Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtyři miliony provize. Odposlechy odhalily, na kolik přijde zakázka

  11:57aktualizováno  11:57
Soutěž o jednu z největších stavebních zakázek v Pardubickém kraji za unijní peníze, opravu hřebčína v Kladrubech, provázely dohody velkých stavebních firem. Firmy si podle záznamů policejních odposlechů rozdělovaly milionové provize za to, že některé šly do soutěže jen naoko s vysokou nabízenou cenou.

O obří zakázku na opravu hřebčína v Kladrubech nad Labem za evropské peníze mají firmy velký zájem. Podle policie za hranou zákona, podle soutěžících ještě před ní. Rozhodne soud. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Policie provedla rozsáhlý zátah ve firmách, které se účastnily třistamilionové soutěže o rekonstrukci hřebčína v Kladrubech, loni v květnu. Na konci loňského roku unikly z vyšetřovacích spisů přepisy některých telefonických odposlechů, které přiměly policii ke květnovému zatýkání ve firmách Metrostav a Chládek a Tintěra. Záznamy zveřejnil web ihned.cz.

Ty uvedly některé věty z policejních protokolů, jež měly dokazovat, že se právě pardubická firma Chládek a Tintěra spolu s Metrostavem dohadovaly, jak docílí získání tučné zakázky. Lidé z firem Geosan a Strabag měli dostat po milionu korun, pokud se tendru zúčastní jen naoko s řádně přemrštěnou cenou, aby o vítězi nebylo pochyb. Ovšem poté začaly problémy.

"Pavel by na to šel, ale Martin je parchant, pořád ho natahoval," domlouvali se dle nahrávek náměstek Metrostavu Petr Flaška s Petrem Pejchou z Enterie, pod níž stavební firma Chládek a Tintěra patří.

Mluvili o tom, že prokurista Strabagu Pavel Ludvík s milionovou provizí souhlasí, ale Martin Fischer z Geosanu chce čtyřikrát víc.

A následovaly návrhy řešení, co s tím. Rovněž obviněný předseda představenstva Enterie Libor Joska podle záznamu následně volá jinému obviněnému Martinu Havelkovi z představenstva firmy Chládek a Tintěra.

"Flaška jede do Brna a poradil mu nějaké věci na toho hajzla, že má někde nějaké kanály, a tak mu má vzkázat, že mu do toho skočí," stojí v policejních materiálech.

Podle záznamů chtěli otrávit konkurenci život

V obchodní hantýrce to neznamená nic jiného, než že zúčastněné strany začínají být na neposlušné firmy hodně naštvané a tahají na světlo účinné páky, které dokážou konkurenci otrávit život. Třeba překazit jiný kšeft.

Nakonec se zúčastněné strany sešly na dvou milionech korun. "A zítra se s ním má Flaška spojit a doladit finální cenu," stojí také v odposleších.

Ověřit jejich pravost se MF DNES nepodařilo. Nejvíce citovaný manažer Enterie Petr Pejcha odmítl jakoukoliv debatu na toto téma. "Nebudu se vůbec vyjadřovat," řekl pouze.

Podobně se k záznamům staví policie. "Jednak jsem se s textem neseznámil a za druhé se k těmto věcem zásadně nevyjadřujeme," řekl mluvčí Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (UOOZ) Pavel Hanták.

Libor Joska byl sice sdílný, ale potvrdit citáty nedokázal. "Opravdu nevím, jestli jsem citovaný správně. Jsou to jen dílčí věty, přitom víme, jak dokáže jejich význam změnit i jediné slovo," uvedl Joska.

Dodal, že si proto nyní nechává dělat kompletní přepisy úplně všech odposlechů, aby byly jasné i jednotlivé souvislosti mezi nimi. "A těch jsou tisíce," řekl. Zároveň podal stížnost na jednání policie, podle něj je to její chyba, že se na veřejnost dostaly vybrané pasáže z policejních spisů.

Paradoxní je, že to byl právě Libor Joska, kdo zveřejnil tajně pořízené nahrávky s krajským místopředsedou ČSSD Miroslavem Petržílkem. Ten si na záznamu zcela otevřeně říká o desetimilionovou provizi z předražené zakázky na opravu letiště. "To bylo něco jiného, tam bylo jasné korupční jednání. My ale nejsme obviněni z korupce a ani z nahrávek žádné korupční jednání nevyplývá," řekl Joska.

Je pravda, že lidé s kauzou kolem hřebčína jsou obviněni ze zločinu sjednávání výhod při zadávání veřejné zakázky, pletich a podobných zločinů. Ale i to jsou manipulace s veřejnými prostředky.

Celkem už si obvinění vyslechlo třináct lidí a kromě zmíněných manažerů stavebních firem jsou na seznamu také například bývalý ředitel kladrubského hřebčína Jiří Jehlička či Simona Voňková, manažerka projektu na rekonstrukci kladrubského hřebčína.

Na otázku, zda nabízeli konkurentům provizi za pomoc při soutěži, Joska říká, že ne. Další člen představenstva Enterie Ondřej Chládek uvedl, že konkurenční prostředí je sice divoké a šlape na hraně zákona, v případě hřebčína jde ale jen o exemplární případ, který má uspokojit naštvaný národ.

"Je to snaha udělat pořádek cestou precedentu, přitom vše stojí jen na tom, jak se vykládá zákon," uvedl.

Také on popírá možnost, že by spolek Strabag a Geosan měl od jeho firmy slíbenou milionovou provizi. "Celkem nás tam takových spolků bylo šest, k čemu by byla dobrá jen dohoda dvou?" dodal.

Autor:


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Tisíce sportovců, ale i vědci, jdou dnes do akce. Park se otvírá

Olympijský park Pardubice

Minimálně dvanáct tisíc lidí, kteří si už pořídili hrací karty, mají dnešní datum vyznačené v kalendáři. Začíná totiž...

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Sportovní park v Pardubicích rozpohyboval tisícovky dětí

Sportovní park Pardubice. (11.8.2018)

Kdo chtěl o víkendu zaparkovat v centru Pardubic, zejména tedy v blízkosti soutoku Labe a Chrudimky, brzy zjistil, že...

Najdete na iDNES.cz