Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zprovozňování samopalu rozdělilo staré kamarády. Dostali podmínku

  8:39aktualizováno  8:39
Okresní soud ve Svitavách potrestal čtveřici mužů, kteří byli obviněni z nelegálního prodeje zbraní. Třebaže jim hrozilo až osm let nepodmíněně, do vězení poslal pouze dva z nich. Zbylá dvojice dostala jen podmíněný trest. Byli jen, jak se říká, malými rybami.

Samopal vz.58 (útočná puška) v provedení s pevnou pažbou, běžná zbraň vojáků ČSLA i armády ČR | foto: Archiv autora

I když měli na rukou pouta a za zády justiční stráž, ani před soudem jedenašedesátiletý dělník Vlastimil Kašpárek a stejně starý údržbář Pavel Kligl stále nevyhlíželi jako členové organizované skupiny obchodující nelegálně se zbraněmi.

„Je mi to líto, do smrti toho budu litovat,“ řekl Kašpárek, jinak fanoušek starých aut. Když se ho známý loni v lednu zeptal, zda by dokázal sehnat funkční samopal vzor 58 pro sběratele v Německu, neodmítl ho. „Říkal jsem mu, že se zeptám,“ uvedl Kašpárek.

Obrátil se na svého přítele a sběratele zbraní Kligla a uspěl. „Pro jiného bych to neudělal, známe se už třicet let. Ukecal mne,“ řekl Kligl před soudem.

Na motoburze i na portále Aukro koupil znehodnocené samopaly, ze kterých ve své dílně udělal funkční zbraně. Ty dal Kašpárkovi, který je pak poslal dál.

Vše nasvědčuje tomu, že tito dva z prodeje zbraní moc nezbohatli. Například na nákup pistole CZ 75 Kašpárek dostal 22 tisíc korun, přičemž si mohl nechat dva tisíce korun.

Muži sháněli pro zájemce samopaly, pistole i tlumiče

Podle důkazů policie muži společně s dalšími dvěma opatřili zájemcům několik samopalů a pistolí s náboji, pouzdry, případně i s tlumičem. Policie je chytla loni v červnu.

Zatímco Jiří Zachar dostal trest dva roky nepodmíněně a Marcel Flek ještě o tři měsíce delší, dvojice starších mužů odešla od soudu v pátek domů. Dostali podmíněný trest s odkladem na zkušební dobu čtyř let. Proti rozsudku se neodvolali, je pravomocný.

„U těch dvou jsme přihlédli k tomu, že nebyli nikdy trestáni, mají rodinné zázemí, jsou v seniorském věku a jejich doznání napomohlo k objasnění celé věci,“ uvedl předseda Okresního soudu ve Svitavách Bohumil Kotala.

Ačkoli oba s policií spolupracovali, jejich výpovědi se totiž lišily v tom, kolik si mezi sebou vyměnili zbraní i peněz. Přímá konfrontace před soudem pak dokázala jen to, že jeden z kamarádů tomu druhému lže. „Podívej se mi, Pavle, do očí. Byli jsme třicet let kamarádi. Jak se ti s tím bude žít?“ řekl Kašpárek Kliglovi.

„Já říkám pravdu. Nevím, jak s tím budeš moci žít ty,“ tvrdil mu Kligl.

Pokud celá čtveřice skutečně byla organizovanou skupinou, pak se při prodeji zbraní chovala velmi amatérsky. Muži prodali jen pár zbraní, které navíc všechny skončily v rukách policie.

Ta „obchodníky“ chytila i na základě odposlechů, v nichž někteří muži používali pro zbraně krycí názvy. Například malé hodiny znamenaly pistoli, velké hodiny samopal, zrní náboje, kyvadlo tlumič.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

Najdete na iDNES.cz