Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přeživší vlakového neštěstí u Krouny: O odškodné jsem musela bojovat

  10:45aktualizováno  10:45
Zatímco pozůstalí po usmrcených cestujících po středeční srážce pendolina s kamionem ve Studénce mají okamžitý nárok na zálohu 21 tisíc eur, při železničním neštěstí před dvaceti lety u Krouny bylo odškodnění dramaticky nižší.

Těžce zraněnou Vlastu Košňarovou-Pražanovou vytahovali hasiči z demolovaného vlaku jako poslední. | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

Markéta Chotěnovská z Poličky, jedna ze čtyř žen tragédii tehdy přežila, nyní žádá pěti milionů korun za újmu na zdraví s tím, že tehdy nic nedostala. Vlasta Košňarová Pražanová z Otradova sice odškodnění tenkrát dostala, ale musela o něj bojovat.

Fotogalerie

Před dvaceti lety se dnes jednačtyřicetiletá žena vracela s manželem z dovolené. Pár set metrů od domova jim osud zamíchal kartami.

Spolu se už domů nikdy nevrátili, manžel spolu s dalšími osmnácti cestujícími nehodu nepřežil a její život visel na vlásku.

„Nic si nepamatuji. Z vyprávění rodičů vím, že mě hasiči vytahovali jako poslední. Byla jsem vklíněná mezi podlahami vlaku a nákladního vagonu, který do nás vrazil,“ vzpomíná na dvacet let staré události Vlasta Košňarová Pražanová.

Následovaly náročné operace a roky léčení. Až po čtyřech letech od nehody zažádala spolu s právníkem České dráhy o vyrovnání. „Až jsem ukončila léčení, předložili jsme jim všechny papíry a účty. Kdybych o nic nežádala, samy by mi nic neproplatily. Dostala jsem akorát 20 tisíc korun na pohřbení manžela,“ říká žena v invalidním důchodu o penězích, které České dráhy vyplácely všem pozůstalým bezprostředně po nehodě.

Celkem získala za bolestné, léky, újmu na zdraví a náhradu za ztížení společenského uplatnění 101 tisíc korun.

„Dodnes mám problémy se zažíváním. Musím chodit na injekce, abych mohla vůbec existovat. Psychika se mi podepsala na lupénce. Invalidní důchod padne na léky,“ dodává jedna z přeživších železniční nehody u Krouny.

Další zraněná, Markéta Chotěnovská z Poličky, tvrdí, že jí dráhy po neštěstí v Krouně vůbec neodškodnily. České dráhy tvrdí opak. Odškodněni podle nich byli také přeživší.

„V případě odškodnění zraněných a pozůstalých se postupovalo podle tehdy platného občanského zákoníku,“ dodává mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Krátce po nehodě získali pozůstalí každé z obětí 20 tisíc korun na výdaje spojené s pohřbem. Podle drah šlo navíc o zálohovou platbu, která se v případě dalších nákladů doplácela.

Před dvěma lety podala Chotěnovská a její právní zástupce na nástupnické organizace tehdejších Českých drah žalobu.

Podle posudků z oboru psychiatrie a psychologie se její stav postupně zhoršil natolik, že nemůže chodit do práce, je v plném invalidním důchodu.

Nehoda u Krouny se stala 24. června 1995 večer. Při srážce motorového vlaku a čtyř vagonů tehdy zemřelo 19 lidí. Posunovač v Čachnově  tehdy odpojil čtyři vagony plné dřeva a starého železa od soupravy a nepřesvědčil se, zda jsou zajištěny proti posunu. Šlo o kolej s prudkým sklonem. Vagony ujely a narazily do osobního vlaku o pět kilometrů dál u obce Krouna.
Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

U pardubické arény vzniklo nové parkoviště pro návštěvníky akcí

Vjezdu na parkoviště u Tyršových sadů brání několik velkých kamenů. Řidiči tak...

Návštěvníci pardubické Tipsport areny řeší už roky jeden zásadní problém. Nemají kde zaparkovat před hokejem nebo...

Útlý lupič se do chalup protáhl malým otvorem. Kradl nářadí i obrazy

Jeden z objektů ve Žlebských Chvalovicích na Chrudimsku, do kterého zloděj...

Pět případů vloupání do rekreačních chalup v obci Žlebské Chvalovice na Chrudimsku objasnili kriminalisté a obvinili...

Pardubická Palackého třída dostane víc světla a zeleně, aby lidé neutekli

Tým architektů představil koncepční studii na rekonstrukci Palackého třídy v...

Pardubice zahájí první etapu oprav Palackého třídy za dva roky. Kompletní oprava spojky mezi nádražím a centrem bude...

Najdete na iDNES.cz