Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týrané ženě soud potvrdil šest let vězení za to, že zabila svého druha

  11:42aktualizováno  11:42
Pražský vrchní soud pravomocně potvrdil Marii Kramaříkové šest let vězení za to, že zabila nožem svého druha. Žena z Krasíkova na Orlickoústecku se k činu přiznala, v odvolání však žádala o mírnější potrestání mimo jiné s ohledem na to, že byla dlouhodobou obětí domácího násilí.

Za mřížemi bude Marie Kramaříková celkem devět let, protože svého partnera pobodala už dříve, za což tehdy dostala tříletý podmíněný trest.

„Paní obžalované se to zdá hodně. Nám se to tedy hodně nezdá,“ podotkl k výši trestu předseda odvolacího senátu Michal Hodoušek. „Je sice pravda, že se doznala, ale troufnu si říci, že jako pachatelka by byla určena i tehdy, pokud by se nedoznala,“ pokračoval.

Poukázal také na to, že obžalovaná v patologickém vztahu z vlastní vůle setrvávala. Její neteř navíc vypověděla, že po ní žena chtěla, aby jí pomohla mrtvého druha zakopat pod stromem. „To o žádné zvláštní lítosti nesvědčí,“ poznamenal soudce.

Kramaříková byla původně obžalovaná z vraždy, za kterou by jí hrozilo deset až osmnáct let za mřížemi.

Krajský soud v Pardubicích však v květnu na základě znaleckých posudků z oboru psychologie a psychiatrie překvalifikoval skutek na zabití, za něž lze uložit maximálně desetiletý trest.

Zabití se dopustí ten, kdo jiného člověka úmyslně usmrtí „v silném rozrušení ze strachu, úleku, zmatku nebo jiného omluvitelného hnutí mysli anebo v důsledku předchozího zavrženíhodného jednání poškozeného“.

Partner se ženě vymočil do obličeje, kopal ji a sprostě jí nadával

Smrtelný incident se stal loni 14. října v rodinném domě Kramaříkové. Konflikt podle ní vyprovokoval její o 17 let mladší, opilý partner, který se ženě vymočil do obličeje, sprostě jí nadával a vysmíval se jí.

Kramaříková podle obžaloby vzala kuchyňský nůž, jímž předtím krájela houby, a bodla druha do hrudníku. Poté utekla a přespala venku. Druhý den se svěřila neteři, která pak zavolala policii.

Muž zemřel na místě na následky poranění srdce. Podle Kramaříkové ji v minulosti mnohokrát napadl a zranil, přesto ho z domu nedokázala vyhodit. Tvrzení o násilí potvrdila i neteř, v domku často zasahovala policie.

Odsouzená, které bude příští týden 59 let, podle znalců netrpí žádnou duševní poruchou, má však problém s nadužíváním alkoholu. Její náprava je možná pouze v případě, že bude trvale a dobrovolně abstinovat. Svého skutku dnes před soudem litovala, trest však označila za nepřiměřeně přísný.

„Mně se to zdá opravdu dlouhý na to, jak jsem trpěla. Týral mě, kopal do mě. Vy nikdo nevíte, jak jsem trpěla,“ řekla odvolacímu senátu.

Autor:


Nejčtenější

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Ilustrační snímek

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

Vdávala se narychlo den po příjezdu tanků, rodina se bála stanného práva

Paní Jozífová se svými háčkovanými svatebními šaty z roku 1968.

Jsou to krásné šaty. Ostatně svatební. Sice tak nevypadají, ale jsou „dobové“. Navíc na jednu výraznou historickou dobu...

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz