Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Okolí Automatických mlýnů se změní dle návrhů pražských architektů

  11:45aktualizováno  11:45
Soutěžní workshop na zpracovatele regulačního plánu Mlýnského ostrova má svého vítěze, pražské studio UNIT architekti. Návrh se inspiruje strukturou historického města, vzniknout by měla také nová zastávka městské hromadné dopravy.

Takto by podle návrhu vítězných architektů mohlo vypadat okolí Automatických mlýnů v Pardubicích. | foto: Archiv studia UNIT.

Tři týmy architektů předložily odborné porotě v soutěžním workshopu své návrhy, jak by se měla dále rozvíjet oblast v okolí Automatických mlýnů, vybudovaných v letech 1909 až 1911 podle návrhu Josefa Gočára. Území by tak mělo získat důstojnější podobu.

„Všechny tři návrhy představily řešení založené na logické soustavě veřejných prostranství, umožnily lepší využití Chrudimky pomocí náplavky podél budovy Automatických mlýnů a navrhly rozdělení přeměny území do jednotlivých etap,“ uvedla předsedkyně poroty Pavla Melková.

Všichni soutěžící se shodli na tom, že by se měla zlepšit prostupnost území a navrhli vést novou ulici propojující nábřeží Chrudimky s ulicí Na Ležánkách mezi areálem Automatických mlýnů a pekárnami. Další shodou mezi všemi návrhy bylo vytvoření veřejného prostranství před budovou Automatických mlýnů.

O vítězi, kterým se stalo pražské studio UNIT architekti, rozhodlo zvolené množství zástavby a variabilita.

„Návrh kanceláře UNIT architekti svým měřítkem, navrhovanou typologií zástavby a prostupností území nejvíce odpovídá charakteru Pardubic. Navíc je srozumitelný a čitelný, naplňuje tak hlavní požadavek města, aby nová vize pro Mlýnský ostrov motivovala vlastníky, hlavní aktéry území, ale i širší pardubickou veřejnost k tomu, aby se na její realizaci podílela,“ uvedl pardubický primátor Martin Charvát.

Plán bude dokončený v příštím roce

Doporučení odborné poroty a výběr zpracovatele regulačního plánu projedná Rada města Pardubic na svém jednání v pondělí 9. ledna, poté by měl být vítěz pověřen zpracováním regulačního plánu pro tuto novou pardubickou čtvrť. S hotovým plánem se počítá v příštím roce.

„Naše urbanistické řešení nabízí systém drobnějších skladebných jednotek, menších oproti městským blokům, zahrnujících bytové domy, townhousy a rodinné domy,“ uvedl architekt Filip Tittl.

V místě před posledním historickým stavením na levé straně ulice Na Ležánkách je navržena náves. „Ta bude sloužit jako těžiště mezi mlýny, novou a stávající zástavbou a zároveň jako místo setkání nových obyvatel se starousedlíky,“ dodal architekt David Tichý.

Porota ocenila i propracovanost dopravní koncepce návrhu, jenž zohlednil vysokou hladinu podzemní vody znesnadňující stavbu podzemních garáží. Koncept představil pět možností parkování v závislosti na typu zástavby. Navržena je i nová zastávka městské hromadné dopravy přímo na novém Mlýnském náměstí.

Porota ocenila i nápady dalších soutěžících

Na druhé pozici se umístila koncepční studie kanceláře D3A, která navrhovala strukturu zástavby sledující stopu současných budov pekáren.

„Na tomto návrhu porota ocenila zastavění západní hrany prostranství před mlýny a zachování průhledů z ulice na Ležánkách,“ uvedla mluvčí pardubické radnice Iveta Koubková. D3A navrhovala i zprůchodnění levého břehu Chrudimky lávkou podél protipovodňové stěny.

Kancelář re:architekti, která skončila třetí, představila urbanistickou strukturu tvořenou rozsáhlým průchozím blokem ve tvaru pentagonu a třemi bloky tvaru „u“ podél parku Na Špici. Návrh rovněž počítal s náplavkou podél budovy mlýnů, jež se v severní části rozšiřuje v podélné široké schody umožňující pohodlný přístup k Chrudimce.

Všechny tři týmy patří mezi uznávané odborníky, kteří mají za sebou řadu odborných ocenění. UNIT architekti v minulosti připravili několik studií, jak proměnit paneláková sídliště v moderní obytné zóny. Výstavba obytného souboru v Praze Na Vackově podle jejich návrhu byla nominována na prestižní mezinárodní ocenění Mies van der Rohe Award.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Každá kráva má na krku náramek s identifikačním čipem. Veškeré údaje o každém...
Majitel pozemků po letech sporu rozbil zemědělcům okno, stíhání se nedočkal

Neobvyklý případ řešili policisté na Chrudimsku. Vedení zemědělského podniku AGRO Jenišovice je přivolalo k seniorovi, kterému ruply nervy a rozbil okno. Po...  celý článek

Šéfové magistrátu. Zleva na fotografii sedí náměstek primátora za ANO Jan...
Primátor Pardubic má potíže, v koalici přestává mít stabilní většinu

Do komunálních voleb zbývá rok. A pro primátora Pardubic Martina Charváta nebude snadný. Na každém zasedání zastupitelstva se ukazuje, že už v zádech nemá...  celý článek

Výjimečně zpřístupněné prostory podzemních zásobáren pitné vody pro Hradec...
Páteřní potrubí vody na východě Čech dožívá, pomohou miliardy

Vodárny na východě Čech budou muset žádat po státu peníze na opravu dožívajícího potrubí v regionu. A nepůjde o malou částku. Odhad nákladů na postupnou...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.