Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidem v Králíkách se ulevilo, stát odložil využití azylového střediska

  8:59aktualizováno  8:59
Na veřejnou diskusi o chystaném otevření azylového centra pro uprchlíky v Králíkách přišly stovky naštvaných lidí. Výbušná atmosféra ale brzy opadla. Ukázalo se, že ministerstvo vnitra začíná couvat.

O debatu byl mezi místními občany velký zájem. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Vypadalo to, že uprchlíci žádající o azyl nedorazí do Králík za pár měsíců, jak plánovalo ministerstvo vnitra, ale že první skupina přijela už ve středu do kulturního domu. Na každém kroku tam lidé spěchající na besedu o novém táboru potkávali policisty. A nebylo úplně jasné, co tam dělají.

„V životě jsem tolik policajtů v Králíkách neviděl,“ řekl starší muž své známé, kterou potkal v zaplněném kulturním domě. „Jsou tady, aby nás rozehnali,“ reagovala.

Fotogalerie

Původně ohlášené setkání obyvatel města s úředníky ministerstva vnitra se nekonalo. Zástupci ministerstva se nedostavili a hejtman Martin Netolický z ČSSD přinesl hned v úvodu informaci, která přispěla ke zmírnění emocí. Ministerstvo totiž ohlásilo, že otevření azylového střediska bylo odloženo.

„Jeho zástupci nemají o čem jednat, veškeré kroky byly pozastaveny. Na objektu nebyla investována ani koruna a neočekává se to ani v dalších měsících. V tuto chvíli je problém odložený,“ řekl Netolický.

Hejtman z řady důvodů zřízení uprchlického tábora odmítá stejně jako starostka Králík Jana Ponocná. A lidé v diskusi měli názor stejný.

„Chtěl bych vyjádřit podporu našeho občanského sdružení Dračí skála, které tady pořádá tábory pro 600 dětí ročně, a to i za jejich rodiče ze dvou krajů. A to tomu, že tady cizince nechceme,“ prohlásil Jaroslav Nečas ze sdružení Dračí skála. Diskutující dávali najevo i strach. „Lidé, co sem přicházejí, mají jiné náboženství, jinou kulturu a za sebe musím říci, že se jiné kultury bojím,“ řekl mladík v první řadě.

Před uprchlíky varovala Gabriela Košánová z Kostelce nad Orlicí, kde už pobytový tábor je. Podle policistů tam kriminalita nevzrostla, ona to vidí jinak. „Byla jsem svědkem, že přijdou do obchodu, vezmou zboží a utečou. V noci hulákají, bojíte se jít s dětmi do parku, večer se bojím jít po městě,“ řekla.

Hejtman: O jaderném odpadu referendum, o uprchlících ne?

Hejtman Martin Netolický podotkl, že pokud někde vzniká úložiště jaderného odpadu nebo muniční sklad, konají se místní referenda. I když rozhodnutí není v kompetenci místní samosprávy, ale státu. „Toto je podobný příklad, také je to rozhodnutí státu, které má vliv na život místních obyvatel,“ řekl hejtman.

Ministerstvo tvrdí, že o zařízení v Králíkách není rozhodnuto, podle Netolického se následující půlrok nic nestane, protože uprchlický proud zeslábl a ubytovny pro žadatele o azyl nejsou naplněny. Pokud však stát opět začne uvažovat o Králíkách, nabízí přizvat k jednání vedle místní samosprávy a ředitele školy i zástupce občanské iniciativy složené z místních.

Novinkou bylo oznámení, že společnost Sněžník, provozující lyžařský areál na Dolní Moravě, nabízí odkoupení bývalého výchovného ústavu od státu a jeho rekonstrukci pro zájemce o nájemní bydlení, ale i zaměstnance z Dolní Moravy.

O odkoupení budovy usilovalo už i město, ale stát nabídku nepřijal.

„Jsem pro pomoc uprchlíkům. Nejde si jen hrát na svém písečku“

V naplněném kulturním domě v Králíkách chyběl hlas byť jediného člověka, který by nebyl zásadně proti zřízení azylového tábora. Jana Frýbortová z Králík nevidí celý problém černobíle, ale při debatě nevystoupila.

„Hovořilo se tady o demokratických hodnotách, ale moji blízcí mi řekli, ať raději své názory neprojevuji, protože kdyby se tady něco stalo, budu jedna z prvních, které se třeba ten barák podpálí,“ říká žena, která procestovala řadu zemí a v některých muslimských se cítila bezpečněji než v takzvaných křesťanských.

Podle ní je správné, aby společnost pomáhala lidem v nouzi, byť jde o uprchlíky z jiných zemí. „Kolem sebe vidím většinou jen lidi, kteří myslí víceméně na sebe a nevidí, že jiní - neříkám, že všichni - utíkají z válečných konfliktů a zaslouží si naši pomoc. Měla by být vedena ve větší míře, aby se to urovnalo v jejich zemi. A jestliže sem někdo přijde a potřebuje pomoc, měli bychom být schopni ji poskytnout, a ne si hrát na svém písečku,“ řekla Jana Frýbortová.

Pomoc lidem v nouzi je podle ní nezbytná. „Bohužel jsem neměla pocit, že se většina lidí s tímto názorem v sále ztotožňovala, a je mi to hrozně líto,“ uvedla.

Podle ní je západní imigrační politika špatná, protože podporuje legální imigraci a nedává lidem šanci pracovat. Se slovy hejtmana Martina Netolického o nevhodné integraci vzhledem k velikosti města souhlasí.

„Jsem příjemně překvapená přiznáním pana hejtmana, že probíhá lobby určitých byznysmenů, kterým by se nehodilo do karet zřízení azylového domu, a zároveň s ním naprosto souhlasím v tom, že Králíky jsou malé na integraci a nemají vybavení, jaké by měly mít.“

Daleko jednodušší je podle ní integrace ve větších komunitách podobně, jak je tomu v zahraničí.

„Všichni si chtějí zároveň zachovat svoji identitu, jako například Češi v Chicagu, pro to bychom měli mít pochopení. Většina lidí mezi cizinci je dobrých. Podobně jako v české společnosti se najde spousta, kteří nejsou dobří, stejně tak se najdou v každé komunitě a v každé národnosti,“ říká žena pracující jako účetní v králické firmě.

Při besedě pak byla znechucená některými pokusy o zpolitizování tématu a snaze stavět na něm svoji politickou budoucnost. A to navíc ze strany nepříliš důvěryhodných lidí, kteří podle ní využívají slabosti ostatních k obohacování sebe sama.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Kelti v našem filmu mohou působit drsněji, říkají tvůrci z archeoparku

Film Allar přibližuje život Keltů. Na snímku Václav Dušek v roli druida.

Zájemce o život Keltů bude lákat do Nasavrk na Chrudimsku nový film. Jednadvacetiminutový hraný snímek s názvem Allar...

U pardubické arény vzniklo nové parkoviště pro návštěvníky akcí

Vjezdu na parkoviště u Tyršových sadů brání několik velkých kamenů. Řidiči tak...

Návštěvníci pardubické Tipsport areny řeší už roky jeden zásadní problém. Nemají kde zaparkovat před hokejem nebo...

Auto přistálo v řece koly vzhůru, řidičku vytáhli svědci nehody

Řidička utopila peugeota v Divoké Orlici.

V korytě Divoké Orlice na Orlickoústecku skončil v neděli odpoledne osobní automobil Peugeot 106. Byl převrácený na...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zdravotní sestra - moderní zařízení v Praze, od 30 000 Kč výše, velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz