Za splavnění Labe do Pardubic začíná znovu bojovat početná koalice

  12:14aktualizováno  12:14
Snaha dostat lodě po Labi až do Pardubic opět nabírá na síle. Na obnoveném jednání o splavnění se sešel současný i bývalý šéf Ředitelství vodních cest, tedy státní organizace, která má projekt splavnění Labe na starosti. Plány stavby za zhruba 3,5 miliardy korun podporují i regionální politici, senátoři či poslanci.

Projekt počítá s vybudováním plavebního stupně v Přelouči. | foto: MF DNES

Projekt splavnění Labe mezi Pardubicemi a Chvaleticemi ležel dlouhou dobu u ledu. Přišel tak o platné dokumenty jako například posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA).

Přesto stále existuje silná skupina lidí, která na první pohled hodně diskutabilní stavbu silně prosazuje.Podporu má například od zákonodárců. Problematický úsek u Přelouče protlačili na seznam staveb, na který se vztahuje novela zákona o urychlení výstavby.

„Když se o některém projektu nebude mluvit, jako by nebyl. Musíme se pokusit prolomit vlny a konkrétní díla se začnou realizovat. Plavební dílo Přelouč jsem vybral ze dvou důvodů. Všude se mluví o suchu, je to téma a na vodní cestě je jedním ze dvou, na nichž se dá ukázat, jak se dá projektu nasypat písek pod nohy. A jak ho zastavit,“ říká iniciátor vzkříšení ambiciózního plánu Jan Skalický.

Ten si jako bývalý šéf Ředitelství vodních cest dokonce založil vlastní firmu Vodní cesty, která má rozjet stavby na vodě. A mimo jiné i plavební stupeň v Přelouči. Ten byl před několika lety blízko startu, už bylo dokonce jasné, kdo obří stavbu postaví.

Jenže ekologičtí aktivisté se u soudu bránili tak mocně, že nezbytný dokument posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) pozbyl platnosti a lodě jedoucí do Pardubic přestaly být aktuální.

„Přemýšlel jsem, jak můžeme přispět k nastartování projektu. Nemůžeme na nic čekat, musíme být těmi, kteří s plavebním stupněm Přelouč pohnou, musíme udělat všechno pro to, aby se za našich životů plavební stupeň postavil,“ je přesvědčený Skalický.

Skalický: Za deset let můžeme být se stavbou v cíli

Nutno říci, že do velkého zasedacího sálu přeloučské radnice pozval každého, kdo má s vodou významnější spojitost. Kromě radních pro dopravu z Pardubického, Královéhradeckého a Středočeského kraje přijeli plánované memorandum na podporu splavnění Labe do Pardubic podepsat také například ředitel Povodí Labe, představitelé regionálních firem, dopravní architekti, zástupce svazu lodní dopravy i osobnosti z řad akademické obce.

„Společně se za deset let můžeme dostat k cíli,“ věří Skalický. Zatím se „jeho“ skupině společně s politiky podařilo protlačit projekt plavebního stupně v Přelouči spolu s tím v Děčíně mezi prioritní stavby státu.

„Na Ředitelství vodních cest se nyní snažíme najít více konformní postup s ministerstvem životního prostředí a Agenturou ochrany přírody. Mám dojem, že by mohla nastat varianta, na které se shodneme,“ řekl šéf Ředitelství vodních cest Lubomír Fojtů.

Dostat lodě do Pardubic a provozovat lodní dopravu chce i správce největší české řeky a tvrdí, že je třeba začít provozovat různé druhy lodní dopravy.

„Témata vodního hospodářství a vodní dopravy budeme muset nabízet a pokoušet se je dostávat do povědomí politiků. Povodí Labe podporuje jakoukoli z variant plavebního stupně v Přelouči, nicméně si myslím, že je třeba ji rychle vybrat a na té variantě pracovat,“ řekl ředitel Povodí Labe Marián Šebesta.

Pirát Ferjenčík: Splavnění Labe do Pardubic nemá logiku

Jak uvedl Šebesta, nepříznivé poměry v Německu, kde se nepředpokládají takové ponory, by na české straně nemusely bránit. „Jsme schopni například vozit kontejnery na jiných typech lodí,“ dodal.

Logické však je, že ne všichni mají pro plány na megalomanskou stavbu pochopení. Kritiků je dost.

„Myslím si, že stavba nemá ekonomické opodstatnění. Nedává mi smysl utratit tolik peněz za stavbu, která nebude mít využití a nebude tam ekonomická návratnost. Labe je nyní splavné do Chvaletic a uhlí se tam vozí vlakem,“ řekl Deníku poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík.

Spor o splavnění Labe přes Slavíkovy ostrovy u Přelouče vrátil před dvěma lety Nejvyšší správní soud na úplný začátek. V roce 2016 Nejvyšší správní soud rozhodl, že úřady udělaly při výběru variant průplavu chybu. Proto musí vzniknout nový posudek vlivu stavby plavebního kanálu u Přelouče na životní prostředí (EIA).

Nejčtenější

Rajčata zaplevelila koryto řeky ve Svitavách, právě dozrávají

V korytu rostou nejrůznější druhy rajčat. jen si vybrat - cherry, keříková či...

Koryto řeky Svitavy připomíná v těchto dnech rajčatovou plantáž. Rostliny vyrašily mezi velkými „šutry“ na břehu...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Dvaaosmdesátiletá řidička převrátila „stodvacítku“ na střechu

Policisté vyčíslili škodu na Škodě 120L na deset tisíc korun.

Dvaaosmdesátiletá řidička nezvládla v úterý odpoledne řízení své škodovky u Kostěnic na Pardubicku. Pro těžce zraněnou...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

VIDEO: Po zběsilé honičce s policií řidič naboural, byl pod vlivem drog

Zkouška na alkohol i drogy byly u řidiče pozitivní.

Ve zběsilou honičku s policií se proměnila jízda dvou mužů na Svitavsku. Řidič za volantem neměl co dělat, a tak se...

VIDEO: Muzejníci vyprostili mince z hrnků, které ležely v zemi tři sta let

Poklad zkoumali pracovníci vysokomýtského Regionálního muzea.

Konzervátoři a archeologové Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě minulý týden opatrně rozebírali oba hrnky, které ležely...

V Pardubicích i Svitavách zvýší bezpečnost dopravy nové kruhové objezdy

Do půlky listopadu budou silničáři opravovat kruhovou křižovatku v Přelouči.

V kraji přibudou kruhové křižovatky. Nejnověji začala jedna taková vznikat v Pardubicích u základny záchranné služby,...

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na iDNES.cz