Vedení pardubické nemocnice chce pouštět maminky s jejich novorozenci domů dřív. (Ilustrační snímek)

Vedení pardubické nemocnice chce pouštět maminky s jejich novorozenci domů dřív. (Ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Špitály prodělávají. Ženy po porodu hospitalizují zbytečně dlouho

  • 6
Žena po porodu může jít podle odborníků po třech dnech domů. Realita je ale jiná. Podle údajů VZP například rodičky v pardubické krajské nemocnici stráví delší dobu než ve srovnatelně velkých špitálech. To se podle jejího vedení ale změní.

V Chrudimské nemocnici ženy odcházejí v průměru až bezmála po šesti dnech. V Pardubické krajské nemocnici zase ženy po porodu císařským řezem zůstávají osm a půl dne, třebaže podle odborné společnosti stačí pět dní na lůžku.

Pobyt rodiček v porodnicích v kraji

Průměrný počet dní strávených na lůžku po běžném porodu:

- Pardubice 5,2

- Chrudim 5,8

- Ústí nad Orlicí 4,3

- Svitavy 4,5

- Litomyšl 4,3

Počet dní na lůžku po císařském řezu:

- Pardubice 8,5

- Chrudim 8,2

- Ústí nad Orlicí 7,5

- Svitavy 7

- Litomyšl 6,9

Pramen: VZP, data z roku 2010

Vyplývá to z údajů, které MF DNES poskytla Všeobecná zdravotní pojišťovna za rok 2010.

Některé porodnice si delším pobytem maminek mohou vylepšovat takzvanou obložnost, dokazují tím, že mají oddělení naplněné. "Když je někde velké množství lůžek, bývá snaha udržovat obložnost," řekl porodník a zároveň ředitel Litomyšlské nemocnice Libor Vylíčil.

Pokud byl porod v pořádku, není důvod, aby žena zůstávala s dítětem v nemocnici déle než tři dny. "Existuje tendence ke zkracování pobytů ženy v nemocnici v celé Evropě. Na Západě žena může odejít dokonce i po pěti hodinách po porodu," sdělil Vylíčil.

U nás odborná pediatrická společnost vydala závazný pokyn, že miminko musí zůstat na sledování minimálně 72 hodin. "Mohlo by totiž po porodu zažloutnout, objevit se problémy v jeho vývoji. 72 hodin je proto nepodkročitelné minimum," uvedl Vylíčil.

Ten tvrdí, že v Litomyšli ženy odchází po uplynutí 72 hodin následující ráno domů. Čísla VZP jeho slova potvrzují.

Pardubická krajská nemocnice patří do kategorie středně velkých nemocnic, která řeší komplikovanější případy. Přesto v porovnání se stejně velkými nemocnicemi tam ženy zůstávají o něco déle. V průměru 5,2 dne po běžném porodu, 8,5 dne po císařském řezu.

Nemocnice na delší hospitalizaci prodělává

Například z Fakultní nemocnice v Hradci Králové, která ale patří do kategorie největších nemocnic, jdou ženy po běžném porodu domů za necelé čtyři, respektive za šest dní.

Vedení pardubické nemocnice tvrdí, že chce posílat ženy domů z porodnice dříve. I proto, že na delší hospitalizaci nemocnice prodělává. "My bychom měli tlačit a tlačíme spoustou opatření přednosty k co nejkratší hospitalizační době, pokud to klinický stav pacienta povolí, tedy i v případě porodů," uvedl ředitel Pardubické krajské nemocnice Tomáš Gottvald.

Čísla podle něj jsou ale zkreslená - třeba tím, že v pardubické porodnici mohou ležet řadu dní i týdnů maminky nedonošených dětí. Navíc možnost zůstat v nemocnici déle některé ženy podle něj oceňují.

I v Chrudimské nemocnici si ženy poleží déle. Ředitel Tomáš Vondráček si myslí, že nemocnice řeší komplikovanější případy porodů. Navíc je přesvědčen, že doba strávená v nemocnici není podstatná.

"Klíčové je, jaká byla kvalita porodů, jak dopadla řešení zvolená porodníky, jak byly provedeny zákroky, jak byly ženy spokojeny. To vše je podstatnější než délka pobytu na lůžku," uvedl Vondráček.