Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

O startovací byty je zájem, Pardubice chystají jejich další porci

  • 1
Město Pardubice v roce 2015 zpracovalo koncepci Startovací bydlení pro mladé. Po vyhodnocení projektu se zástupci města rozhodli v něm pokračovat a připravují nabídku již třetí pětadvacítky bytů.

Od spuštění startovacího bydlení před dvěma lety město již pro tyto potřeby vyčlenilo 50 městských, převážně malometrážních bytů. První zkušenosti ukazují, že projekt, který má mladým jednotlivcům i párům usnadnit osamostatnění a přesvědčit je, aby zůstali ve městě nebo se do něho nastěhovali, se neminul účinkem.

„Z prvního hodnocení, které zpracovali studenti Univerzity Pardubice, vyplynulo, že dvě třetiny lidí, kteří v Pardubicích bydlí v bytech se zvýhodněným nájemným, chce ve městě zůstat i poté, co jim nájem v městských bytech skončí. O projekt mají zájem další města,“ uvedla mluvčí města Nataša Hradní.

Pardubické pojetí startovacího bydlení představil na semináři k projektu Ministerstva práce a sociálních věcí Krajská rodinná politika náměstek primátora zodpovědný za sociální politiku města Jakub Rychtecký.

„Soudě podle diskuse i zájmu představitelů samospráv o naši koncepci jsme svým projektem zaujali. Není divu, mladí lidé se chtějí osamostatnit, stabilizovat své vztahy, ale ceny bytů na trhu rostou dvakrát rychleji než mzdy. Mladí lidé pro budoucí založení rodiny nehledají stabilitu jen v práci, ale také v cenově dostupném bydlení. To je případ startovacího bydlení, které jim umožňuje odejít od rodičů a našetřit alespoň část finančních prostředků na pořízení vlastního bydlení,“ řekl Rychtecký.

Podle něj je dobrou zprávou, že podle hodnotícího výzkumu se téměř všem nájemcům startovacích bytů daří spořit slušné částky na budoucí bydlení.

Nyní město připravuje již třetí pětadvacítku bytů, jejichž pronájem nabídne „do začátků“ lidem do 30 let věku. Pronajímá je na čtyři roky, přičemž první tři roky účtuje nájemné 50 korun, čtvrtý rok 80 korun za metr čtverečný.

„Na pardubické poměry je to velmi příznivá cena, po deregulaci nájemného soukromí vlastníci v Pardubicích chtějí za nájem až 150 korun za metr čtvereční měsíčně. A většinou i složení kauce ve výši několika měsíčních nájmů. To je pro mladé, kteří nedávno ukončili školu, nedostupné. V našich podmínkách, jak se ukazuje, dokážou šetřit dost peněz na to, aby mohli uvažovat o hypotéce na vlastní bydlení či pronájmu standardního bytu,“ řekl náměstek Rychtecký.

Páry si často zkouší první společné bydlení

Bydlení ve startovacích bytech podle průzkumu provedeném studenty univerzity dává mladým lidem také možnost prověřit a upevnit partnerské vztahy.

„Pro dvě třetiny z nájemníků to je první zkušenost se samostatným bydlením. Startovací bydlení hodnotí jako odrazový můstek a utvrzení partnerského vztahu. Řada z nich, kteří původně do Pardubic dojížděli jen pracovně, již zde má i trvalý pobyt. A to je naše podmínka pro uzavření nájemní smlouvy. Za dva roky neevidujeme ani jeden dluh na nájemném. Všichni platí řádně, tak jak mají,“ shrnul další výstupy výzkumu náměstek Rychtecký.

V roce 2016 se o 25 bytů ucházelo 184 zájemců, o rok později 204 párů či jednotlivců, kteří museli splnit několik kritérií, například minimální měsíční hrubý příjem žadatele 16 tisíc korun, věk do třiceti let, bezdlužnost vůči městu a další. O tom, kdo smlouvu na pronájem získá, rozhodl los.

„Velký zájem předpokládáme i v příštím roce. Zvažujeme, zda nestanovit i horní hranici příjmu pro vstup startovacího bydlení, abychom projekt ještě přesněji zacílili. Stávající nájemníci také během rozhovorů se studenty měli zajímavé zlepšení komunikace s radnicí v průběhu procesu přidělování startovacích bytů, což je pro nás cenné vodítko,“ dodal náměstek.