Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tajemník Žamberka tvrdí, že jej starosta města šikanuje. Radní mlčí

  13:36aktualizováno  13:36
Žamberku hrozí další soudní spor s tajemníkem městského úřadu, který si stěžuje na šikanu. Bitva mezi starostou Jiřím Dytrtem z ODS a tajemníkem Ivanem Prchalem trvá už sedm let. Město spory prohrálo, přesto se soudí dál.

Starosta Žamberka Jiří Dytrt (druhý zprava) vede již řadu let spor s tajemníkem města. | foto: Archiv MAFRA

Tajemník Prchal neváhal na starostu před pěti lety podat trestní oznámení, když Jiří Dytrt podle jeho názoru obešel zastupitelstvo. Pomohl usvědčit Dytrtova místostarostu, který pak skončil ve vězení.

Dytrt naopak využil všechny možné i nemožné způsoby, jak se tajemníka zbavit. Neúspěšně.

Zákopová válka bude pokračovat. Město totiž s tajemníkem vede boj dál a odmítá mu platit osobní ohodnocení, o něž se Prchal soudí. Tajemník si stěžuje, že od starosty dostává bezdůvodné výtky a že je v práci šikanován. A chystá žalobu.

Spor starosty s tajemníkem se táhne prakticky od jeho nástupu do funkce v roce 2008. „Co k tomu mám říct? Starosta mne rád opravdu nemá,“ řekl Prchal.

Starosta Žamberka Jiří Dytrt spor komentovat odmítl. „Vaše dotazy se týkají personálních záležitostí, ve vztahu ke konkrétní osobě, nebudu je řešit prostřednictvím médií,“ uvedl.

Starosta se tajemníka pokusil dvakrát odvolat, ale proti byl poprvé ředitel krajského úřadu, podruhé ministerstvo vnitra. Jednou mu dal výpověď, kterou ale soud zrušil. Odebral mu osobní ohodnocení, které mu pak po soudních jednáních částečně přiznal. Odmítl jej dokonce pustit do práce, a pak musel couvnout. „Spory jsem vyhrál, ale žádnou satisfakci necítím,“ řekl Prchal.

Ani v roce 2016 boj nekončí. Prchal nechal poslat na konci loňského roku městu předžalobní výzvu k zaplacení dvě stě tisíc korun za nemajetkovou újmu. Stěžuje si na šikanu. Město nic platit nehodlá a je připraveno vést další soudní spor. Dytrt argumentuje tím, že naopak Prchal ho veřejně dehonestuje, například když jej v příspěvku na internetu označil za charakterovou trosku.

Už spory ukončete, žádá opozice radnici

Opozice už řadu let vyzývá vedení města, aby spory s tajemníkem ukončilo. „Starosta využívá všech možností se odvolat, jsou to zbytečné soudní spory, zbytečné náklady, městu tím vznikají škody,“ uvedl zastupitel Tomáš Kalous (Nezávislí).

Znalecký posudek Mendelovy univerzity v Brně, který si opozice nechala zpracovat, škody města v tomto ohledu vyčíslil na 122 tisíc korun.

Starosta ale má zatím oporu v koaličním hnutí ANO. Místostarosta Žamberka Oldřich Jedlička z hnutí ANO nechtěl říct proč. „Tyto věci nebude řešit s médii. Dotýká se to personálií. To je vše, co k tomu mohu říct,“ uvedl Jedlička.

Starosta tvrdí, že tajemník odvádí špatnou práci. Porušil podle něj například své povinnosti, když mu odmítl zpřístupnit anonymizované údaje týkající se odměn vedoucích odborů. Chybu potvrdil krajský úřad. Opozice výtky tohoto druhu pokládá za banality, které mají zastřít fakt, že se starosta chce zbavit nepohodlného úředníka.

V dlouhém konfliktu vyčnívá několik kauz. Starostův stranický kolega místostarosta Ryan Strnad byl v roce 2013 odsouzen kvůli pletichám při soutěži na opravu městské pěší zóny na pět let do vězení. Kauzu pomohl rozkrýt tajemník. Dytrt Strnada hájil, podle svých slov si nedovedl představit, že by Strnad dokázal ovlivnit členy výběrové komise.

Starosta dostal napomenutí

Jiná epizoda se odehrála v lednu roku 2012, kdy starosta předal tajemníkovi výpověď v doprovodu městské policie. „Já jenom, že mne lidi informovali o tom, že chodí v České Rybné, v jeho domovině, opilý a prohlašuje, že postřílí celé vedení Žamberka,“ řekl o tom v reportáži České televize starosta Jiří Dytrt. Za tento výrok pak dostal od přestupkové komise v sousedním Letohradu napomenutí za urážku.

V lednu 2013 se na letohradské diskotéce poprali tajemník Prchal s tehdejším místostarostou Žamberka Petrem Novotným. Důvodem byly - jak jinak - spory na radnici. „Zkusili mi dát výpověď, to jsem u soudu vyhrál. Snížili mi osobní ohodnocení, to jsem také vyhrál,“ uvedl k tomu tehdy Prchal.

Loni v září na veřejném slyšení Senátu na téma „Ochrana proti šikaně“ byl přečten Prchalův dopis. Stěžoval si v něm hnutí Oživení, že proti šikaně ze strany nadřízeného neexistuje v legislativě účinná ochrana. Starostu nelze zažalovat, i když způsobí škody, radní nikdy nebudou vymáhat peníze sami na sobě.

„Za největší tragédii lze označit fakt, že v čele města po volbách 2014 je opět stejný starosta,“ napsal Prchal.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Vodu v rybníku Rosnička čeká zlepšení. Svitavy provádějí studii

Rybáři na loďce odlovují uhynulé ryby.

Svitavy budou mít na konci prázdnin hotovou studii zlepšení kvality vody v rybníku Rosnička. Kvůli sinicím tam...

VIDEO: Střety vojáků, výbuchy, střelba. Akce Cihelna bavila tisíce diváků

Největší vojenská akce v Pardubickém kraji Cihelna 2018

Teploty přesahující třicítku by měly spíše o víkendu hnát většinu národa k vodě. Přes 20 tisíc lidí však i v takovém...

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz