Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starosta Časů prodal první pozemky pro dálnici D35, o dalších se jedná

  11:26aktualizováno  11:26
Silničáři získali do svého vlastnictví další parcely pro stavbu dálnice D35. Prodal jim je starosta obce Časy Zdeněk Seidl, který má jako soukromá osoba v trase budoucí komunikace desítky tisíc metrů čtverečních polností. Většina pozemků však státu pořád chybí.

Budoucí rychlostní silnice R35 má vést jen kousek za obcí Časy. Příprava stavby zatím vázne na výkupech pozemků. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Když v prosinci loňského roku po dlouhých jednáních s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) odsouhlasilo zastupitelstvo obce Časy na Pardubicku prodej obecních pozemků, byla kvůli tomu s velkou slávou svolána tisková konference. Ovšem už tehdy bylo jasné, že vyhráno silničáři s pozemky na katastru obce zdaleka nemají. Ještě větší plochu totiž zabírají polnosti starosty Zdeňka Seidla, který nyní prodal státu své první tři parcely. Do majetku ŘSD přibudou v úterý.

Jak však sám říká, tak prodej dalších může trvat měsíce. „Tímto to zatím skončilo,“ prohlásil Seidl, podle něhož je na řadě nyní ŘSD.

Kvůli odstranění právních závazků požadoval, aby mu silničáři rozdělili kupní smlouvy na tři části. První z nich v prosinci podepsal. Za dva malé pozemky na katastru Časů a jeden u obce Uhersko však nedostane tolik peněz, aby se mohl zbavit zástavních práv a dalších omezení, kterými jsou stále zatíženy jeho zbývající pozemky.

„Nedokázal jsem vyvázat věcné břemeno v podobě přístupu na pozemek, takže jsem požadoval, aby mi ho ze smlouvy vyndali. Říkali, že to opraví, a zatím se tak nestalo. Až mi přijde tato smlouva a dostanu za ni peníze, tak za ně vyvážu další pozemky v jiné smlouvě. Ale tímto tempem bych to viděl na půl roku,“ míní starosta.

Prozatím „u ledu“ je prodej jeho polností v trase související stavby obchvatu Sezemic na silnici I/36, která se v budoucnu napojí na D35 na velké křižovatce hned za obcí. „Tam se neděje zatím nic, jelikož je to úplně jiná stavba,“ dodává starosta, kterému hrozí, že mu některé pozemky stát kvůli průtahům vyvlastní.

Podle zástupců firmy Pudis, která pro ŘSD výkupy připravuje, jsou ale jednání se starostou na dobré cestě. Obě strany údajně našly kompromis ve všech sporných bodech.

„Zatím ano, jeví se to tak. Řešíme už jen drobnosti týkající se například přístupu na okolní pozemky, ale nic, co nemá řešení,“ říká ředitel společnosti Martin Höfler.

Obecní pozemky prodaly Časy koncem minulého roku. Dva hektary půdy však podle informací z katastru nemovitostí ŘSD stále nepatří. „Obec schválila prodej, tedy záměr prodat, ale nejsou zatím podepsány kupní smlouvy, ještě ladíme jejich znění. V nejbližší době budeme s panem starostou pokračovat v jednání a k převodu dojde jistě v dalších týdnech, v prvním čtvrtletí roku,“ ujišťuje Höfler.

Prodej obecních pozemků probíhá také po částech

Zastupitelstvo obce se dohodlo se silničáři, že prodej obecních pozemků proběhne stejným způsobem jako v případě soukromých parcel starosty, tedy ve více smlouvách. I tady totiž brání prodeji závazky, které znemožňují převod. Avšak podle starosty vázne celá záležitost na silničářích. „Asi na to nespěchají,“ dodává Seidl.

Ještě tento týden ale získají silničáři další větší či menší pozemky na katastrech obcí Městec, Dolní Roveň či Dolní Ředice.

Se zahájením prací přitom ŘSD počítá koncem letošního roku. Kromě vypořádání se zbývajícími majiteli mohou stavbu oddálit i průtahy při výběrovém řízení na zhotovitele sedmadvacetikilometrového úseku dálnice z Opatovic nad Labem k Ostrovu či aktuální problémy s posudky vlivu stavby na životní prostředí.

Autor:Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Moderní stavby Litomyšle přiblíží nový manuál, stačí mít chytrý telefon

Bazén v Litomyšli

Městská galerie v Litomyšli představila architektonický manuál, který nabízí přes internet cestu k fotografiím,...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Pardubice uvidí po třech letech play off. Hráči se těší na sílu od fandů

Třinecký Martin Růžička se snaží překonat brankáře Ondřeje Kacetla z Pardubic.

Příznivce Dynama Pardubice čeká hokejový víkend. V ideálních termínech se dvakrát představí na domácím ledě jejich...

Najdete na iDNES.cz