Novela zákona zkomplikovala už tak dost složité získávání dotací z Unie. (ilustrační foto)

Novela zákona zkomplikovala už tak dost složité získávání dotací z Unie. (ilustrační foto) | foto: AFI Europe Czech Republic

Starosta Chrudimi nestihne slíbenou opravu hřiště, musí papírovat

  • 3
Starosta Chrudimi Petr Řezníček slíbil lidem na sídlišti U Stadionu, že letos město udělá rekonstrukci tamního dětského hřiště. Jenže svůj slib nesplní. Město opravu nestihne kvůli změnám v zákoně o zakázkách.

"Začala platit novela zákona o veřejných zakázkách, takže se musí předem zveřejňovat zakázky o nižší ceně než doposud. To způsobilo zdržení. Je to nepříjemné. Byl hotový projekt, projednali jsme to s občany, byly peníze," uvedla tisková mluvčí Chrudimi Sylva Drašnarová.

Zmíněná novela zákona přitom měla vyčistit vzduch při rozhodování o investicích. Starostové novelu však ostře kritizují. Města podle nich jen přicházejí o čas a také o velké peníze. "Lidem se to bude vysvětlovat těžko," řekl Řezníček.

Jakákoliv větší akce - služby či dodávky nad milion, stavební práce nad tři miliony - se musí řídit podle zákona o veřejných zakázkách. A ten po městech chce, aby včas oznámila, co chtějí dělat a proč. To má zajistit větší kontrolu.

"Musíme měsíc dopředu zveřejnit záměr, i když ani nevíte, zda to budete dělat, dotace je v nedohlednu. Novela vedla jen k nárůstu administrativy, je pro nás jen přítěží. Že by to znesnadnilo korupci, to si vůbec nemyslím," řekl starosta Ústí nad Orlicí Petr Hájek.

Příprava stavby chodníku se prodloužila dvojnásobně

I jen příprava stavby chodníku se podle starosty Svitav Davida Šimka prodloužila dvojnásobně. "Schvalovací proces by nyní trval minimálně tři měsíce, zatímco předtím by to zabralo pár týdnů," uvedl Šimek.

Novela zákona vymýtila například losovačky. Zabránila rozdělovat zakázky netransparentně.

"Máme teď jeden z nejpřísnějších zákonů na zadávání v Evropě," říká Robert Pergl, šéf Komory administrátorů veřejných zakázek.

Potíž je v tom, že města v Pardubickém kraji začala být v posledních letech při rozdělování zakázek většinou už otevřená. Starosta z Ústí nad Orlicí argumentuje tím, že radnice sama od sebe zveřejňuje zakázky nad 50 tisíc.

"To, z čeho profituje soukromý sektor, tedy pružnost, rychlost, my už dělat nemůžeme. Proč na obyčejnou opravu silnice nemůžeme zareagovat pružně? Firmy mají volné kapacity, všichni se nabízí a my musíme dělat papíry," uvedl Hájek.

Ovšem starostům vadí víc věcí. Třeba fakt, že při malém zájmu firem město musí výběrové řízení zrušit. Podle starosty Litomyšle Michala Kortyše je také problém, že kritériem výběrových řízení jsou ceny.

Město, které dbá na kvalitní architekturu, se ale podle něj nemůže rozhodovat podle nejnižší ceny.

"Dnešní způsob, jak zadávat zakázky, příliš neumožňuje se zároveň snažit o vysokou uměleckou úroveň staveb. Ten proces je dnes na rozdíl od minulosti příliš složitý a nesvobodný," řekl Kortyš.

Někteří starostové tvrdí, že města vinou novely přicházejí o peníze. "Dříve jsme mohli vypsat výběrové řízení v lednu, firmy byly hladové, neměly zakázky, chtěly se uchytit a šly do výběrového řízení s tím, že obchodní marže ze zakázky se pohybovala do deseti procent," uvedl starosta Řezníček.

Nyní už města tak volné ruce nemají. Čím později ale nabídne zakázku firmám, tím podle starosty zaplatí víc. Novela zákona zkomplikovala už tak dost složité získávání dotací z Unie.

Třeba Pardubice tak budou mít potíže stihnout využít peníze, které jsou pro město vyhrazené. "Opatření je uděláno proto, aby se nekradlo, krást se stejně bude. Jenom se zkomplikoval život těm, kteří chtějí ušetřit," říká Řezníček.