Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přeživší vlakového neštěstí u Krouny: O odškodné jsem musela bojovat

  10:45aktualizováno  10:45
Zatímco pozůstalí po usmrcených cestujících po středeční srážce pendolina s kamionem ve Studénce mají okamžitý nárok na zálohu 21 tisíc eur, při železničním neštěstí před dvaceti lety u Krouny bylo odškodnění dramaticky nižší.

Těžce zraněnou Vlastu Košňarovou-Pražanovou vytahovali hasiči z demolovaného vlaku jako poslední. | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

Markéta Chotěnovská z Poličky, jedna ze čtyř žen tragédii tehdy přežila, nyní žádá pěti milionů korun za újmu na zdraví s tím, že tehdy nic nedostala. Vlasta Košňarová Pražanová z Otradova sice odškodnění tenkrát dostala, ale musela o něj bojovat.

Fotogalerie

Před dvaceti lety se dnes jednačtyřicetiletá žena vracela s manželem z dovolené. Pár set metrů od domova jim osud zamíchal kartami.

Spolu se už domů nikdy nevrátili, manžel spolu s dalšími osmnácti cestujícími nehodu nepřežil a její život visel na vlásku.

„Nic si nepamatuji. Z vyprávění rodičů vím, že mě hasiči vytahovali jako poslední. Byla jsem vklíněná mezi podlahami vlaku a nákladního vagonu, který do nás vrazil,“ vzpomíná na dvacet let staré události Vlasta Košňarová Pražanová.

Následovaly náročné operace a roky léčení. Až po čtyřech letech od nehody zažádala spolu s právníkem České dráhy o vyrovnání. „Až jsem ukončila léčení, předložili jsme jim všechny papíry a účty. Kdybych o nic nežádala, samy by mi nic neproplatily. Dostala jsem akorát 20 tisíc korun na pohřbení manžela,“ říká žena v invalidním důchodu o penězích, které České dráhy vyplácely všem pozůstalým bezprostředně po nehodě.

Celkem získala za bolestné, léky, újmu na zdraví a náhradu za ztížení společenského uplatnění 101 tisíc korun.

„Dodnes mám problémy se zažíváním. Musím chodit na injekce, abych mohla vůbec existovat. Psychika se mi podepsala na lupénce. Invalidní důchod padne na léky,“ dodává jedna z přeživších železniční nehody u Krouny.

Další zraněná, Markéta Chotěnovská z Poličky, tvrdí, že jí dráhy po neštěstí v Krouně vůbec neodškodnily. České dráhy tvrdí opak. Odškodněni podle nich byli také přeživší.

„V případě odškodnění zraněných a pozůstalých se postupovalo podle tehdy platného občanského zákoníku,“ dodává mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Krátce po nehodě získali pozůstalí každé z obětí 20 tisíc korun na výdaje spojené s pohřbem. Podle drah šlo navíc o zálohovou platbu, která se v případě dalších nákladů doplácela.

Před dvěma lety podala Chotěnovská a její právní zástupce na nástupnické organizace tehdejších Českých drah žalobu.

Podle posudků z oboru psychiatrie a psychologie se její stav postupně zhoršil natolik, že nemůže chodit do práce, je v plném invalidním důchodu.

Nehoda u Krouny se stala 24. června 1995 večer. Při srážce motorového vlaku a čtyř vagonů tehdy zemřelo 19 lidí. Posunovač v Čachnově  tehdy odpojil čtyři vagony plné dřeva a starého železa od soupravy a nepřesvědčil se, zda jsou zajištěny proti posunu. Šlo o kolej s prudkým sklonem. Vagony ujely a narazily do osobního vlaku o pět kilometrů dál u obce Krouna.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Hokejový klub Dynamo nyní prodávat nemůžeme, říká lídr Pardubáků Brendl

Náměstek František Brendl

Mezi lety 2010 a 2014 pracoval František Brendl jako náměstek primátorky Pardubic. Poslední čtyři naopak musel snášet...

Univerzita Pardubice nabízí do nového roku lepší vybavení kolejí i služby

Pardubická univerzita investuje do rekonstrukce kolejí.

Nový akademický rok na pardubické univerzitě startuje. Škola si pro studenty připravila celou řadu různých novinek....

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz