Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spor politiků zdrží modernizaci pardubického letiště, v dubnu nezačne

  10:51aktualizováno  10:51
Hádka o způsob modernizace pardubického letiště přešel do fáze zákopové války s prudkými přestřelkami. Jedna taková se odehrála na posledním zasedání vedení správcovské společnosti East Bohemian Airport. Hlasování, zda pokračovat v rozjeté soutěži, nebo ji zrušit, skončilo remízou.

Letiště Pardubice | foto: Michal Klíma, MAFRA

Politici vedení kraje tvrdí, že zakázka na vylepšení pardubického letiště za 285 milionů zavání manipulací a korupcí. Jejich "kolegové" z vedení magistrátu naopak oponují, že vše je v pořádku a má se rychle začít stavět.

"Bylo to hodně o emocích. Chvílemi to byla doslova hádka," říká o posledním jednání náměstek pardubické primátorky Jindřich Tauber.

Modernizace letiště

Podle současného projektu se má na letišti za 285 milionů postavit nové čerpací zařízení či cesty k ranveji. Začít stavět se mělo 1. dubna, což se však určitě nestihne, konec stavby byl plánován na červen 2012. Většinu peněz na projekt poskytne EU, o zbytek se podělí největší akcionáři letiště - město a kraj. Podle vedení firmy EBA, jež letiště provozuje, je oprava nezbytná pro další provoz ranveje. Výběrové řízení na stavitele stihla začít ještě stará rada města Pardubic v čele s ODS. Ze 16 uchazečů se vylosovalo pět firem, které mají o zakázku soutěžit.

Zatímco podle představitele kraje není kam spěchat, šéf letiště je opačného názoru. Podle něj by odsunutí stavby značně ztížilo provoz mezinárodního letiště.

Hlavní slovo na ranveji má armáda. Právě s ní musel Andrlík domluvit harmonogram, podle kterého se bude moci u vzletové dráhy stavět. Nyní však mohou dohody s vojáky rychle padnout.

Sám sedí v představenstvu East Bohemian Airport (EBA), a tak mohl hlasovat pro podle něj nejlepší řešení. Tauber chce, aby se soutěž nezpomalovala, otevřely se obálky od pěti firem, které se díky losování dostaly do užšího výběru, vybrala se nejlepší nabídka a začalo se stavět. Hlasování skončilo remizou 3:3. "Chyběl nám jeden hlas. Radní Němec se jednání nemohl účastnit," uvedl Tauber.

Je to losovačka, říká náměstek hejtmana

A tak se na koně dostala druhá strana, kterou reprezentuje především náměstek hejtmana Jan Tichý. Ten totiž chce soutěž kompletně zrušit a vypsat ji znovu. Vůbec se mu totiž nelíbí, že na začátku soutěže se ze 16 uchazečů vylosovalo 5 vyvolených firem, které si to o lukrativní zakázku rozdají.

"Všichni víme, jak podobné losovačky mohou probíhat. Navíc se snížila šance, že při stavbě ušetříme veřejné peníze. Vylosované firmy se domluví a nabídnou cenu jen těsně pod vyprojektovanými náklady. Takový postup se nám nelíbí," říká Tichý s tím, že pokud se soutěž nezopakuje, kraj na stavbu nepřidá slíbené miliony korun.

Jenže samotné vedení společnosti EBA nechce o ničem podobném ani slyšet. Stavba je závislá na evropských dotacích, a tak chce šéf firmy Jan Andrlík začít co nejdříve stavět. "Bylo by zlé, kdybychom o dotaci přišli. Navíc podle mě soutěž proběhla podle zákona, a proto je prakticky nemožné ji ukončit."

Andrlík a spol. tak zatím souhlasili jen s tím, že se otevření obálek o čtrnáct dní odloží. Během té doby by měli odborníci zjistit, zda soutěž byla v pořádku. Tichý však už hlásí dopředu, že ani kladný verdikt pro něj nic neznamená.

Spor může rozsoudit primátorka

Chtěl by úplně nový projekt a na jeho stranu se přidává i náměstek primátorky Martin Bílek. Také tento politik ze Sdružení pro Pardubice totiž říká, že se mu losování vůbec nelíbí.

"Nemyslím si, že uchazečů je tolik, aby bylo nutné zužovat to na pět," prohlásil Bílek a jasně se tak postavil proti náměstkovi Tauberovi. Možná je nakonec rozsoudí primátorka Štěpánka Fraňková. Ta je však momentálně na dovolené v zahraničí.Nejčtenější

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Projektant zřícené střechy chybu přiznal, pak otočil, tvrdí u soudu svědek

Obžalovaný projektant Pavel Škorpil (vlevo) se svým advokátem před budovou...

Okresní soud v Ústí nad Orlicí začal ve čtvrtek znovu projednávat loňský pád střechy sportovní haly v České Třebové. A...

Ze skladu na Svitavsku odvezli poslední část munice pocházející z Vrbětic

Z armádního muničního skladu v Květné odvezly čtyři kamiony poslední munici....

Z armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku odvezly čtyři kamiony poslední část munice, která tam byla...

Najdete na iDNES.cz