Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starostové pardubické obvody rušit nechtějí, přišli by o vliv

  15:37aktualizováno  15:37
Zrušení malých radnic v Pardubicích by ušetřilo 20 milionů korun ročně. Starostové obvodů by ale přišli o práci a svůj vliv. Snaží se proto hlasování o odebrání státní správy z jejich úřadů co nejvíce zdržet. Zpochybňují analýzy, sepisují další a další elaboráty a zakládají zbytečné komise.

Pardubická radnice | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Je to skutečně něco jako válka. Starostové nyní vsadili na zdržovací taktiku a uměle celou debatu o obvodech protahují," uvedl náměstek primátorky František Brendl.

K hraní o čas mají šéfové obvodů hned dva dobré důvody. Tím prvním je, že předkladatel pro ně nepopulárních změn, které ale městu ročně ušetří 20 milionů a lidem zjednoduší život, tajemník Martin Růžička, brzy ve své funkci skončí.

"Vnímám to tak, že chtějí rozhodnutí oddálit do té doby až budu pryč. I proto po mně chtějí další doplnění analýzy," uvedl Martin Růžička, který z magistrátu odchází ke konci června.

Pokud se starostům rozhodnutí podaří zablokovat, dá se počítat s tím, že jeho nástupce nebude mít takový tah na branku a celá věc nejspíš usne. Navíc pokud se nerozhodne do konce prázdnin, ořezání obvodů pro příští rok nebude ani technicky možné.

"Už koncem léta se připravují rozpočty pro další rok a to jak na magistrátu, tak i v obvodech. Pokud se nerozhodne včas, změny udělat zatím nepůjde," jmenuje druhý důvod zdržování Brendl.

To, že dostat celou anabázi až ke hlasovaní, nemusí být nic lehkého, dokázalo i poslední zasedání zastupitelstva. Zástupci malých radnic hledali mouchy na obsáhlém materiálu tajemníka Růžičky. "Chybí mi v něm i srovnání agendy s podobnými úřady v České republice, z něhož by jasně vyplývalo, jak je na tom náš magistrát," řekl třeba zastupitel města a současně místostarosta šestého městského obvodu Miroslav Rubeš, zvolený za sdružení Pardubáci.

Ačkoliv Růžička mu odpověděl, že zmíněná věc v analýze je, dostal za úkol dokumenty doplnit ještě o další podrobností týkající se fungování státní správy na radnici.

Hlasovat o obvodech chceme, říká radnice

"Jestli si myslí, že mě otráví a utahají, tak se mýlí. Desátého května, až znovu bude zasedat zastupitelstvo, budou všechny požadované materiály na stole," řekl Růžička.

Ostatně i vedení města doufá, že právě ve zmíněný den padne rozhodnutí o tom, zda státní správu malým radnicím sebrat, či ne. "Za radu mohu říct, že budeme chtít, aby se hlasovalo. Další spisy ani komise, jak navrhují zástupci obvodů, by stejně nic nevyřešily. Myslím, že máme dostatek poznatků k rozhodnutí," uvedl Brendl.

Ačkoliv by změny ve vyplácení sociálních dávek, placení pokut či zařizování povolení pro stavbu králíkárny byly pro běžné lidi téměř nepostřehnutelné, zástupci obvodů za zachování pravomocí tvrdě bojují. Pro starosty by totiž odebrání státní správy znamenalo výrazné snížení platu, navíc by úplně o práci přišli jejich tajemníci.

"Boj je to pochopitelný. Kdepak takový tajemník najde pohodlnou židli s takovým pracovním vytížením za nějakých 50 tisíc měsíčně?" rýpl si náměstek Brendl.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Další z rubriky

Návštěvy pacientů v nemocnicích jsou opět povoleny. Chřipka ustoupila

Nemocnice v Pardubicích

Generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje ukončil zákaz návštěv hospitalizovaných pacientů, který platil kvůli...

Novinka v elektrárně. Posun a vykládku vagonů s uhlím zařídí robot

Nový systém ve chvaletické elektrárně vysypává jednotlivé kontejnery naložené...

Chvaletická elektrárna přechází na nový systém vykládání uhlí. Jako první v České republice bude posun a vykládání vozů...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Najdete na iDNES.cz