Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starosta Časů prodal první pozemky pro dálnici D35, o dalších se jedná

  11:26aktualizováno  11:26
Silničáři získali do svého vlastnictví další parcely pro stavbu dálnice D35. Prodal jim je starosta obce Časy Zdeněk Seidl, který má jako soukromá osoba v trase budoucí komunikace desítky tisíc metrů čtverečních polností. Většina pozemků však státu pořád chybí.

Budoucí rychlostní silnice R35 má vést jen kousek za obcí Časy. Příprava stavby zatím vázne na výkupech pozemků. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Když v prosinci loňského roku po dlouhých jednáních s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) odsouhlasilo zastupitelstvo obce Časy na Pardubicku prodej obecních pozemků, byla kvůli tomu s velkou slávou svolána tisková konference. Ovšem už tehdy bylo jasné, že vyhráno silničáři s pozemky na katastru obce zdaleka nemají. Ještě větší plochu totiž zabírají polnosti starosty Zdeňka Seidla, který nyní prodal státu své první tři parcely. Do majetku ŘSD přibudou v úterý.

Jak však sám říká, tak prodej dalších může trvat měsíce. „Tímto to zatím skončilo,“ prohlásil Seidl, podle něhož je na řadě nyní ŘSD.

Kvůli odstranění právních závazků požadoval, aby mu silničáři rozdělili kupní smlouvy na tři části. První z nich v prosinci podepsal. Za dva malé pozemky na katastru Časů a jeden u obce Uhersko však nedostane tolik peněz, aby se mohl zbavit zástavních práv a dalších omezení, kterými jsou stále zatíženy jeho zbývající pozemky.

„Nedokázal jsem vyvázat věcné břemeno v podobě přístupu na pozemek, takže jsem požadoval, aby mi ho ze smlouvy vyndali. Říkali, že to opraví, a zatím se tak nestalo. Až mi přijde tato smlouva a dostanu za ni peníze, tak za ně vyvážu další pozemky v jiné smlouvě. Ale tímto tempem bych to viděl na půl roku,“ míní starosta.

Prozatím „u ledu“ je prodej jeho polností v trase související stavby obchvatu Sezemic na silnici I/36, která se v budoucnu napojí na D35 na velké křižovatce hned za obcí. „Tam se neděje zatím nic, jelikož je to úplně jiná stavba,“ dodává starosta, kterému hrozí, že mu některé pozemky stát kvůli průtahům vyvlastní.

Podle zástupců firmy Pudis, která pro ŘSD výkupy připravuje, jsou ale jednání se starostou na dobré cestě. Obě strany údajně našly kompromis ve všech sporných bodech.

„Zatím ano, jeví se to tak. Řešíme už jen drobnosti týkající se například přístupu na okolní pozemky, ale nic, co nemá řešení,“ říká ředitel společnosti Martin Höfler.

Obecní pozemky prodaly Časy koncem minulého roku. Dva hektary půdy však podle informací z katastru nemovitostí ŘSD stále nepatří. „Obec schválila prodej, tedy záměr prodat, ale nejsou zatím podepsány kupní smlouvy, ještě ladíme jejich znění. V nejbližší době budeme s panem starostou pokračovat v jednání a k převodu dojde jistě v dalších týdnech, v prvním čtvrtletí roku,“ ujišťuje Höfler.

Prodej obecních pozemků probíhá také po částech

Zastupitelstvo obce se dohodlo se silničáři, že prodej obecních pozemků proběhne stejným způsobem jako v případě soukromých parcel starosty, tedy ve více smlouvách. I tady totiž brání prodeji závazky, které znemožňují převod. Avšak podle starosty vázne celá záležitost na silničářích. „Asi na to nespěchají,“ dodává Seidl.

Ještě tento týden ale získají silničáři další větší či menší pozemky na katastrech obcí Městec, Dolní Roveň či Dolní Ředice.

Se zahájením prací přitom ŘSD počítá koncem letošního roku. Kromě vypořádání se zbývajícími majiteli mohou stavbu oddálit i průtahy při výběrovém řízení na zhotovitele sedmadvacetikilometrového úseku dálnice z Opatovic nad Labem k Ostrovu či aktuální problémy s posudky vlivu stavby na životní prostředí.

Autor:


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Řidič zběsile ujížděl policii, na kolejích vůz otočil na střechu

Jízda bezohledného řidiče skončila v kolejišti.

Až dvousetkilometrovou rychlostí ujížděl policistům bezohledný třicetiletý řidič na Litomyšlsku. Jeho zběsilá jízda...

Zastupitel za ANO končí. Jurenka neřekl, že před lety podváděl

Nové logo Pardubického kraje.

Krajský zastupitel hnutí ANO a šéf kontrolního výboru Miroslav Jurenka se rozhodl rezignovat. Odchod mu doporučili...

Další z rubriky

Pardubické letiště chce lepší parkování, využije vojenský autopark

Letištní terminál v Pardubicích těsně před dokončením. (20.11.2017)

Společnost East Bohemian Airport, která provozuje pardubické mezinárodní letiště, chce využít podzimní odstávku provozu...

Sejdeme se u soudu! Průšvihy politiků zaujaly filmaře, točí nový seriál

Průvodcem po aférách v seriálu Průšvihy první republiky bude herec Martin...

K některým dnešním praktikám v politice jakoby se jejich aktéři inspirovali událostmi před necelými sto lety. Tehdejší...

Sportovní park v Pardubicích rozpohyboval tisícovky dětí

Sportovní park Pardubice. (11.8.2018)

Kdo chtěl o víkendu zaparkovat v centru Pardubic, zejména tedy v blízkosti soutoku Labe a Chrudimky, brzy zjistil, že...

MATEŘSTVÍ: Očekávání vs. realita
MATEŘSTVÍ: Očekávání vs. realita

Moje dítě bude hodné a poslechne mě na slovo. Poznáváte se? Přesně tohle jste si mysleli… než se z vás stali rodiče?

Najdete na iDNES.cz