Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stadiony na Pardubicku budou bez plotů. Běhat můžete zdarma

  9:44aktualizováno  9:44
Nové stadiony pro atlety, fotbalisty i hokejisty. Hřiště na volejbal i florbal. Za evropské peníze podstatně vylepšily a vylepšují své sportovní areály Pardubice, Svitavy, Moravská Třebová nebo Lanškroun. Vstup na sportoviště je většinou zdarma.
V nových stadionech si lidé budou moci zahrát třeba volejbal. Ilustrační foto.

V nových stadionech si lidé budou moci zahrát třeba volejbal. Ilustrační foto.

Při výčtu sportů, které budou moci lidé už od září provozovat v areálu Sokola v Pardubicích v Olšinkách, člověka napadne, jak se tam ta hřiště vůbec mohou vejít. A přitom na řadu z nich budou moci nikde neorganizovaní amatéři, a zcela zadarmo.

Co největší přístupnost lidem, to je nový trend sportovních areálů, na které přispěla městům Unie.

"Od dubna do října bude areál v provozu opravdu od rána do večera. A k tomu hřiště s umělou trávou má tak extrémně kvalitní osvětlení, že je možné na něm závodit i v noci," říká Miroslav Janovský ze Sokola Pardubice.

A vysvětluje, že na sportoviště areálu budou moci lidé přicházet volně a bezplatně. Správce areálu se postará o to, aby se například různé party hráčů volejbalu nebo basketbalu dokázaly na hřištích domluvit a vystřídat.

Areál za 40 milionů, ze kterých 30 milionů dodala Evropská unie, nabídne tartanový atletický ovál, velké venkovní hřiště s umělou trávou pro tenis, volejbal nebo streetball. V areálu dále vzniká nafukovací hala pro sálové sporty, jako je florbal, sálová kopaná, házená.

V hale budou i tři kurty na badminton. Venkovní sportoviště budou mít také čtyři antukové kurty pro volejbal, hřiště na beachvolejbal, atletické skokanské sektory nebo velké dětské sportovní hřiště s horolezeckou stěnou, venkovní posilovnu i hřiště na petanque.

Filozofie volně přístupných hřišť vychází z části z podmínek unijních dotačních programů. Za ně má vzniknout sportoviště, které nebude nejméně pět let vydělávat. "I když popravdě sportovní areál nemůže být nikdy výdělečný," dodává Janovský.

Sportoviště zadarmo rostou v mnoha městech

Stejný přístup mají ke svému sportovišti, které otevřou 1. září, Svitavy. Ze sportovního stadionu tady vzniká něco jako park s otevřeným atletickým i fotbalovým stadionem a dalšími hřišti.

A obepínat jej bude speciální okruh pro in-line bruslení. Areál doplňují i nové kurty postavené soukromníkem nebo nová plocha do zimního stadionu, která v něm umožní provozovat letní sporty. Do areálu město, zdejší TJ i soukromníci investovali celkem 150 milionů korun.

Devátého října slavnostně otevře svůj dostavěný zimní stadion Moravská Třebová. Za 45 milionů korun tady město dostavělo chybějící tribunu, vybudovalo šatny a sociální zařízení a také pořídilo plochu, která stadionu pomůže k celoročnímu provozu.

"V letní sezoně bude do stadionu volnější přístup. Na plochu stadionu položíme speciální podlahu pro sálové a in-line sporty," říká místostarosta Třebové Václav Mačát.

Další nová sportoviště otevřou příští rok v Pardubicích a v Lanškrouně. Pardubický kraj staví novou sportovní halu u pardubického Gymnázia Dašická.

Lanškroun v říjnu spustí stavbu sportovního areálu. Za více než 50 milionů korun tam vznikne fotbalové hřiště s umělým trávníkem, lehkoatletický ovál a sektory s umělým povrchem i tribuna pro 440 diváků.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Další z rubriky

Pardubický kraj doplatí každému z dětí po zemřelé pacientce čtvrt milionu

(Ilustrační snímek)

Pardubický kraj vyplatí každému ze tří pozůstalých dětí ženy, která zemřela v roce 2006 po operaci v chrudimské...

Boje o průplav u Přelouče znovu vzplály. Děti Země chrání také akáty

Takto si Ředitelství vodních cest představuje nový plavební kanál u Přelouče,

Spor o splavnění Labe přes Slavíkovy ostrovy u Přelouče, který před dvěma roky Nejvyšší správní soud vrátil na úplný...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Najdete na iDNES.cz