Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud: Ženu nezabil přímo heparin, manžel a syn milion nedostanou

  11:23aktualizováno  11:52
Královéhradecký soud zamítl další z žalob na odškodné za heparinové vraždy, které páchal zdravotník Petr Zelenka. Manžel a syn Marie Fialové chtěli po havlíčkobrodské nemocnici dohromady milion korun. Soud ale konstatoval, že lék na ředění krve nebyl hlavní příčinou smrti.

Petr Zelenka u soudu (11. června 2008) | foto: Jiří FormaniDNES.cz

V obžalobě stojí, že žena byla hospitalizována začátkem září 2006 po infarktu a měla několik zlomených žeber po masáži srdce, později se u ní rozvinul zápal plic. Zemřela po 16 dnech v nemocnici.

Heparinový vrah

Zelenka jako pracovník anesteziologicko-resuscitačního oddělení havlíčkobrodské nemocnice podával pacientům heparin od května do září 2006.
Pacientům tím zředil krev a někteří vykrváceli. Zelenka by měl podle rozsudku pozůstalým zaplatit téměř 2,4 miliony korun. Peněz se však od něj asi nedočkají, neboť je nemajetný a ve vězení nepracuje.

Obžaloba připomněla, že tato oběť zemřela jako poslední z lidí, kterým Zelenka prokazatelně podával nadměrné dávky heparinu. Trestní soudy přiřkly Zelenkovi sedm mrtvých a deset lidí, u nichž se o vraždu pokusil. Ve vězení má zůstat do konce života.

Ačkoli Marie Fialová v nemocnici zemřela, podle soudu to byl ze strany zdravotního bratra jen pokus o vraždu.

"Dávka podaného heparinu nevedla k úmrtí paní Fialové," konstatovala soudkyně Věra Adámková. Přiklonila se tak k argumentům právního zástupce nemocnice.

Advokát rodiny Oldřich Skalák měl ale i další argumenty: "Jsme si vědomi, že paní Fialová zemřela ve vysokém věku, ale pozdější mediální tlak mým klientům velice uškodil. Navíc se při výslechu Zelenka přiznal, že také paní Machové heparin podal."

Skalák u soudu dodal, že primář oddělení měl již v tu dobu určité podezření na jednoho z jeho podřízených, ale neudělal žádné adekvátní opatření. To ale soudkyně odmítla s připomínkou, že právě primář přispěl k odhalení Zelenky.

Právník pozůstalých s rozhodnutím nesouhlasí, ale odvolávat se asi nebude. "Pan Fiala je po pěti letech již tak unavený ze soudů a jejich rozhodnutí, že se nejspíš neodvoláme," řekl Skalák.

Havlíčkobrodská nemocnice se znovu omluvila. "Samozřejmě nás mrzí, že se u nás něco takového stalo, ale soustavné obviňování našich zaměstnanců z nekvalitní práce, již není na místě. Vše bylo prošetřeno a bylo prokázáno, že jediným viníkem je Petr Zelenka. Dnešní výrok je tak oprávněný," míní tisková mluvčí Petra Černo.

Nikdo z pozůstalých se zatím peněz nedomohl

Hradecký soud projednával podobnou žalobu už na konci května. Pětice pozůstalých požaduje po nemocnici deset milionů korun. V tomto případě ale zatím není rozhodnuto.

Jak připomněla agentura ČTK, pozůstalí po Zelenkových obětech zatím podali k hradeckému krajskému soudu šest žalob o náhradu škody či ochranu osobnosti. Žádných peněz se zatím nedomohli. A nedostanou je zřejmě ani od nemajetného vraha (viz rámeček).

Autoři: ,


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Pardubické letiště chce lepší parkování, využije vojenský autopark

Letištní terminál v Pardubicích těsně před dokončením. (20.11.2017)

Společnost East Bohemian Airport, která provozuje pardubické mezinárodní letiště, chce využít podzimní odstávku provozu...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Najdete na iDNES.cz