Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starosta Svítkova po řízení v opilosti končí, přiznal několik rumů

  10:03aktualizováno  10:03
Starosta pardubického městského obvodu Svítkov Milan Hromádko odstoupí ze své funkce. Oznámil to v pondělí dva týdny poté, co ho policie přistihla s téměř třemi promile alkoholu za volantem.

Milan Hromádko se před starostováním živil jako profesionální řidič, to teď asi nějaký čas nepůjde. | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Dohodli jsme se na jediném způsobu řešení. Svolám mimořádné zastupitelstvo a na něm položím funkci starosty," řekl Hromádko po schůzi Sdružení pro Pardubice, za které byl ve Svítkové zvolen.

Šestého července ho chytila za volantem policie a zjistila, že řídil s 2,77 promile alkoholu v krvi. On sám řekl, že před jízdou vypil čtyři litry džusu a několik rumů. Podle výpočtu MF DNES rumu muselo být nejméně půl litru. (více o situaci čtěte zde)

Hromádkovu prohlášení předcházela asi půlhodinová debata předsednictva Sdružení, podle zúčastněných však byla situace jasná hned. Hromádko neměl jinou možnost, než se starostovské funkce vzdát.

"Zároveň začneme vést koaliční jednání, budeme usilovat o to, aby funkce starosty ve Svítkově zůstala našemu Sdružení, už připravujeme jméno nového kandidáta na starostu," řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Ta si myslí, že incident starosty Hromádka, kterého policie musela pro těžkou opilost odvézt na záchytku, nebude mít žádný dopad na pověst Sdružení pro Pardubice.

"To je osobní věc pana Hromádka, stalo se to v jeho osobním volnu. Nemůže být ovšem pochyb o tom, že téměř tři promile jsou trestným činem, byť se celý případ odehrál za podezřelých okolností," dodala primátorka.

Bylo to udání, soudí politici

Co tím měla na mysli? Ona i Hromádko se shodovali v tom, že starostu, který popíjel džus s rumem, někdo udal. Podle Hromádka se jednalo o osobní mstu, blíže se však k tomu nechtěl vyjádřit.

"Nemohu se jmenovitě vyjádřit, ale bylo mi divné, že jeden zastupitel už tři dny po incidentu znal detaily policejního spisu, ze kterého prý vyčetl moje jméno," uvedl Hromádko na dotaz, nejednalo-li se o politickou mstu.

Mluvčí policie ale odmítl, že by starostu chytili opilého díky udání.

Starostovi teď zbývá několik posledních týdnů ve funkci. Na svolání zastupitelstva potřebuje lhůtu jednadvaceti dnů, ta se však může ještě prodloužit vzhledem k tomu, že jsou v plném proudu dovolené. Poté placenou funkci opustí.

Co bude dělat, zatím neví, před nástupem do funkce se totiž živil jako profesionální řidič, rozvážel dodávkou zboží. K této práci se asi nějaký čas nevrátí, on sám teď čeká, jak dopadne řízení jeho případu.

Podle primátorky Fraňkové ani nepadl žádný návrh na jeho vyloučení ze Sdružení.

Autor:


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Řidič zběsile ujížděl policii, na kolejích vůz otočil na střechu

Jízda bezohledného řidiče skončila v kolejišti.

Až dvousetkilometrovou rychlostí ujížděl policistům bezohledný třicetiletý řidič na Litomyšlsku. Jeho zběsilá jízda...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Další z rubriky

Pardubické letiště chce lepší parkování, využije vojenský autopark

Letištní terminál v Pardubicích těsně před dokončením. (20.11.2017)

Společnost East Bohemian Airport, která provozuje pardubické mezinárodní letiště, chce využít podzimní odstávku provozu...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Sejdeme se u soudu! Průšvihy politiků zaujaly filmaře, točí nový seriál

Průvodcem po aférách v seriálu Průšvihy první republiky bude herec Martin...

K některým dnešním praktikám v politice jakoby se jejich aktéři inspirovali událostmi před necelými sto lety. Tehdejší...

Najdete na iDNES.cz