Spalovnu v Rybitví je třeba koupit, hrozba trvá, burcuje opozice

  12:30aktualizováno  12:30
Nic nekončí, musíme rychle vybudit veřejnost. To jsou slova politiků, kteří bojují proti spuštění spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví u Pardubic. Podle nich je stále reálné, že firma AVE CZ zařízení spustí, a proto chtějí udělat vše pro to, aby spalovnu koupila radnice a definitivně ji odstavila.

Stará spalovna nebezpečného odpadu u Pardubic | foto: Michal Klíma, MAFRA

Už je to devět let, co se v Pardubicích masově podepisovala petice proti spuštění spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví. Nakonec svůj podpis připojilo téměř 48 tisíc lidí. Celková atmosféra odporu proti záměru firmy AVE CZ gradovala na podzim roku 2009 v zaplněné aréně na veřejném projednání záměru firmy.

Tehdejší nadšení pro stejnou věc by rádi v Pardubicích oprášili opoziční zastupitelé. Podle Jana Linharta zvoleného za Patrioty a Milana Košaře s Františkem Brendlem ze sdružení Pardubáci totiž stále reálně hrozí, že se na návětrné straně krajského města bude pálit 20 tisíc tun chemikálií ročně.

„Lidé se mylně domnívají, že boj je vyhraný. Ale tak to zdaleka není. Firma momentálně čeká na vyjádření rozkladové komise Ministerstva životního prostředí, která řekne, jestli společnost AVE CZ musí žádat o nové vyjádření vlivu stavby na životní prostředí, nebo musí udělat nové. Ovšem v obou případech jejich projekt pokračuje,“ uvedl Brendl.

Přitom mohlo být dávno vše vyřešené. Zastupitelé loni na jaře schválili, že odstavené zařízení od firmy koupí za 35 milionů korun. Ovšem hned za pár minut neprošlo vyčlenění peněz na transakci. Od té doby se o vyplnění řádku v rozpočtu politici pokusili ještě dvakrát - ani jednou však neuspěli.

„Vůbec nechápu, jak je možné, že ti samí lidé, kteří zvedli ruku pro to, aby město koupilo za 300 milionů budovu ČSOB, nejsou ochotni dát 35 milionů za zdraví Pardubáků. Právě to bychom si totiž za ty peníze kupovali,“ uvedl Košař.

Svou kritikou míří hlavně na zastupitele z ODS, kteří proti transakci vytrvale vystupují. „Město tady není od toho, aby kupovalo od firem nepovedené podnikatelské záměry. Reálná cena pozemků a zařízení v Rybitví je totiž pouze šest milionů,“ uvedl lídr pardubické ODS Karel Haas s tím, že jeho strana ale rozhodně není zastáncem spalovny.

To dokládá třeba tím, že hned tři zastupitelé ODS poslali na účet města peníze, které jsou určeny na nákup spalovny. „Bohužel celkem přispělo jedenáct lidí a vybraná částka je tak jen 10 800 korun,“ uvedl zastupitel za ODS Petr Klimpl, který sám poslal tisícovku.

Není větší veřejný zájem, než čistý vzduch

Nápad na odkup spalovny paradoxně není schopen získat v zastupitelstvu potřebných 20 hlasů ani přesto, že ho usilovně podporuje primátor Martin Charvát, který má v zádech hned jedenáct hlasů zastupitelů za ANO.

„Nerozumím tomu, proč někteří, i koaliční zastupitelé nevidí veřejný zájem v tom, že se jednou provždy vypořádáme s hrozbou obnovení činnosti spalovny v těsné blízkosti hustě obydleného města. Co víc představuje veřejný zájem, než čisté ovzduší pro obyvatele Pardubic?“ uvedl Charvát s tím, že nemá cenu předkládat stále dokola pořád stejný návrh na odkup spalovny. Opoziční zastupitelé tak přicházejí s novou taktikou.

Jednak chtějí zaregistrovat a propagovat veřejný transparentní účet, na kterém by lidé mohli na odkup přispívat, a také chtějí případně koupené zařízení využít.

„Město i obce v okolí se musí připravit na to, že už brzy začne platit zákaz skládkování odpadu. Navrhujeme proto spalovnu koupit a postavit u ní třídicí linku na odpad a bioplynovou stanici. Tím by nákup dostal další smysl,“ uvedl Jan Linhart.

Také apeluje na vedení města, aby dále jednalo s firmou AVE CZ. „Bohužel, poslední termín, dokdy jsme mohli spalovnu koupit, oficiálně vypršel na konci roku. Bude tak nutné ho prodloužit,“ řekl Linhart.

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu v Pardubickém kraji vyhrál v obvodu č.50 - Svitavy: Michal Kortyš a v obvodu č.44 - Chrudim (který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina): Jan Tecl.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Respektujeme zákon, ohradila se firma Orling vůči trenérce Růžičkové

Doma v Pohoří ̈.Na statku poblíž Jílového u Prahy pečuje trenérka Martina...

Patnáct let měla firma Orling své dostihové koně v trenérské péči u Martiny Růžičkové ve stájích v Pohoří. Předloni s...

Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší...

Další z rubriky

VIDEO: Policisté honili zdrogovaného řidiče, museli za ním až do řeky

Policisté pronásledovali zdrogovaného řidiče.

Policisté na Chrudimsku v pondělí večer pronásledovali ujíždějícího řidiče a na konci honičky se ještě namočili v...

Další zvrat v Pardubicích. Piráti řekli ne a ANO jedná s ODS

Ondřej Karas vede pardubické Piráty.

Ve vyjednávání o nové koalici v Pardubicích se na začátku týdne částečně vyjasnilo. Můžou za to Piráti, kteří oznámili,...

Povolební jednání v Pardubicích se vyhrotila, hraje se o všechno

Lídr pardubické ODS v komunálních volbách Karel Haas.

Co mohou jednotlivé partaje a jejich lídři při domlouvání budoucí rady města Pardubic ztratit, co chtějí získat a jaké...

5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost
5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost

Věnovat dítěti péči a rozvíjet v něm schopnost koncentrace se vyplatí jak vám, tak jemu. Díky tomu, že bude pozorné ve škole, nebudete muset věnovat tolik času učení doma, což nejspíš potěší vás i vašeho potomka. Vyzkoušejte aktivity, kterými dětskou pozornost posílíte.

Najdete na iDNES.cz