Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tajemník Žamberka tvrdí, že jej starosta města šikanuje. Radní mlčí

  13:36aktualizováno  13:36
Žamberku hrozí další soudní spor s tajemníkem městského úřadu, který si stěžuje na šikanu. Bitva mezi starostou Jiřím Dytrtem z ODS a tajemníkem Ivanem Prchalem trvá už sedm let. Město spory prohrálo, přesto se soudí dál.

Starosta Žamberka Jiří Dytrt (druhý zprava) vede již řadu let spor s tajemníkem města. | foto: Archiv MAFRA

Tajemník Prchal neváhal na starostu před pěti lety podat trestní oznámení, když Jiří Dytrt podle jeho názoru obešel zastupitelstvo. Pomohl usvědčit Dytrtova místostarostu, který pak skončil ve vězení.

Dytrt naopak využil všechny možné i nemožné způsoby, jak se tajemníka zbavit. Neúspěšně.

Zákopová válka bude pokračovat. Město totiž s tajemníkem vede boj dál a odmítá mu platit osobní ohodnocení, o něž se Prchal soudí. Tajemník si stěžuje, že od starosty dostává bezdůvodné výtky a že je v práci šikanován. A chystá žalobu.

Spor starosty s tajemníkem se táhne prakticky od jeho nástupu do funkce v roce 2008. „Co k tomu mám říct? Starosta mne rád opravdu nemá,“ řekl Prchal.

Starosta Žamberka Jiří Dytrt spor komentovat odmítl. „Vaše dotazy se týkají personálních záležitostí, ve vztahu ke konkrétní osobě, nebudu je řešit prostřednictvím médií,“ uvedl.

Starosta se tajemníka pokusil dvakrát odvolat, ale proti byl poprvé ředitel krajského úřadu, podruhé ministerstvo vnitra. Jednou mu dal výpověď, kterou ale soud zrušil. Odebral mu osobní ohodnocení, které mu pak po soudních jednáních částečně přiznal. Odmítl jej dokonce pustit do práce, a pak musel couvnout. „Spory jsem vyhrál, ale žádnou satisfakci necítím,“ řekl Prchal.

Ani v roce 2016 boj nekončí. Prchal nechal poslat na konci loňského roku městu předžalobní výzvu k zaplacení dvě stě tisíc korun za nemajetkovou újmu. Stěžuje si na šikanu. Město nic platit nehodlá a je připraveno vést další soudní spor. Dytrt argumentuje tím, že naopak Prchal ho veřejně dehonestuje, například když jej v příspěvku na internetu označil za charakterovou trosku.

Už spory ukončete, žádá opozice radnici

Opozice už řadu let vyzývá vedení města, aby spory s tajemníkem ukončilo. „Starosta využívá všech možností se odvolat, jsou to zbytečné soudní spory, zbytečné náklady, městu tím vznikají škody,“ uvedl zastupitel Tomáš Kalous (Nezávislí).

Znalecký posudek Mendelovy univerzity v Brně, který si opozice nechala zpracovat, škody města v tomto ohledu vyčíslil na 122 tisíc korun.

Starosta ale má zatím oporu v koaličním hnutí ANO. Místostarosta Žamberka Oldřich Jedlička z hnutí ANO nechtěl říct proč. „Tyto věci nebude řešit s médii. Dotýká se to personálií. To je vše, co k tomu mohu říct,“ uvedl Jedlička.

Starosta tvrdí, že tajemník odvádí špatnou práci. Porušil podle něj například své povinnosti, když mu odmítl zpřístupnit anonymizované údaje týkající se odměn vedoucích odborů. Chybu potvrdil krajský úřad. Opozice výtky tohoto druhu pokládá za banality, které mají zastřít fakt, že se starosta chce zbavit nepohodlného úředníka.

V dlouhém konfliktu vyčnívá několik kauz. Starostův stranický kolega místostarosta Ryan Strnad byl v roce 2013 odsouzen kvůli pletichám při soutěži na opravu městské pěší zóny na pět let do vězení. Kauzu pomohl rozkrýt tajemník. Dytrt Strnada hájil, podle svých slov si nedovedl představit, že by Strnad dokázal ovlivnit členy výběrové komise.

Starosta dostal napomenutí

Jiná epizoda se odehrála v lednu roku 2012, kdy starosta předal tajemníkovi výpověď v doprovodu městské policie. „Já jenom, že mne lidi informovali o tom, že chodí v České Rybné, v jeho domovině, opilý a prohlašuje, že postřílí celé vedení Žamberka,“ řekl o tom v reportáži České televize starosta Jiří Dytrt. Za tento výrok pak dostal od přestupkové komise v sousedním Letohradu napomenutí za urážku.

V lednu 2013 se na letohradské diskotéce poprali tajemník Prchal s tehdejším místostarostou Žamberka Petrem Novotným. Důvodem byly - jak jinak - spory na radnici. „Zkusili mi dát výpověď, to jsem u soudu vyhrál. Snížili mi osobní ohodnocení, to jsem také vyhrál,“ uvedl k tomu tehdy Prchal.

Loni v září na veřejném slyšení Senátu na téma „Ochrana proti šikaně“ byl přečten Prchalův dopis. Stěžoval si v něm hnutí Oživení, že proti šikaně ze strany nadřízeného neexistuje v legislativě účinná ochrana. Starostu nelze zažalovat, i když způsobí škody, radní nikdy nebudou vymáhat peníze sami na sobě.

„Za největší tragédii lze označit fakt, že v čele města po volbách 2014 je opět stejný starosta,“ napsal Prchal.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

VIDEO: Stromolezec cupuje v Chrudimi promrzlá hnízda havranů

Arborista a stromolezec Milan Antoš likviduje hnízda havranů v centru Chrudimi.

Obyvatelé Chrudimi si stěžují na znečištění trusem a hluk, který způsobuje kolonie havranů polních, jedna z největších...

Czendlikova kniha vyjde v květnu v Polsku, dohlíží Mariusz Szczygiel

Zbigniew Czendlik má rád harmonii v životě. Nerad poslouchá smutné příběhy. Ale...

Farář Zbigniew Czendlik působící v Lanškouně se chystá vydat svou úspěšnou knihu Postel hospoda kostel také ve svém...

Za bodnutí dceřina přítele dostala žena vězení, poškozenému soud nevěřil

Vazební věznice Hradec Králové

Soud uložil Libuši Podgorské čtyři roky vězení za napadení přítele její dcery. V bytě ve Svitavách ho loni bodla nožem...

Škoda Octavia 1.4 TSI CNG 2015 ·...
Škoda Octavia 1.4 TSI CNG 2015 ·...

r.v. 2015, naj. 71 057 km, CNG + benzín
300 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz