Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zeman slíbil pomoc se splavněním Labe, říká starostka Přelouče

  8:09aktualizováno  8:09
Nedokončené splavnění Labe, nedostatek míst v mateřských školách, chybějící pozemky pro rodinné domy. To jsou jen některé potíže, které trápí město Přelouč. To vede již v pátém volebním období za sebou starostka Irena Burešová.

Starostka Přelouče Irena Burešová při návštěvě prezidenta ve městě. | foto: Josef Vostárek, ČTK

Před týdnem vítala ve „svém“ městě prezidenta Miloše Zemana. A nebyla to z její strany jen společenská událost. Bývalá politička ODS, která v posledních volbách kandidovala za Patrioty, přítomnost hlavy státu využila k lobbování za splavnění Labe, jehož je ostatně Zeman také velkým fanouškem.

„Využila jsem toho, že prezident Zeman, který Přelouč minulé pondělí navštívil, je velký podporovatel vodní dopravy. Slíbil, že pokud to bude v jeho moci, zasadí se o to, aby stavba byla dokončena,“ uvedla Irena Burešová.

Proč se splavnění Labe nedaří?
Nedaří se už několik roků a není to vina města. Myslíme si, že tato stavba bude mít nejen pro město, ale pro celý kraj velice pozitivní dopad. Je dost nešťastné, že dnes je Labe splavněno až do Pardubic s výjimkou úseku okolo Přelouče.

Proč si myslíte, že to bude mít jen pozitivní dopad?
Lodní doprava je nejlevnější a nejekologičtější způsob dopravy. Nejde jen o nákladní dopravu, voda je živel, který se dá využít i na rekreační dopravu, zavlažování, sport a podobně. Navíc samotná výstavba by přinesla řadu pracovních míst.

Stavba se odkládá kvůli ekologickým aktivistům. Máte nějaké páky na odpůrce splavnění?
Nemáme. Na konci roku se navíc objevil návrh zařadit tuto lokalitu do soustavy Natura 2000, což by znamenalo definitivní zastavení celého projektu.

Myslíte si, že lodní nákladní doprava má ještě v České republice budoucnost?
Lodní doprava je důležitá součást dopravy v celém západním světě, kde se do ní vkládají velké investice. Díky lodní dopravě je možné snížit obrovské množství nákladů. Spíše je problém v tom, že nemáme potřebné informace. Lodní doprava tu nefunguje tak, jak by měla.

Mezi nedokončené akce ve městě také patří oprava kina, která měla být hotova už na konci roku, ale stavební práce stále pokračují. Proč?
Při zpracování dokumentace projektant nedokázal správně odhadnout, co rozkrytí staré stavby může přinést. Po vybourání interiéru hlavního sálu se pod původním schodištěm odhalilo nadměrné zvlhčení stěn. Muselo dojít k jejich vysušení a dalším stavebním úpravám, což způsobilo toto zpoždění.

Velice ožehavým tématem je v Přelouči zdravotnická péče. K tomu přispělo zrušení pohotovosti a nedostatek praktických lékařů. Je šance, že by se pohotovost zase do Přelouče vrátila?
O tom velice pochybuji, protože zřizovatelem pohotovosti je Pardubický kraj a město na to nemá žádný vliv. Od té doby, co pohotovost byla zrušena, se ale ke mně nedostala žádná stížnost. Je však možné, že byla adresována přímo kraji. Polikliniku vlastní soukromá společnost a my můžeme podávat jen připomínky a návrhy. Je pravda, že v loňském roce tu několik měsíců praktičtí lékaři chyběli. Lidé mě zastavovali na ulici a stěžovali si, v současné době ale už je stav lékařů naplněn.

V roce 2012 se Přelouč stala podnikatelsky nejpřívětivějším městem celé České republiky, poté už se toto umístění nepodařilo obhájit ani na krajské úrovni. Čím si to vysvětlujete?
Vůbec to nedokážu odhadnout. Tehdy jsem si opravdu myslela, že rok 2012 pro nás bude mimořádný. Jedním z kritérií, které se v této anketě posuzují, je i procento investic z rozpočtu města. V té době jsme tu stavěli novou radnici, což byla stomilionová investice. V dalších letech asi zabodovala konkurenční města a nabídla něco lepšího.

Takže vám pomohla kontroverzní stavba radnice za sto milionů korun?
Určitě. Asi to pro nás může být i určité zadostiučinění. Vím, že ta stavba byla kontroverzní, ale myslím si, že už nikdo nepochybuje o tom, že výstavba této budovy byla nutná.

