhého stupně.

Ti, jimž nestačí samotná prohlídka a seznámení se zvířaty a na statku se jim líbí, mohou v areálu zůstat celý den.

"Můžete si sami projít deset stanovišť naučné stezky se zábavnými úkoly, strávit čas na prolézačkách, projít se v přilehlém lese. Nebo si na našem ohništi třeba opéct buřty," dodává Houdová.

Prohlídky a naučné programy ale nejsou jedinou náplní, kterou tu mohou nabídnout. Už od samého začátku své existence poskytují zdravotní rehabilitaci pomocí hipoterapie, k níž časem přibyly i další aktivity.

Pomáhají tu nezaměstnaným či osobám se zdravotním postižením, práci tu mají i pro dobrovolníky, kteří se chtějí seznámit s péčí o koně.

"Jak jste sama říkala, začátky nebyly vůbec jednoduché. Pustila byste se do toho znovu?" ptáme se před odchodem manažerky Houdové, která bez jakéhokoli přemýšlení okamžitě odpoví: "Samozřejmě. Ono se dá říct, že mě tahle práce opravdu naplňuje. Možná to zní jako fráze, ale myslím to vážně."