Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soukromý investor chce koupit všechny nemocnice v kraji, politici se brání

  15:46aktualizováno  15:46
Majitel firmy Multiscan Sotirios Zavalianis provozuje v krajské nemocnici onkologii. Nyní prohlásil, že chce koupit pět nemocnic Pardubického kraje. Krajští politici jejich prodej kategoricky odmítají, ovšem nemocnice nějakou změnu nutně potřebují, protože zabředávají do stále větších dluhů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Řeckému investorovi patří nemocnice v Hořovicích a v Berouně. "Máme zájem převzít nemocnice v Pardubickém kraji. Umíme nemocnice řídit, provozujeme je bez ztrát, investujeme do nich, dotace nedostáváme," uvedl Zavalianis.

Oznámil to vzápětí poté, co vedení Pardubického kraje odvolalo pro špatné hospodaření ředitele pardubické nemocnice Josefa Šimurdu. Na celý letošní rok má naplánovanou ztrátu přes 29 milionů korun, v pololetí vykázala minus 56 milionů a ztráta na konci bude zřejmě ještě vyšší. Nejen pardubické nemocnici navíc chybějí peníze na nezbytné investice, zadlužený kraj je pro ně nemá.

Slova Zavalianise mohou být míněna smrtelně vážně, může to být ale i snaha brnkat na nervy krajským radním, kteří se ho v minulosti pokoušeli vytlačit z pardubické onkologie, kde investoval už přes půl miliardy korun.

"Může to být od něj jen marketingový tah, plácnutí do vody. Žádná taková jednání nevedeme, k něčemu takovému nemáme ani mandát. I přes složitou situaci není řeč o tom, že bychom hledali kupce," uvedl náměstek hejtmana Roman Línek.

Prodej ne, říká opozice. Pronájem možná

Prodej nemocnic odmítá i opozice. "K prodeji není důvod. Problémy mají nemocnice v celé republice, nemyslím, že by právě naše na tom byly tak špatně," uvedl krajský zastupitel ODS Josef Janeček. Ten na druhou stranu připouští diskusi o pronájmu. Kraj v minulosti pronajal v nemocnicích firmám řadu provozů, mimo jiné i onkologii právě firmě Multiscan.

Zavalianis tvrdí, že pokud politici nezmění způsob řízení nemocnic, dříve nebo později je budou stejně muset prodat. Pravda je, že při současném způsobu financování zdravotnictví mají všechny malé a chudé kraje s provozováním nemocnic potíže.

Firma Agel v sousedním Olomouckém kraji spravuje zdravotnická zařízení ve Šternberku, v Šumperku, Přerově a v Prostějově. Deset nemocnic v minulosti prodal firmám Středočeský kraj. Pronájem nemocnic nabízí i Karlovarský kraj, který by se tak rád zbavil starosti o chebskou, sokolovskou a karlovarskou nemocnici. "Karlovarský kraj mi to nabízel, ale nemám zájem. Pro mne jsou zajímavé Pardubice," řekl Zavalianis.

Soukromník by mohl dát větší platy lékařům

Příchod soukromého investora do nemocnic by teoreticky mohl potěšit lékaře, kteří chtějí vyšší mzdy a krajské nemocnice nemají sílu jim vyhovět. Soukromé firmy v nemocnicích totiž platí lékaře lépe.

"Asi ano, obecně dávají firmy mzdy vyšší, na druhou stranu si myslím, že jim to umožňuje nedobrý stav českého zdravotnictví," uvedl předseda lékařských odborů v pardubické nemocnici Tomáš Gottvald.

Zatím se zdá nepředstavitelné, že by současné vedení kraje pod taktovkou ČSSD nemocnice v Pardubicích, Chrudimi, Litomyšli, Ústí nad Orlicí a Svitavách pronajalo nebo prodalo.

Pokud však hospodaření nemocnic bude dál ztrátové, stát nezmění způsob financování zdravotnictví a neuskuteční se žádná restrukturalizace, nemocnice i politici budou v hodně složité pozici.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz