Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nesouhlas Bruselu s posudky může oddálit i stavbu obchvatu Pardubic

  12:58aktualizováno  12:58
Přípravu klíčové silnice, která centru Pardubic denně ulehčí od průjezdu tisíců osobních a nákladních aut, mohou zpozdit staré posudky vlivu stavby na životní prostředí. Zdržení připustil šéf resortu dopravy.

Obchvat má vyústit na kruhový objezd v části Dubina, který se nachází v sousedství pardubické věznice. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Když řidiči jedou po kruhovém objezdu v Pardubicích na Dubině, mohou si všimnout jednoho zaslepeného výjezdu. Od pruhů zatarasených závorou bude dále pokračovat severovýchodní obchvat města. Jenže ještě pár let se tato situace změnit nemusí. Postup přípravy dlouho očekávané stavby včera odpoledne shrnul ministr dopravy Dan Ťok. A hned v úvodu své řeči zástupce města nepotěšil.

„Stejně jako v případě prvních dvou úseků D35, tak i tento klíčový projekt má platnou EIA (posouzení vlivu stavby na životní prostředí) vydanou ještě před vstupem do EU. Vrcholí jednání s Evropskou komisí, zda ji bude nutné opakovat. Jasno bude do konce února. Proto bych nechtěl do té doby spekulovat o nějakých termínech,“ řekl Ťok.

Doteď všechny strany hovořily o termínu zahájení v roce 2018. Příprava stavby však zatím pokračuje i bez výsledku jednání.

„Zpracovává se dokumentace pro stavební povolení. Její ukončení se předpokládá v dubnu. Na to navazují další kroky včetně výkupu pozemků,“ uvedl generální ředitel ŘSD Jan Kroupa.

Stavba více než čtyřkilometrového obchvatu začne u Globusu v části Trnová a skončí u zmíněného „kruháku“ na dohled od pardubické věznice. Náklady jsou dle Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) předběžně vyčíslené na téměř 800 milionů.

Jak bude vypadat severovýchodní obchvat?

Jeho délka bude měřit 4 170 metrů. Trasa povede ze směru od Globusu, kde začne na stávající silnici třetí třídy v Poděbradské ulici, a bude pokračovat až do křižovatky s ulicí Bohdanečskou v Trnové. Dále vede volným terénem zhruba jeden a půl kilometru až do místa, kde kříží u Starého Hradiště Hradeckou ulici a vytváří průsečnou křižovatku. V navazující části povede silnice přes největší most na trase, dlouhý 200 metrů. Zavěšený most o dvou polích povede přes řeku Labe a její slepé rameno. Stavba skončí na okružní křižovatce na Dubině v ulici Na Drážce. Na celém úseku povedou v každém směru dva pruhy. Od hluku ochrání obyvatele blízké zástavby protihlukové stěny, jejichž celková délka dosáhne 1632 metrů.

Ze schváleného rozpočtu jednotlivých staveb pro nadcházející roky vyplývá, že první finance uvolní stát z vlastních zdrojů v roce 2018. Větší část však pokryjí peníze z evropských fondů.

S poskytnutou první částkou na samotnou výstavbu, hrazenou z Operačního programu Doprava II., počítá rozpočet rovněž až pro rok 2018. Stavba by následně měla být hotova do konce roku 2020, kdy dotační program končí.

Minulý týden magistrát zveřejnil, že spolu s obchvatem má v plánu stavět v jeho sousedství stezku pro cyklisty. Zatímco stavbu obchvatu bude financovat ŘSD, bezpečnější cestu pro kolaře zaplatí ze svého město.

„Rádi bychom na její stavbu čerpali dotace z evropských fondů. Nyní již máme územní rozhodnutí a začínáme s projektovou přípravou,“ řekl náměstek primátora Jiří Rozinek.

Jelikož stavba vznikne „na zelené louce“, neměla by zásadním způsobem omezovat provoz v centru. Vzhledem k plánovanému termínu zahájení navíc nemá nastat souběh s druhou velkou akcí, kterou je rozšíření silnice I/37 u Parama. Přestavba nejvytíženější komunikace v kraji má podle harmonogramu skončit na podzim příštího roku a zde zatím práce probíhají dle stanoveného harmonogramu.

Takto zatím vypadá místo, kde bude končit  severovýchodní obchvat Pardubic.

Takto zatím vypadá místo, kde bude končit severovýchodní obchvat Pardubic.

Zatímco výkupy pozemků pod obchvatem v Pardubicích se teprve plánují, tak v nedaleké Chrudimi už si mohou první zdařilé převody odškrtnout. Na druhé navazující části směrem na Slatiňany přešla první parcela do vlastnictví ŘSD včera.

Dalších několik tisíc metrů čtverečných přibudou do majetku silničářů počátkem příštího týdne. A dle údajů z katastru nemovitostí je zřejmé, že řada majitelů své polnosti prodá v nejbližších týdnech.

Autor:


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Na vysílači Krásné opravil kameru a udržel vysílání o okupaci

Vysílač Krásné se nachází zhruba 500 metrů od obce Krásné na 614 metrů vysokém...

S 21. srpnem 1968 je spojeno i protiokupační vysílání Československé televize. Po obsazení Měšťanské besedy se podařilo...

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Zájemci o zakázku na stavbu psychiatrie se možná domluvili. Tendr se ruší

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje zruší výběrové řízení na stavbu nového pavilonu psychiatrie v...

Najdete na iDNES.cz