Stát nevyčistil Synthesii, jak slíbil. Zmizela sotva pětina odpadu

  14:19aktualizováno  14:19
Letos měl stát dokončit čištění areálu pardubické chemičky Synthesia zamořeného výrobou za socialismu. Výsledek je ale chabý. Celkově bylo v areálu odhadem milion tun odpadu. Z osmi nezabezpečených skládek se ale zatím dávají do pořádku jen dvě, laguna železitých kalů a laguna betasmoly.

Letecký snímek areálu chemičky Synthesia v Semtíně | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Jen na těchto lokalitách bylo celkem dosud zneškodněno nebo předáno k dalšímu využití více než 170 tisíc tun odpadů," uvedl vedoucí odboru životního prostředí společnosti Synthesia Jan Pokorný. Podle něj tam zbývá ještě zlikvidovat celkem přes dvacet tisíc tun odpadu.

Dnes už je jisté, že stát nesplní slib, který dal. V prosinci roku 2012 nedokončí sanaci nezabezpečených skládek, přestože se k tomu Fond národního majetku před deseti lety ve smlouvě s firmou Synthesia zavázal.

A to nikoliv jenom kvůli ekologickému supertendru, který nebyl a nebude. Věc brzdí i zdlouhavý proces schvalování sanací od vydání rozhodnutí k průzkumu a sanaci Českou inspekcí životního prostředí přes výběrová řízení po podpis smlouvy.

I kdyby peníze byly okamžitě k dispozici, velká sanace by proto hned začít nemohla. Nejdál je příprava likvidace laguny destilačních zbytků. "Byl vypracován projekt sanace v několika variantách, ale v rámci průzkumu byly zjištěny některé technické problémy, které zahájení sanace značně komplikují," uvedl Pokorný.

Co udělá dalších dvacet let?

Co to udělá s životním prostředím Pardubic, když politici a úředníci budou likvidaci odsunovat třeba dalších dvacet let?

"Rád bych byl optimistou, že to tak nedopadne. Když ale vidím, jaký k tomu má stát přístup. Je to ze strany vlády nedůstojné," uvedl vedoucí odboru životního prostředí pardubického magistrátu Miroslav Míča.

Ekologické zátěže v Synthesii

Objem odpadů:
odhadem více než jeden milion tun

Odhad nákladů sanace:
přes tři miliardy

Co se podařilo:
Probíhá sanace laguny železitých kalů a laguny betasmoly.

Na sanaci čeká:
- Laguna destilačních zbytků
- Laguna sádry
- STOH II - tuhé chemické odpady z výrob
- STOH III - další chemický odpad z výrob
- Retenční nádrž Lhotka
- Sedimentační jímka

"Nedá se říct, že by ekologické zátěže nyní zhoršovaly ovzduší. Dokonce tím, jak se jejich likvidace oddaluje, může docházet k postupnému odbourávání přírodou," uvedl bývalý inspektor životního prostředí Miroslav Rubeš.

Lidé podle něj paradoxně pocítí spíše až to, když začne někdo chemikálie likvidovat. "Tendr byl podle mne nesmysl, který by vedl k předražení. Byl bych ale rád, kdyby se tyto zátěže už opravdu začaly likvidovat," uvedl Rubeš.

Laguny chemikálií už zvelebilo křoví

Jezera plná chemikálií v uzavřeném areálu zůstávají, ale zamořená území už nevypadají tak dramaticky jako v devadesátých letech, jsou už zarostlá náletovými dřevinami.

To hlavní se však odehrává v podzemí. Skládky nebezpečných odpadů v areálu, které vznikaly od padesátých let do první poloviny let devadesátých, nebyly opatřeny těsnícími prvky. Chemikálie odtud pronikají do podzemních vod a do Labe.

"Pokud by to takto zůstalo i v dalších letech, nebyla by to katastrofa, ale velká nepříjemnost. Docházelo by k postupnému znečišťování vody," uvedl Rubeš.

Synthesia i úřady shodně tvrdí, že ekologické zátěže jsou pod dohledem. "Je pravda, že to bezprostředně lidi neohrožuje. Nejsou ani ohroženy zdroje pitné vody. Platí ale i to, že stát by měl tuto věc co nejdříve vyřešit," uvedl Míča.

Zatím není vůbec jasné, kdy a kolik peněz na očistu Pardubic stát uvolní. "Společnost Synthesia má s ohledem na systém schvalování prací velmi omezené možnosti, jak proces likvidace urychlit," řekl vedoucí odboru životního prostředí společnosti Synthesia Jan Pokorný.

Areál chemičky Synthesia v Semtíně

Areál chemičky Synthesia v Semtíně

Nejčtenější

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Další z rubriky

Muž vysypal žhavý popel do dřevěné bedny na půdě, shořel mu podkrovní byt

Hasiči likvidují požár v Jeníkovicích u Přelouče.

Pět jednotek hasičů zasahovalo při čtvrtečním požáru domu v Jeníkovicích u Přelouče. Podle vyšetřovatele za něj může...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

VIDEO: Po zběsilé honičce s policií řidič naboural, byl pod vlivem drog

Zkouška na alkohol i drogy byly u řidiče pozitivní.

Ve zběsilou honičku s policií se proměnila jízda dvou mužů na Svitavsku. Řidič za volantem neměl co dělat, a tak se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz