Dva roky od požáru pneumatik se v Boru nic nezlepšilo, stát je bezmocný

  9:10aktualizováno  9:10
I téměř dva roky od požáru obří hromady pneumatik v Boru u Skutče na Chrudimsku vypadá místo stejně jako po uhašení. Lidé v okolí trpí zápachem a bojí se, že škodliviny ze skládky proniknou do spodních vod. Otrávenou vodu už totiž pili před lety.

Hořící skládka pneumatik v Boru u Skutče | foto: Michal Klíma, MAFRA

Vesnice, která je součástí přírodní rezervace Maštale a bývala tradičně rájem sběračů hub a borůvek uprostřed lesů a pískovcových skal, má smůlu.

Už před 15 lety její obyvatelé zjistili, že kvůli černé skládce toxického odpadu po firmě ETA Hlinsko pijí otrávenou vodu. V anketě čtenářů serveru iDNES.cz označila většina skládku dokonce za největší hrůzu Pardubického kraje.

Dalším průšvihem se stal pro obyvatele obce na Chrudimsku požár v červnu před dvěma lety. Tehdy přijelo 33 požárních jednotek hasit hořící hromadu pneumatik, která měla a má na délku sto padesát metrů a byla vysoká jako patrový dům. Silný a hustý kouř byl viditelný z míst vzdálených několik desítek kilometrů.

Nechybělo mnoho a všech 180 obyvatel Boru muselo být kvůli mraku jedovatých zplodin evakuováno, už měli sbaleno evakuační zavazadlo a čekali jen, kam se otočí vítr. Pěnidla na hašení ohrozila spodní vody.

Fotogalerie

A problémy zůstaly dodnes. Obří hromada gumového odpadu se sice požárem zmenšila, ale na místě zůstává dál a stále čeká na sanaci.

Skládku by měl na vlastní náklady zlikvidovat její provozovatel Radek Chadima, ten však její likvidaci stále odkládá. Nemá peníze. Ty vydělal za skladování mnoha tisíců pneumatik jeho předchůdce a pak poslal firmu do konkurzu.

"Perchlor a hořící skládka, to je pro obec až až. A dokud nezmizí její zbytky, bude nás skládka pořád znepokojovat. Obzvlášť trpí lidé, kteří bydlí vedle - stále si stěžují, že to tam zapáchá. Bohužel ať děláme, co děláme, nemůžeme majitele donutit k tomu, aby ji zlikvidoval," řekl starosta Vlaďko Beneš.

"Je to začarovaný kruh. Majitel na to kašle, přitom mohl skládku zase někdo zapálit, a jednak může dojít ke znečištění vod, protože v areálu byly zahrabány i zbytky monitorů a další odpad. Je to ostuda o to horší, že sem lákáme turisty na chráněné území," dodal zastupitel Boru Josef Cach.

Pomoc je v nedohlednu, nejsou peníze

Představitelé obce se snažili, aby pomohly kraj či stát, ale zatím jim to není nic platné. "Vzkázali nám, že na to nemají peníze," řekl starosta.

"Inspekce označila za původce odpadu společnost SpeNet se sídlem v Brně a uložila jí, aby odpady odstranila," uvedl vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Pardubického kraje Josef Hejduk.

"Krajský úřad Pardubického kraje opakovaně upozorňuje Českou inspekci životního prostředí, že její rozhodnutí nebylo naplněno, a společnost SpeNet tak nesplnila svou povinnost," pokračoval Hejduk.

"Pardubický kraj bohužel nemá zákonné nástroje, jak více pomoci s odstraněním zbytků po požáru," dodal Hejduk.

Inspekce uvedla, že ohrožení životního prostředí v blízkém okolí skládky hrozí s největší pravděpodobností zejména v případě, že by tu opět hořelo.

Ale také, pokud by se ze zbytků odpadů vlivem povětrnostních vlivů dlouhodobě vymývaly v nich obsažené nebezpečné složky na povrch terénu, případně do povrchových či podzemních vod.

Inspekce je oprávněna provést exekuční řízení, pokud povinná osoba disponuje dostatečným majetkem k úhradě nezbytných opatření.

"Tento předpoklad však není v daném případě splněn, protože dle předběžných šetření nemá vlastník areálu téměř žádné finanční prostředky. Pokuty uložené inspekcí nebyly doposud společností SpeNet uhrazeny," uvedl zástupce ředitele oblastního inspektorátu Martin Baranyai.

Hašení skládky pneumatik a pryže v Boru u Skutče (7. června 2011)
Hořící skládka pneumatik v Boru u Skutče
Speciální nakladač pomáhá s hašením skládky pneumatik a pryže v Boru u Skutče (7. června 2011)

Podle něj dostala tato společnost od inspekce za nakládání s odpady již předloni pokutu 50 tisíc korun a na úseku ochrany vod dalších 50 tisíc. Jejímu předchůdci inspekce pravomocně uložila řadu pokut za porušení povinností dle zákona o odpadech v celkové výši 349 tisíc korun.

Majitel by měl rád skládku z krku

Podle majitele Radka Chadimy je skládka "stále v řešení". "Se starostou se tím budeme dále zabývat, někam kvůli tomu brzy pojedu, ale víc nechci prozrazovat. Mně to taky vadí, měl bych to rád z krku, ale jsem na to bohužel sám. A nikdo mi nepomůže," říká Chadima.

Podle něj navíc skládka sice není v likvidaci, ale stojí a nevydělává, nějaké peníze má jen z pronájmu části budovy v areálu. "Chci přitlačit toho, kdo to způsobil, tedy jednu firmu z Litvínova. Telefony mi však nebere a na esemesky nereaguje, mlčí i pojišťovna," dodal Radek Chadima.

Nejčtenější

Bezdomovcům nedávejte ani korunu, vyzvou Svitavy veřejnost

Bezdomovci si budou muset na bydlení v novém „útulku“ vydělat

Bezdomovcům ve Svitavách začínají těžké časy. Město je hodlá hned několika způsoby vytlačit z centra. Nenechá je pít...

Kokainová aféra, zloba fandů. Salfický k pardubické krizi: Opory selhaly

Dušan Salfický

Jen co dokončí jeden telefonát, hned odpovídá na další. Kolem pardubického hokejového klubu je teď živo ve dne v noci....

Muž před servisem na Pardubicku vykládal auta, umačkala jej plošina

Muže museli hasiči z pod návěsu vyprostit pomocí hydraulického zařízení.

Zaměstnance spediční firmy na Pardubicku přimáčkla při vykládání aut plošina. Utrpěl vážná zranění, kterým podlehl....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

POHLED: Pardubické kiksy. Vyřeší krizi angažování kontroverzního Lubiny?

Ladislav Lubina na úterním tréninku Pardubic.

Sotva se ta zpráva objevila na internetu, začali ji v diskusních fórech ostře kritizovat vlastní fanoušci: „A to jsme...

Další z rubriky

Bezdomovcům nedávejte ani korunu, vyzvou Svitavy veřejnost

Bezdomovci si budou muset na bydlení v novém „útulku“ vydělat

Bezdomovcům ve Svitavách začínají těžké časy. Město je hodlá hned několika způsoby vytlačit z centra. Nenechá je pít...

Senior srazil muže u dodávky a ujel. Ničeho jsem si nevšiml, tvrdí

Muž pohybující se u modré dodávky při střetu utrpěl zranění hlavy a nohy. Foto...

Policisté vypátrali řidiče, který srazil na konci listopadu u Litomyšle šestašedesátiletého muže, neposkytl mu pomoc a...

Sjezd z D35 u Pardubic nabral skluz, kraj se pustil do příprav se zpožděním

Slavnostní poklepání základního kamene dálnice D35.

Stavba dálnice D35 u Pardubic vypadala desítky let spíše jako sci-fi, teď bude kraj kvůli ní spěchat. Musí totiž včas...

Najdete na iDNES.cz