Takto by podle návrhu vítězných architektů mohlo vypadat okolí Automatických...

Takto by podle návrhu vítězných architektů mohlo vypadat okolí Automatických mlýnů v Pardubicích. | foto: Archiv studia UNIT.

Okolí Automatických mlýnů se změní dle návrhů pražských architektů

  • 9
Soutěžní workshop na zpracovatele regulačního plánu Mlýnského ostrova má svého vítěze, pražské studio UNIT architekti. Návrh se inspiruje strukturou historického města, vzniknout by měla také nová zastávka městské hromadné dopravy.

Tři týmy architektů předložily odborné porotě v soutěžním workshopu své návrhy, jak by se měla dále rozvíjet oblast v okolí Automatických mlýnů, vybudovaných v letech 1909 až 1911 podle návrhu Josefa Gočára. Území by tak mělo získat důstojnější podobu.

„Všechny tři návrhy představily řešení založené na logické soustavě veřejných prostranství, umožnily lepší využití Chrudimky pomocí náplavky podél budovy Automatických mlýnů a navrhly rozdělení přeměny území do jednotlivých etap,“ uvedla předsedkyně poroty Pavla Melková.

Všichni soutěžící se shodli na tom, že by se měla zlepšit prostupnost území a navrhli vést novou ulici propojující nábřeží Chrudimky s ulicí Na Ležánkách mezi areálem Automatických mlýnů a pekárnami. Další shodou mezi všemi návrhy bylo vytvoření veřejného prostranství před budovou Automatických mlýnů.

O vítězi, kterým se stalo pražské studio UNIT architekti, rozhodlo zvolené množství zástavby a variabilita.

„Návrh kanceláře UNIT architekti svým měřítkem, navrhovanou typologií zástavby a prostupností území nejvíce odpovídá charakteru Pardubic. Navíc je srozumitelný a čitelný, naplňuje tak hlavní požadavek města, aby nová vize pro Mlýnský ostrov motivovala vlastníky, hlavní aktéry území, ale i širší pardubickou veřejnost k tomu, aby se na její realizaci podílela,“ uvedl pardubický primátor Martin Charvát.

Plán bude dokončený v příštím roce

Doporučení odborné poroty a výběr zpracovatele regulačního plánu projedná Rada města Pardubic na svém jednání v pondělí 9. ledna, poté by měl být vítěz pověřen zpracováním regulačního plánu pro tuto novou pardubickou čtvrť. S hotovým plánem se počítá v příštím roce.

„Naše urbanistické řešení nabízí systém drobnějších skladebných jednotek, menších oproti městským blokům, zahrnujících bytové domy, townhousy a rodinné domy,“ uvedl architekt Filip Tittl.

V místě před posledním historickým stavením na levé straně ulice Na Ležánkách je navržena náves. „Ta bude sloužit jako těžiště mezi mlýny, novou a stávající zástavbou a zároveň jako místo setkání nových obyvatel se starousedlíky,“ dodal architekt David Tichý.

Porota ocenila i propracovanost dopravní koncepce návrhu, jenž zohlednil vysokou hladinu podzemní vody znesnadňující stavbu podzemních garáží. Koncept představil pět možností parkování v závislosti na typu zástavby. Navržena je i nová zastávka městské hromadné dopravy přímo na novém Mlýnském náměstí.

Porota ocenila i nápady dalších soutěžících

Na druhé pozici se umístila koncepční studie kanceláře D3A, která navrhovala strukturu zástavby sledující stopu současných budov pekáren.

„Na tomto návrhu porota ocenila zastavění západní hrany prostranství před mlýny a zachování průhledů z ulice na Ležánkách,“ uvedla mluvčí pardubické radnice Iveta Koubková. D3A navrhovala i zprůchodnění levého břehu Chrudimky lávkou podél protipovodňové stěny.

Kancelář re:architekti, která skončila třetí, představila urbanistickou strukturu tvořenou rozsáhlým průchozím blokem ve tvaru pentagonu a třemi bloky tvaru „u“ podél parku Na Špici. Návrh rovněž počítal s náplavkou podél budovy mlýnů, jež se v severní části rozšiřuje v podélné široké schody umožňující pohodlný přístup k Chrudimce.

Všechny tři týmy patří mezi uznávané odborníky, kteří mají za sebou řadu odborných ocenění. UNIT architekti v minulosti připravili několik studií, jak proměnit paneláková sídliště v moderní obytné zóny. Výstavba obytného souboru v Praze Na Vackově podle jejich návrhu byla nominována na prestižní mezinárodní ocenění Mies van der Rohe Award.