Stará Škoda 105 S, kterou kvůli nezájmu musely úřady zlikvidovat.

Stará Škoda 105 S, kterou kvůli nezájmu musely úřady zlikvidovat. | foto: Radek Latislav, MAFRA

Raritní škodovku od státu nikdo nechtěl, nakonec skončila na vrakovišti

  • 18
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) nabízí občas k odkupu opravdové rarity. Pracoviště úřadu ve Svitavách řešilo nedávno otázku, co s autem, které nikdo nechce. Nakonec skončilo na vrakovišti.

S takzvaným odúmrtí se museli popasovat úředníci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových ve Svitavách. Stát se totiž stal zákonným dědicem stařičké Škody 105 S, která po smrti jejího majitele zarůstala v kopřivách.

Ač se úředníci snažili sebevíc, značně omšelé vozidlo v dražbě neprodali. „Vůz byl několikrát nabízen v dražbě, ovšem žádný zájemce o něj neprojevil zájem, čemuž přispěl i fakt, že k autu nebyl nalezen technický průkaz a vůz se tak stal v podstatě neprodejný,“ uvedla ředitelka územního pracoviště ÚZSVM Hradec Králové Hana Seidlová, pod kterou svitavská pobočka spadá.

Dalším důvodem o nenalezení nového majitele mohla být skutečnost, že tři desítky let stará škodovka měla typové označení s přídomkem S, které odrazovalo zájemce, už když vyjížděla z bran továrny v Mladé Boleslavi.

Škoda 105 S nejenže byla nejslabším vozem celé řady Škoda 742 vyráběné od roku 1976 do roku 1990, chybělo například polohování předních sedadel, okna zadních dveří byla pevně zasklená bez možnosti je stáhnout, což se při letních vyjížďkách rovnalo zážitku jako ve skleníku.

Úředníkům tak nezbývalo nic jiného, než vůz blankytně modré barvy zlikvidovat. „Automobil se navíc nacházel na pozemku ve vlastnictví právnické osoby, jež musela dát souhlas ke vstupu na svůj pozemek,“ dodala ke komplikacím Hana Seidlová.

Vrak nakonec ze zarostlého pozemku musela vyprošťovat těžká technika firmy zabývající se ekologickými likvidacemi vozidel.

Knihovna dostala desky s vážnou hudbou

V rámci odúmrtě daroval stát na konci loňského roku třeba Městské knihovně ve Svitavách gramofon a soubor 196 kusů gramofonových desek v hodnotě 2210 korun. Sbírka gramofonových desek obsahovala zejména nosiče autorů vážné hudby, jako například Antonína Dvořáka, Richarda Wagnera či Bohuslava Martinů.

V jiném případě odúmrtě po ženě, která zemřela bez zanechání závěti a neměla zákonné ani závětní dědice, připadly státu peníze z vkladní knížky ve výši 236 tisíc korun, peněžní hotovost i nemovitosti v Borové u Poličky dohromady za 1,85 milionů korun.