Ještě před pár to vypadalo, že se studenti Sportovního gymnázia musí do roka vystěhovat.

Ještě před pár to vypadalo, že se studenti Sportovního gymnázia musí do roka vystěhovat. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Sportovní gymnázium zůstane, přimluvil se Pollert i šéf olympioniků

  • 2
Loňský příkaz krajské radní Jany Pernicové vystěhovat Sportovní gymnázium v Pardubicích už neplatí. Škola se navíc může těšit na milionové investice do obnovy budov. Pomoc však museli i známí sportovci.

Názorový obrat Pardubického kraje nastal po úterní schůzce hejtmana Martina Netolického s ředitelem školy Martinem Kubrychtem.

"Slučování nebo stěhování bylo skutečně na programu dne. Proto je dobře, že se podařilo pardubickou sportovní veřejnost uklidnit," poznamenal Kubrycht.

Hejtman přitom na konci roku svoji radní pro školství Janu Pernicovou v záměru školu přestěhovat podporoval. Ta dala řediteli gymnázia před svátky doslova bláznivý úkol. Měl do léta najít v Pardubicích budovu, do které následně do konce roku přestěhuje svoji školu.

Lobbovali i známí sportovci

Co tedy přimělo hejtmana během několika dnů takový důležitý zásah do života školy, kterou absolvovalo několik slavných sportovců, změnit?

"Je třeba říct, že stěhování školy skutečně není na pořadu dne. Přesvědčil mě svými argumenty nejen ředitel, ale i debata s dalšími sportovními institucemi," prohlásil hejtman Martin Netolický.

Mezi organizacemi, které za školu také lobbovaly, jmenoval hejtman například Českou unii sportu nebo Olympijský výbor.

"Mohu potvrdit, že dopis hejtmanovi podepsalo nevyšší vedení České unie sportu, kromě toho posílali dopis také kanoista Lukáš Pollert a předseda Olympijského výboru a veslař Jiří Kejval," uvedla mluvčí České unie sportu Lenka Angelika Tichá.

Navíc se ukázalo, že argument čtyřiceti milionů, které podle Pernicové škola potřebovala na udržení v chodu, bylo silně nadhodnocené číslo. Podle hejtmana postačí sedm milionů na základní opravy, přičemž šest milionů je již takřka na cestě.

"Osobně jsem si školu prošel a mohu říct, že stačí investovat do výměny oken, sociálních zařízení a topení, aby škola mohla dál fungovat," řekl hejtman.

Kromě toho se mladí sportovci mohou těšit ještě na jeden bonus: nové rehabilitační zařízení v podobě zrekonstruované staré sauny a nové vířivky.

"Prostor nabízí možnost vybudování vířivé vany. Ta by mohla nahradit stávající saunový bazének, jehož provoz je pro školu i co se týče dodržování hygienických podmínek velmi náročný," dodal hejtman.

Nebývalá štědrost kraje pramení mimo jiné z nedávného zjištění, že se mu za loňský rok podařilo na daních vybrat o 170 milionů korun víc, než byl původní dvou a půl miliardový předpoklad.

A Sportovní gymnázium je najednou první na řadě, kam získané peníze poputují, například do opravy oken. "Zejména výměna oken uleví rozpočtu školy podle odhadů až statisíce korun na provozu. Domluvili jsme se s panem ředitelem na dalším postupu tak, aby byly stavební práce hotové již pro nový školní rok," dodal hejtman.

Ředitel školy Kubrycht se netajil ani radostí nad novou saunou a vířivkou. "Současnou saunu máme od roku 1990 a od té doby se do ní neinvestovala ani koruna. Špičkový sport se přitom bez pořádné regenerace dělat nedá," uvedl.

Polepší si nemocnice i další střední školy

Hejtman k vyššímu výběru daní uvedl, že celých 170 milionů skončí výhradně v investicích.

"Sto milionů chceme použít na úhradu kumulované ztráty nemocnic formou navýšení základního jmění, dvacet milionů hodláme investovat ve školství, zbytek bych nyní nerad škatulkoval," doplnil hejtman.