Dalibor Zelený by na podzim rád bojoval jako kandidát ČSSD o křeslo senátora za Orlickoústecko, kde je zatím senátorem Petr Šilar z KDU-ČSL. Jeho soupeřem v primárkách bude Miroslav Stejskal.

Dalibor Zelený by na podzim rád bojoval jako kandidát ČSSD o křeslo senátora za Orlickoústecko, kde je zatím senátorem Petr Šilar z KDU-ČSL. Jeho soupeřem v primárkách bude Miroslav Stejskal. | foto: Jiří Pánek, iDNES.cz

Exšéf drah bojuje v korespondenčních primárkách o Senát s exstarostou

  • 3
Málokdy jsou primárky zajímavější než samotný střet u volebních uren. Nicméně na Orlickoústecku letos boj o post kandidáta na senátora ČSSD neobvyklý je. Mezi Daliborem Zeleným a Miroslavem Stejskalem totiž poprvé rozhodne korespondenční hlasování.

Bývalý krajský radní pro cestovní ruch, někdejší starosta a současný místostarosta Výprachtic, dlouholetý člen ČSSD Miroslav Stejskal. Anebo bývalý náměstek ministra dopravy, bývalý šéf Českých drah, současný českotřebovský radní a vcelku čerstvý člen ČSSD Dalibor Zelený?

Sociální demokracie vybrala dva kandidáty do podzimního boje o post senátora za Orlickoústecko, ale tamní členové strany musí nyní v korespondenčním hlasování rozhodnout, který z nich bude tím pravým.

Stejskal může v primárkách těžit z toho, že ho členové strany na Orlickoústecku osobně znají. Zelený má výhodu známého jména i tváře, ale jeho šance snižuje spor, který vede s Českými drahami o vyplacení zlatého padáku.

„Starostou Výprachtic jsem se stal v roce 2002, o rok později jsem vstoupil do ČSSD. Jsem po řadu let se straníky ve styku, ti lidé mne znají, nechám to na nich. Určitě nebudu nikoho přesvědčovat,“ uvedl Stejskal.

Zelený tvrdí, že může nabídnout své zkušenosti z práce ve státní správě nebo velkých firmách u nás i na Slovensku. „Myslím, že mi to dává schopnost prosazovat zájmy lidí z regionu i ve vyšší politice,“ řekl.

Na Orlickoústecku si na volby jenom nehrají

ČSSD letos poprvé dává svým členům možnost ovlivnit, kdo bude za ně kandidovat. Do svých schránek do čtrnácti dní dostanou obálku s hlasovacím lístkem a návodem. Vyplněný lístek hodí do kterékoliv schránky, Lidový dům tvrdí, že zajistí anonymitu.

Například na Pardubicku však bude korespondenční hlasování naprosto formální, strana do senátních voleb totiž postavila pouze pardubického radního Vladimíra Ningera. Ani hlasování členské základny o podobě kandidátky do krajských voleb patrně mnoho nezmění. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier tvrdí, že získat 30 procent preferenčních hlasů nutných pro posunutí na kandidátce je v podstatě nereálné. Naopak na Orlickoústecku si ČSSD na primárky jenom nehraje. Buď půjde dál Stejskal, nebo Zelený.

Dalibor Zelený, který vstoupil do ČSSD teprve po volbách v roce 2014, je radním České Třebové. Jeho handicapem je neuzavřený spor s Českými drahami. Bývalý generální ředitel je přesvědčen, že mu České dráhy dluží přibližně sedm milionů korun v rámci konkurenční doložky, kvůli které nesměl rok pracovat pro jiného zaměstnavatele v oboru. V čele Českých drah byl sice jen sedm měsíců, ale tvrdí, že měl i po odchodu 3. března 2014 z funkce ještě rok dostávat svůj průměrný plat. Loni v prosinci Obvodní soud pro Prahu 1 jeho žalobu na České dráhy ale zamítl. Podle soudu nebyla konkurenční položka platná.

Hejtman a téměř jistý lídr ČSSD v krajských volbách Martin Netolický si myslí, že Zeleného spor by mohl ČSSD ublížit. „Ten spor je poměrně velký a nebyl bych rád, aby byl hlavním tématem kampaně. Myslím si, že za dané situace by bylo lepší, kdyby kandidátem ČSSD byl bývalý krajský radní Stejskal. O tom ale rozhodne členská základna, toto je jen můj soukromý názor,“ uvedl.

Jak hlasují členové ČSSD v primárkách

Sociální demokraté v referendu rozhodli, že o definitivní podobě kandidátek budou hlasovat všichni členové strany. První takové primárky se týkají krajských a senátních voleb, které se uskuteční letos na podzim. V Pardubickém kraji budou členové hlasovat korespondenčně. Hlasovací lístky s návodem dostanou členové strany domů poštou. Vyplní je, připojí verifikační lístek a odešlou do Lidového domu, kde budou hlasy vyhodnoceny. K tomu, aby hlasování bylo platné, ale bude potřeba účast alespoň 30 % členů dané krajské organizace. Pro posun na krajské kandidátce je nutno získat 30 % preferenčních hlasů pro daného kandidáta.

„Pokud mi firma jako bývalému zaměstnanci zabránila konkurenční doložkou a smlouvou o rozvázání pracovního poměru pracovat rok ve svém oboru a pak se ke svému vlastnímu návrhu staví zády, myslím si, že je to spíš její ostuda,“ uvedl Zelený.

Historicky první primárky mezi členskou základnou jsou zatím mdlé. Žádné besedy, žádné články, žádné přesvědčovací akce. „Nic takového. Kampaň se bude týkat až toho kandidáta, který půjde do voleb,“ řekla mluvčí pardubické krajské organizace ČSSD Jana Novotná.

Oba protikandidáti na sebe neútočí. „S panem Zeleným jsem se poprvé setkal a mluvil v Lidovém domě na začátku února. Bavili jsme se uvolněně, otevřeně, bez nějaké zášti,“ uvedl Miroslav Stejskal.

Zelený zase Stejskala vnímá jako „rozumného člověka“. „Mám dojem, že si tak lidé mohou v klidu a s rozvahou vybrat,“ řekl Zelený.