Jaké jsou největší plánované investiční akce v tomto roce?
Bohužel to vypadá, že z prostředků Unie nebudeme moci uskutečnit téměř žádné akce. Soustředíme se na dotace z národních zdrojů. Jednou z největších investicí je modernizace fotbalového stadionu. První část by měla stát zhruba 14 milionů korun - obnáší to nejen rekonstrukci stadionu, ale také vybudování nové tartanové dráhy.

Jak se problém s dotacemi z Evropské unie v Přelouči projeví?
Peníze jsme chtěli využít na rekonstrukce parků, stavbu cyklostezky Pardubice-Přelouč-Kojice a velký projekt rekonstrukce přednádraží. Vypadá to ale, že letos nebude vyhlášena téměř žádná výzva.

Co je podle vás v současné době největší potíží Přelouče?
Je jich mnoho. Mrzí mě, že město nevlastní vhodné pozemky, které bychom mohli nabídnout k prodeji zejména mladým lidem. Podnikatelům se tu v loňském roce dařilo, přibývají pracovní místa a byla bych ráda, kdybychom mohli lidem, kteří tu pracují, nabídnout nějaké byty. Mladá generace je velice důležitá, každé město se snaží, aby si ji nějakým způsobem připoutalo, a bydlení je základ.

Nemáte pocit, že ve městě právě pro tuto mladou generaci chybí kulturní vyžití?
Za poslední roky se kulturní vyžití zlepšilo. Ale mrzí mě, že tu nefunguje společenský sál. Už dvacet let máme v depozitáři rozsáhlé sbírky městského muzea, které naše mladá generace vůbec nezná. Z prostor bývalého městského úřadu bychom proto chtěli vytvořit muzeum s výstavní síní.

V loňském roce se také uskutečnily komunální volby, v nichž vaše strana příliš neuspěla, přestože vy jste získala nejvíce preferenčních hlasů a po krachu koaličních dohod vítězné strany ANO jste se popáté stala starostkou. Čím si to vysvětlujete?
Jsem příznivcem ODS, ale tato strana udělala mnoho věcí, které dělat neměla. Mnoho lidí od ní odešlo a v posledních komunálních volbách v Přelouči kandidovalo nejvíc politických subjektů. Vznikla tu nově strana TOP 09 a hnutí ANO je v současné době velice populární, takže je logické, že se voličský potenciál rozložil mezi více stran. Lhala bych, kdybych řekla, že mě počet preferenčních hlasů nepotěšil. K povolebnímu vyjednávání jsme vůbec nebyli pozváni, takže to šlo mimo mě.

I když sama říkáte, že jste příznivcem ODS a v minulosti jste za tuto stranu kandidovala, letos jste kandidovala za Patrioty za Přelouč. Nevnímáte to jako určité schovávání se?
Nebylo to schovávání. ODS ztratila obrovské množství příznivců i v Přelouči. Měla jsem v úmyslu postavit samostatnou kandidátku za ODS, ale nesehnala jsem tolik lidí, kteří by byli ochotní za ODS kandidovat. Proto jsem zvolila toto řešení.

Co vás během vaší kariéry starostky nejvíce překvapilo?
Člověk si nedokáže představit, do čeho jde. Jsme malé město, takže mě každý zná, běžně se s lidmi zastavuji na ulici a řešíme problémy. Ztratila jsem veškeré soukromí a jsem stále pod drobnohledem. Jdu si sednout s kamarádkami, dáme si víno a lidé si hned řeknou, že starostka pije. Když tam bude sedět každý den opilý chlap, nebude se to tak brát.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Opilý řidič kontroloval mobil, auto se skutálelo k frekventované silnici

Auto se skutálelo směrem k frekventované silnici.

Svitavští policisté vyšetřují, proč boural osmadvacetiletý řidič u frekventované silnice směrem na Litomyšl. Důvody...

Neměl jsem problém pomáhat vedení města, říká lídr Sdružení pro Pardubice

Sdružení pro Pardubice vede Tomáš Pelikán.

Šéf dopravního podniku Tomáš Pelikán byl na radnici poprvé zvolen před čtyřmi roky. Nyní vede do voleb Sdružení pro...

Pat kolem D35 u Litomyšle. Zastánci konkurenčních tras trvají na svém

Ilustrační snímek

Možnost, že by spory mezi zastánci dvou různých variant budoucí dálnice D35 kolem Litomyšle skončily nějakým...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz