Okresní soud v Chrudimi se bude opět zabývat případem utonulého mladíka

  14:00aktualizováno  14:00
Až tři roky vězení hrozí vedoucím letního tábora, kteří měli před třemi roky na Seči zavinit smrt sedmnáctiletého mladíka. Soud je sice už jednou osvobodil, ale po odvolání se případ vrací do Chrudimi.
Sečská přehrada na Chrudimsku, kde v roce 2010 došlo na dětském táboře k

Sečská přehrada na Chrudimsku, kde v roce 2010 došlo na dětském táboře k tragédii. | foto: Archiv MF DNES

Ani tři roky po tragické události se stále neví, kdo zavinil smrt chlapce, který se v sečské přehradě utopil při letní táborové hře. Vinu na sebe házejí táboroví vedoucí a vodní záchranáři.

Okresní soud v Chrudimi sice letos vedoucího tábora i oddílovou vedoucí zprostil viny, ale odvolací soud teď vrátil kauzu zpět k soudu první instance.

"Mohu potvrdit, že jsme případ vrátili do Chrudimi," uvedla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci s odkazem na první tři odstavce paragrafu 258. "To velmi stručně znamená, že jsme zjistili procesní nedostatky," dodala.

"My zatím o ničem nevíme. Odvolání jsme posílali ke krajskému soudu 17. března a zatím se k nám žádné vyjádření nevrátilo," řekla mluvčí chrudimského okresního soudu Soňa Soukupová.

Tím, že se případ vrací, za trestný čin usmrcení z nedbalosti hrozí obžalovaným až tři roky vězení. Jejich vyjádření se ale redakci získat nepodařilo.

Hra se konala i přes zákaz koupání

Než se dostal případ k soudu, vyšetřovatelé na něm pracovali téměř rok. Podle jejich vyjádření odpovědné osoby dostatečně nezajistily bezpečnost dětí v průběhu plavecké části táborové hry. Při ní měli čtyři chlapci skočit z lodi do vody a zhruba pětadvacet metrů doplavat ke břehu.

Podle matky utonulého se její syn k podobné hře vůbec nehodil. "Vojta byl mizerný plavec. Plaval nerad a jenom tam, kde dosáhl," řekla matka chlapce při jednom z přelíčení.

Při něm mimo jiné vyšlo najevo i to, že táborová hra se odehrávala i přes vyhlášený zákaz koupání. Podle obžaloby přitom vzdálenost k přeplavání měřila 80 až 100 metrů, nikoliv pětadvacet, jak se původně zamýšlelo.

Zodpovědnost za bezpečnost při plaveckém závodu si teď mezi sebou přehazují obžalovaní táboroví vedoucí a členové záchranné služby jachtařského klubu, kteří hru zajišťovali dvěma plachetnicemi.

"Zajištění bezpečnosti plavců jsem určitě nesliboval, to ani jako hladinová záchranná služba nemůžeme. Nejsme na to vybaveni. Zajištění bezpečnosti podle mě měli na starosti vedoucí," vypověděl jeden ze svědků jachtařského klubu.

Děti měla doprovázet loďka

Od události uplynula poměrně dlouhá doba. Jak přesně zněla dohoda mezi jachtaři a vedoucími, si nikdo z nich už nepamatuje.

"S panem Lickem jsme se dohodli na pětadvacetimetrové vzdálenosti a na tom, že zajistí bezpečnost plavců při závodu. Kdybych věděl, že ta vzdálenost bude o tolik delší, nedovolil bych to," hájí se obžalovaný Lukáš Blažek.

Přestože k topícímu chlapci dorazil po několika vteřinách motorový člun, z vody se jej už vylovit nepodařilo. Potápěči ho našli až po čtyřech a půl hodinách.

"V každém případě měla chlapce doprovázet loďka nebo dobrý plavec. Ale blízko, ne patnáct metrů od něj. Existují základní pravidla, a kdyby se dodržela, tragédie by se patrně nestala," myslí si šéf vodních záchranářů na Seči Zdeněk Pavlík, podle něhož musí mít při závodech v otevřených vodách doprovod ve vzdálenosti pěti až deseti metrů.

Na Seči je to ještě méně. "V moři ve vodě vidíte, můžete pro tonoucího rychle sáhnout. Na Seči je ale voda černá, když někdo spadne do hloubky, je pak spíš náhoda, když se včas najde," dodal Pavlík, který tvrdí, že od tragédie jsou organizátoři letních táborů mnohem opatrnější.

Nejčtenější

Rajčata zaplevelila koryto řeky ve Svitavách, právě dozrávají

V korytu rostou nejrůznější druhy rajčat. jen si vybrat - cherry, keříková či...

Koryto řeky Svitavy připomíná v těchto dnech rajčatovou plantáž. Rostliny vyrašily mezi velkými „šutry“ na břehu...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Dvaaosmdesátiletá řidička převrátila „stodvacítku“ na střechu

Policisté vyčíslili škodu na Škodě 120L na deset tisíc korun.

Dvaaosmdesátiletá řidička nezvládla v úterý odpoledne řízení své škodovky u Kostěnic na Pardubicku. Pro těžce zraněnou...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

V městských firmách nesedíte na ozdobu, ukazuje trestní stíhání politikům

Policie zasahuje kvůli bombové hrozbě v budově pardubického magistrátu (10....

Kvůli podezřelému nákupu lesních pozemků městskou společností Služby města Pardubic v roce 2016 policie obvinila...

Sací bagr v akci. Matiční jezero se dočká odbahnění za dvacet milionů

Matiční jezero v Pardubicích. (16.5.2018)

Pardubické Matiční jezero se zanedlouho stane častým cílem rodinných výletů. Nejen pro děti bude totiž zajímavé...

Svitavy nechtějí tuny soli uprostřed sídliště v Lánech

Sůl na sídlišti Lány ve Svitavách.

Před pár dny bývalá uhelná hala uprostřed svitavského sídliště v Lánech praskla a ven se vyvalila sůl. Firma Sovis tam...

Najdete na iDNES.cz