Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spor politiků zdrží modernizaci pardubického letiště, v dubnu nezačne

  10:51aktualizováno  10:51
Hádka o způsob modernizace pardubického letiště přešel do fáze zákopové války s prudkými přestřelkami. Jedna taková se odehrála na posledním zasedání vedení správcovské společnosti East Bohemian Airport. Hlasování, zda pokračovat v rozjeté soutěži, nebo ji zrušit, skončilo remízou.

Letiště Pardubice | foto: Michal Klíma, MAFRA

Politici vedení kraje tvrdí, že zakázka na vylepšení pardubického letiště za 285 milionů zavání manipulací a korupcí. Jejich "kolegové" z vedení magistrátu naopak oponují, že vše je v pořádku a má se rychle začít stavět.

"Bylo to hodně o emocích. Chvílemi to byla doslova hádka," říká o posledním jednání náměstek pardubické primátorky Jindřich Tauber.

Modernizace letiště

Podle současného projektu se má na letišti za 285 milionů postavit nové čerpací zařízení či cesty k ranveji. Začít stavět se mělo 1. dubna, což se však určitě nestihne, konec stavby byl plánován na červen 2012. Většinu peněz na projekt poskytne EU, o zbytek se podělí největší akcionáři letiště - město a kraj. Podle vedení firmy EBA, jež letiště provozuje, je oprava nezbytná pro další provoz ranveje. Výběrové řízení na stavitele stihla začít ještě stará rada města Pardubic v čele s ODS. Ze 16 uchazečů se vylosovalo pět firem, které mají o zakázku soutěžit.

Zatímco podle představitele kraje není kam spěchat, šéf letiště je opačného názoru. Podle něj by odsunutí stavby značně ztížilo provoz mezinárodního letiště.

Hlavní slovo na ranveji má armáda. Právě s ní musel Andrlík domluvit harmonogram, podle kterého se bude moci u vzletové dráhy stavět. Nyní však mohou dohody s vojáky rychle padnout.

Sám sedí v představenstvu East Bohemian Airport (EBA), a tak mohl hlasovat pro podle něj nejlepší řešení. Tauber chce, aby se soutěž nezpomalovala, otevřely se obálky od pěti firem, které se díky losování dostaly do užšího výběru, vybrala se nejlepší nabídka a začalo se stavět. Hlasování skončilo remizou 3:3. "Chyběl nám jeden hlas. Radní Němec se jednání nemohl účastnit," uvedl Tauber.

Je to losovačka, říká náměstek hejtmana

A tak se na koně dostala druhá strana, kterou reprezentuje především náměstek hejtmana Jan Tichý. Ten totiž chce soutěž kompletně zrušit a vypsat ji znovu. Vůbec se mu totiž nelíbí, že na začátku soutěže se ze 16 uchazečů vylosovalo 5 vyvolených firem, které si to o lukrativní zakázku rozdají.

"Všichni víme, jak podobné losovačky mohou probíhat. Navíc se snížila šance, že při stavbě ušetříme veřejné peníze. Vylosované firmy se domluví a nabídnou cenu jen těsně pod vyprojektovanými náklady. Takový postup se nám nelíbí," říká Tichý s tím, že pokud se soutěž nezopakuje, kraj na stavbu nepřidá slíbené miliony korun.

Jenže samotné vedení společnosti EBA nechce o ničem podobném ani slyšet. Stavba je závislá na evropských dotacích, a tak chce šéf firmy Jan Andrlík začít co nejdříve stavět. "Bylo by zlé, kdybychom o dotaci přišli. Navíc podle mě soutěž proběhla podle zákona, a proto je prakticky nemožné ji ukončit."

Andrlík a spol. tak zatím souhlasili jen s tím, že se otevření obálek o čtrnáct dní odloží. Během té doby by měli odborníci zjistit, zda soutěž byla v pořádku. Tichý však už hlásí dopředu, že ani kladný verdikt pro něj nic neznamená.

Spor může rozsoudit primátorka

Chtěl by úplně nový projekt a na jeho stranu se přidává i náměstek primátorky Martin Bílek. Také tento politik ze Sdružení pro Pardubice totiž říká, že se mu losování vůbec nelíbí.

"Nemyslím si, že uchazečů je tolik, aby bylo nutné zužovat to na pět," prohlásil Bílek a jasně se tak postavil proti náměstkovi Tauberovi. Možná je nakonec rozsoudí primátorka Štěpánka Fraňková. Ta je však momentálně na dovolené v zahraničí.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Policie odhalila zloděje veteránů, část lupu však dvojice stihla prodat

Zloděj ukradl i čtyřtaktní motocykl značky BMW z roku 1940.

Kostru Jawy 250 a další náhradní díly k veteránům značek BMW, ČZ, Zündapp a Harley-Davidson odcizil někdo loni v září z...

Další z rubriky

Moderní stavby Litomyšle přiblíží nový manuál, stačí mít chytrý telefon

Bazén v Litomyšli

Městská galerie v Litomyšli představila architektonický manuál, který nabízí přes internet cestu k fotografiím,...

Lepší lávka s eskalátory začne růst nad pardubickým kolejištěm příští rok

Původnímu chudému nadchodu dodal lepší design zastupitel a architekt Milan...

Žádné tahání těžkých kufrů do schodů nebo hledání výtahu. Plánovaný nadchod přes pardubické vlakové nádraží nakonec...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Najdete na iDNES.cz