Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starostové pardubické obvody rušit nechtějí, přišli by o vliv

  15:37aktualizováno  15:37
Zrušení malých radnic v Pardubicích by ušetřilo 20 milionů korun ročně. Starostové obvodů by ale přišli o práci a svůj vliv. Snaží se proto hlasování o odebrání státní správy z jejich úřadů co nejvíce zdržet. Zpochybňují analýzy, sepisují další a další elaboráty a zakládají zbytečné komise.

Pardubická radnice | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Je to skutečně něco jako válka. Starostové nyní vsadili na zdržovací taktiku a uměle celou debatu o obvodech protahují," uvedl náměstek primátorky František Brendl.

K hraní o čas mají šéfové obvodů hned dva dobré důvody. Tím prvním je, že předkladatel pro ně nepopulárních změn, které ale městu ročně ušetří 20 milionů a lidem zjednoduší život, tajemník Martin Růžička, brzy ve své funkci skončí.

"Vnímám to tak, že chtějí rozhodnutí oddálit do té doby až budu pryč. I proto po mně chtějí další doplnění analýzy," uvedl Martin Růžička, který z magistrátu odchází ke konci června.

Pokud se starostům rozhodnutí podaří zablokovat, dá se počítat s tím, že jeho nástupce nebude mít takový tah na branku a celá věc nejspíš usne. Navíc pokud se nerozhodne do konce prázdnin, ořezání obvodů pro příští rok nebude ani technicky možné.

"Už koncem léta se připravují rozpočty pro další rok a to jak na magistrátu, tak i v obvodech. Pokud se nerozhodne včas, změny udělat zatím nepůjde," jmenuje druhý důvod zdržování Brendl.

To, že dostat celou anabázi až ke hlasovaní, nemusí být nic lehkého, dokázalo i poslední zasedání zastupitelstva. Zástupci malých radnic hledali mouchy na obsáhlém materiálu tajemníka Růžičky. "Chybí mi v něm i srovnání agendy s podobnými úřady v České republice, z něhož by jasně vyplývalo, jak je na tom náš magistrát," řekl třeba zastupitel města a současně místostarosta šestého městského obvodu Miroslav Rubeš, zvolený za sdružení Pardubáci.

Ačkoliv Růžička mu odpověděl, že zmíněná věc v analýze je, dostal za úkol dokumenty doplnit ještě o další podrobností týkající se fungování státní správy na radnici.

Hlasovat o obvodech chceme, říká radnice

"Jestli si myslí, že mě otráví a utahají, tak se mýlí. Desátého května, až znovu bude zasedat zastupitelstvo, budou všechny požadované materiály na stole," řekl Růžička.

Ostatně i vedení města doufá, že právě ve zmíněný den padne rozhodnutí o tom, zda státní správu malým radnicím sebrat, či ne. "Za radu mohu říct, že budeme chtít, aby se hlasovalo. Další spisy ani komise, jak navrhují zástupci obvodů, by stejně nic nevyřešily. Myslím, že máme dostatek poznatků k rozhodnutí," uvedl Brendl.

Ačkoliv by změny ve vyplácení sociálních dávek, placení pokut či zařizování povolení pro stavbu králíkárny byly pro běžné lidi téměř nepostřehnutelné, zástupci obvodů za zachování pravomocí tvrdě bojují. Pro starosty by totiž odebrání státní správy znamenalo výrazné snížení platu, navíc by úplně o práci přišli jejich tajemníci.

"Boj je to pochopitelný. Kdepak takový tajemník najde pohodlnou židli s takovým pracovním vytížením za nějakých 50 tisíc měsíčně?" rýpl si náměstek Brendl.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Tisíce sportovců, ale i vědci, jdou dnes do akce. Park se otvírá

Olympijský park Pardubice

Minimálně dvanáct tisíc lidí, kteří si už pořídili hrací karty, mají dnešní datum vyznačené v kalendáři. Začíná totiž...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz