Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zastupitelé neposlechli stát, ten město kvůli 20 tisícům zažaloval

  8:38aktualizováno  8:38
Za normálních okolností se obce soudům vyhýbají, tím spíše, když by se měly soudit s ministerstvem vnitra. Zastupitelé Dašic si ale postavili hlavu. Chtějí u soudu dokázat, že stát nesmí zasahovat do jejich rozhodování.
Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Ministerstvo vnitra zažalovalo město Dašice za to, že při prodeji nemovitosti v ceně přes tři miliony korun zastupitelé před dvěma roky dali přednost druhému zájemci v pořadí. Ten však nabídl jen o dvacet tisíc korun méně. Město dalo přednost manželům, které místní lidé znají, jsou pro ně důvěryhodní. Komunální politici nechtěli, aby jim z nájemního domu někdo udělal ubytovnu.
Takové vysvětlení ale podle ministerstva vnitra nestačí.

„Město totiž žádným způsobem neodůvodnilo, proč je zájemce s vyšší nabídkou pro něj méně důvěryhodný a rovněž tomuto zájemci nebyla ze strany města ani dána možnost nějakým způsobem prokázat, že z předmětného bytového domu neplánuje učinit ubytovnu,“ uvedla Martina Němcová, tisková mluvčí Ministerstvo vnitra.

„Ministerstvo vnitra si spletlo město s bývalým národním výborem,“ glosuje to advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, která město zastupuje. Podle ní stát nemůže obcím diktovat, jak mají hospodařit.

„Chápala bych, kdyby byl rozdíl ceny dva miliony, to bych jim doporučila, aby rozhodnutí přehodnotili. Ale 20 tisíc? Když cena kupní je vyšší než místě a času obvyklá? To je mimo mé chápání,“ uvedla Hamplová.

Spor, který nyní míří k soudu, měl předehru. Nejdříve ministerstvo vnitra rozhodnutí o prodeji domu napadlo a doporučilo městu, ať zjedná nápravu. Zastupitelé prodej schválili za stejných podmínek znovu, ale s vysvětlením, proč dávají přednost manželům Vajerovým s nižší nabídkou.

„Důvěřujeme jejich slibu zachování charakteru bytového domu s nájemním bydlením,“ uvedl starosta Dašic Petr Zikmund.

Ministerstvo: Město nezachovalo rovný přístup

Město tvrdí, že postupovalo podle zákona a i schválené vysvětlení zastupitelstva bylo jaksi navíc. Ministerstvo vnitra ale dospělo k závěru, že takové usnesení je v rozporu se zákonem kvůli porušení povinnosti péče řádného hospodáře.

„Ze strany města nebyl zachován rovný přístup vůči oběma žadatelům,“ uvedla Němcová.

Podle názoru Ministerstva vnitra je možné, aby město prodalo svůj bytový dům za nižší nabízenou cenu, ale je třeba, aby město prověřilo a zhodnotilo důvěryhodnost všech zájemců a své rozhodnutí odůvodnilo.

Zastupitelé Dašic tušili, že město skončí u soudu. „Mohli jsme toto usnesení nechat schválit jinak, ale chceme mít soudní precedent, že stát nemůže diktovat městu, jak se má chovat. Je to principiální věc. Zastupuju v tom město bez nároku na honorář,“ uvedla Hamplová.

Samotná budova, kterou město chtělo před dvěma roky prodat za 3 miliony 330 tisíc korun, nového majitele stále nemá. Město čeká na výsledek sporu.

Ondřej Vajer, jehož nabídka zvítězila, se mezitím stal zastupitelem. „Nelíbí se mi to, táhne se to už dva roky, je to zbytečný, vymyšlený spor,“ řekl Vajer.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Pardubice uvidí po třech letech play off. Hráči se těší na sílu od fandů

Třinecký Martin Růžička se snaží překonat brankáře Ondřeje Kacetla z Pardubic.

Příznivce Dynama Pardubice čeká hokejový víkend. V ideálních termínech se dvakrát představí na domácím ledě jejich...

Rozpočet České Třebové myslí také na atlety, tenisty a bikery

Jaroslav Zedník

Českotřebovští zastupitelé odsouhlasili příjmy a výdaje města pro letošní rok. Rozpočet bude ve výši téměř 366 milionů...

Najdete na iDNES.cz