Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obec Časy už kývla, její starosta ale zatím půdu pro R35 neprodává

  10:53aktualizováno  10:53
Zádrhel s pozemky obce Časy na Pardubicku mohou silničáři vykupující půdu pro stavbu klíčové rychlostní silnice R35 považovat za vyřešený. Jiné je to ovšem v případě dalších parcel v katastru této obce, které vlastní jako soukromá osoba starosta Zdeněk Seidl.

Z R35 zatím roste jen třetí patro křižovatky v Opatovicích, které bude dokončeno ještě tento měsíc. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Prodej dvou hektarů obecních pozemků v Časech schválilo tamní zastupitelstvo koncem minulého týdne (psali jsme o tom zde).

Starosta jako soukromá osoba ale požaduje od silničářů úpravy, aby mohl snáz hospodařit na svých okolních pozemcích, kterých se stavba nedotkne. Seidl tvrdí, že měl od Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) slíbeno, že stožár elektrického vedení nebude problém přeložit na jiné místo. To se však prý nakonec nestane, což se Seidlovi nelíbí.

„Dozvěděl jsem se, že budou vyvlastňovat moje pozemky, na kterých jsem požadoval přeložení elektrického vedení. Takhle mi bude stát uprostřed pole sloup, který by mohl stát na kraji. Pokud se nedomluvíme, tak začne vyvlastňovací řízení,“ říká Seidl, jenž má v trase úseku R35 zhruba tři hektary půdy.

Na nich by přitom i v příštím roce měl sklidit úrodu. „Mám do příštího podzimu předjednanou nájemní smlouvu, protože mám zaseté nějaké plodiny. Je domluveno, že si to ještě sklidím. Zda to ŘSD dodrží, nedovedu říci,“ uvádí starosta, jemuž silničáři vyšli vstříc a rozdělili kupní smlouvy na dvě části, aby se mohl zbavit zástavního práva, které na některých pozemcích měl.

Seidl na oplátku podnikl kroky, aby se závazků zbavil a od minulého týdne už u většiny jeho polností prodeji nebrání žádné zákonné překážky. „Až mi ŘSD zaplatí za první pozemky, tak penězi urovnám závazek na druhé části pozemků,“ dodává starosta.

Stavbu mohou zpozdit také požadované nové posudky

Seidl byl v pondělí přítomen na tiskové konferenci, kde poslanec a místopředseda hospodářského výboru sněmovny Martin Kolovratník zmínil možný další problém při přípravě stavby, na kterou je zajištěn dostatek peněz i na příští rok.

S financováním R35 se počítá i z evropských zdrojů a podle nového zákona o posuzování vlivu stavby na životní prostředí (takzvaná EIA) se stavby schválené podle původních pravidel musí znovu posuzovat podle přísnějších norem.

„Je to vážná hrozba týkající se staveb, které ještě nemají vydané stavební povolení. Týká se to tedy obou prvních úseků z Opatovic do Ostrova. Mohlo by to posunout začátek výstavby až o dva roky,“ uvádí Kolovratník.

„Samotný proces posuzování se ale nijak moc neliší. Je to spíše legislativní záležitost,“ upozorňuje Martin Höfler, šéf firmy Pudis, která pro ŘSD zajišťuje výkupy pozemků.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

Najdete na iDNES.cz