Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hledají se přísedící. Soudům chybí, musí odkládat jednání

  15:39aktualizováno  15:39
Nemusí mít zvláštní kvalifikaci, zdánlivě nejsou potřeba. Pokud ale přísedící u soudu chybí, je to problém. Řeší ho soudy v Pardubickém kraji. Od příštího roku se přesune na pobočku v Pardubicích prvoinstanční trestní agenda krajského soudu. Což bude znamenat větší potřebu přísedících, dříve „soudců z lidu“. Už nyní je jich nedostatek.

Ilustrační snímek | foto: Jaroslav Hubený

„Plánováno je 30 přísedících, současný stav je 13 a z nich zhruba polovině bude mandát končit během příštího roku,“ řekl místopředseda pověřený řízením pobočky v Pardubicích Jan Ducháček.

Problémy mají i okresní soudy. „Řady přísedících se začínají tenčit. Jsou v určitém věku, ne všem slouží zdraví. Zrovna minulý týden jsme se dostali do situace, kdy nám onemocněl jeden přísedící a museli jsme odročit jednání,“ řekl předseda pardubického Okresního soudu Milan Špryňar.

Z průtahů v některých řízeních kvůli nízkému počtu přísedících má obavy i hejtman Martin Netolický. Důvodem nezájmu je podle něj především nízké platové ohodnocení, nutnost dojíždění z odlehlejších částí kraje, ale také povaha projednávaných případů, které často zahrnují násilnou trestnou činnost či hospodářskou kriminalitu.

Kraj chce proto vyzvat členy krajského zastupitelstva i starosty obcí, aby pomohli vytipovat případné vhodné adepty, kteří by o službu justici měli zájem.

Stačí souhlas zastupitelů a bezúhonnost

Podmínkou k získání pozice je bezúhonnost, věk vyšší než třicet let a souhlas zastupitelů v místě bydliště. Znalosti práva přísedící mít nemusí, předsedové soudů by měli dbát o jejich průběžné vzdělávání.

„Zkušenosti a morální vlastnosti by měly dávat záruku, že budou funkci řádně zastávat. Přísedící jakožto zástupce laické veřejnosti se při jednání neřídí pouze zákonem, ale také citem a smyslem pro spravedlnost,“ uvedla přísedící u ústeckého soudu Erika Olivová.

Odměny přísedícím

Přísedícím, kteří jsou v pracovním poměru, přísluší za dobu, po kterou vykonávají funkci přísedícího nebo plní jiné povinnosti spojené s touto funkcí, náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Přísedícím, kteří nejsou v pracovním poměru, se hradí ušlý výdělek. Dále přísedícím náleží hotové výdaje, které jim vzniknou, tedy stravné a cestovné. Přísluší jim též za každý den jednání paušální náhrada za výkon jejich funkce.

„Čím více různorodá je skladba uchazečů, tím je to lepší,“ dodal Jan Ducháček.

Orlickoústecký předseda soudu Richard Ander se také potýká s nedostatkem přísedících. Proto oslovil města, aby nominovala zájemce. Například Letohrad byl úspěšný, zastupitelé poslali k soudu na čtyři roky pět přísedících, kteří se v pátek poprvé setkali v Ústí nad Orlicí. V pondělí odsouhlasilo pět nových přísedících zastupitelstvo v Chrudimi.

Hejtman hodlá kontaktovat ministra spravedlnosti Roberta Pelikána a členy ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny, protože nízký počet přísedících je systémový problém, se kterým se mohou brzy potýkat také ostatní soudy. Navíc bude jednat i o povýšení pardubické pobočky, tedy záměru vybudování plnohodnotného krajského soudu v Pardubicích.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Další z rubriky

Skutečský festival ozdobí Beňačková, Brabec, Čechomor i Dasha s Jacksonem

Sopranistka Gabriela Beňačková

Hudební festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč se letos koná popatnácté. A začíná již tuto neděli. Celý program...

Lodní kontejner slouží jako prodejna na vesnici a u lidí má úspěch

V Květné u Poličky funguje obchod, který má netradiční podobu, ale sází na...

Už řadu let mizí z nejmenších vesnic venkovské prodejny. S receptem na krachující obchody teď možná přišli v Květné na...

VIDEO: Výstava s obřím žihadlem přibližuje včely a úly ze všech úhlů

Výstava o včelách na pardubickém zámku potrvá do 23. září.

Včely ze všech ú(h)lů. To je název výstavy, která začala v pardubickém zámku. Nevěnuje se jen včele medonosné, mnoho...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz