Rekonstrukce největšího chrudimského hotelu Bohemia začala loni v lednu. Práce...

Rekonstrukce největšího chrudimského hotelu Bohemia začala loni v lednu. Práce se však předčasně zastavily. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Manažery viní, že si při opravě hotelu chtěli ulít miliony. Soud bude v září

  • 4
Alespoň jedna větev vyšetřování možných podvodů stavebních firem v regionu se blíží ke konci. Zatímco vyšetřování opravy kladrubského hřebčína se táhne poměrně dlouho, v případě chrudimského hotelu Bohemia jsou vyšetřovatelé dál a na září se chystá začátek soudu.

Posledního května 2013 pozatýkala policie na Pardubicku několik manažerů stavebních firem. Šlo o opravu kladrubského hřebčína, při které se podle kriminalistů šéfové domlouvali na vyšších cenách. Ovšem případ měl dopad i na průběh rekonstrukce chrudimského hotelu Bohemia.

I při ní se měli stavebníci podle vyšetřovatelů pokusit o podvod. Obžalobě čelí osm manažerů a tři firmy - vedle Metrostavu ještě investor Homa holding a Cettus, který měl na starosti technický dozor stavby. Detektivové z dnes již zaniklého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) proti nim mají odposlechy hovorů, e-maily mezi obžalovanými a další dokumenty. Z 43milionové evropské dotace chtěli podle policie pro sebe vylákat devět milionů.

„Z provedených odposlechů, e-mailů a dalších zjištěných skutečností je patrné, že cílem jednání obviněných bylo docílit maximálních úspor v rámci provádění rekonstrukce hotelu,“ uvedl státní zástupce Adam Borgula v obžalobě, kterou zveřejnily jako první Hospodářské noviny.

Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že se obžalovaní předem dohodli, že peníze za opravu hotelu pro sebe získají tak, že některé práce neprovedou vůbec, nebo při opravě využijí levnější materiál. Všechny tyto změny by musel ovšem předem odsouhlasit dotační úřad, který peníze z Evropské unie rozděluje. Jenže jak v obžalobě uvedl státní zástupce, manažeři ho obešli.

„Dohodli se, že tímto způsobem nebudou změny hlásit,“ uvedl Borgula.

Vrty skončily těsně pod zemí

Ve spise jsou třeba tři faktury za více než 25 milionů, které předložil Metrostav. Vyšetřovatelé odhalili, že některé položky na nich nesedí. Na faktuře je třeba částka 1,2 milionu za vyhloubení vrtů v délce 440 metrů. Metrostav si na tuto práci objednal firmu Jihlavská vrtná.

Vyšetřování opravy hotelu Bohemia v Chrudimi

V lednu 2013 začala rekonstrukce největšího chrudimského hotelu Bohemia. Díky dotaci 43 milionů korun z Unie měl být větší a doplněný podzemním parkovištěm. Práce se však kvůli vyšetřování zastavily. Firmu Homa holding, které hotel patří, koupila společnost Bazcom, která se však specializuje na vymáhání dluhů. Výsledek pro Chrudim je ovšem nepříjemný. Modernizace hotelu se zastavila a v centru města zůstalo rozsáhlé zanedbané prostranství. Přitom tu původně měly i s pomocí městských peněz vyrůst nové podzemní garáže. Případ, ve kterém figurují zejména zástupci stavební firmy Metrostav, policie uzavřela. Obžalobě čelí osm manažerů a tři firmy - vedle Metrostavu ještě investor Homa holding a Cettus, který měl na starosti technický dozor stavby. Soud by měl začít v září.

Její dělníci při výslechu na policii řekli, že přijeli se stroji do Chrudimi na konci ledna 2013 a poté, co se dostali do hloubky pouze šesti metrů, museli práce ukončit, protože se začalo podloží sypat. Druhý den si techniku odvezli, ale Metrostav si nechal práce zaplatit v plné výši.

Ve spise je také e-mail, který vedoucí pardubické pobočky Metrostavu dostal od svého podřízeného. Píše se v něm o tom, že do hotelu dají obklady a dlažbu za zhruba 245 korun za metr čtvereční. Přitom v dokumentaci se počítalo s tím, že budou zhruba čtyřikrát dražší. Obvinění, kterým hrozí 5 až 10 let vězení, vinu odmítají. Detaily ale nekomentovali.

„Nezlobte se, nebudu se k tomu v tuto chvíli vyjadřovat,“ řekl Radovan Doubek, který byl jednatelem Homa holding.

Společnost Metrostav figuruje také v případu zakázky za 300 milionů korun na opravu Národního hřebčína v Kladrubech. Policie letos v lednu ukončila vyšetřování. Obviněno bylo 18 lidí a pět firem. Kdy však začne soud, zatím není jisté.

„Vlastně se nic neděje. Žádné výslechy, žádný termín soudu, nic. Je to záležitost právníků, nyní to jde mimo nás,“ uvedl nedávno šéf pardubického stavebního konsorcia Enteria Libor Joska.

Do vazby s ním v květnu 2013 putovali i kolega z firmy Petr Pejcha, obchodní ředitel společnosti Geosan Group Martin Fischer, manažer společnosti Metrostav Jiří Mottl nebo třeba prokurista firmy Strabag Pavel Ludvík.