Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud potvrdil tresty za podvody, autoškola pokračuje s jiným jednatelem

  15:06aktualizováno  15:06
Přeloučská Autoškola Peml bude ve své činnosti pokračovat. A to přesto, že Nejvyšší soud odmítl dovolání a potvrdil jejímu majiteli a třem zkušebním komisařům podmíněné tresty a zákazy činnost za podvody při zkouškách.

Pavel Peml podle rozsudku nesmí svou živnost provozovat tři roky, autoškola s jeho jménem v názvu ale funguje dál.

„Autoškola pokračuje pořád, máme nového jednatele společnosti. Jedeme dál, všechno bude zachováno,“ řekl majitel autoškoly Pavel Peml, který podle rozsudku nesmí svou živnost provozovat tři roky.

Podle pravomocného verdiktu se spolu s komisaři dopustili zneužití pravomoci veřejného činitele, když ulehčili některým uchazečům cestu k řidičskému průkazu. Nejvyšší soud rozhodl před časem bez veřejného jednání, nyní usnesení zpřístupnil v internetové databázi.

Poslední mimořádný opravný prostředek v podobě ústavní stížnosti zatím odsouzení podle dostupných informací nevyužili, ale Pavel Peml nepovažuje případ za uzavřený.

„Více se vyjadřovat zatím nechci, protože jsme dávali další dovolání a budeme pokračovat dále,“ řekl Peml, který už podle svých dřívějších slov celou záležitost považuje za vykonstruovanou ve snaze poškodit dobré jméno autoškoly. Tu označil za ojedinělou kvůli práci s řidiči, kteří mají pohybové či jiné zdravotní omezení.

V dovoláních čtveřice poukazovala na údajně nedostatečné důkazy. Obžalovaní také tvrdili, že nenaplnili znaky trestného činu, který jim obžaloba kladla za vinu. Dovolávali se například grafologického posudku nebo výslechu autora softwarového systému pro závěrečné zkoušky.

Nejvyšší soud ale nenašel důvod k zásahu do výsledků hlavního líčení a dovolání odmítl. Odlišné hodnocení důkazů obhajobou a obžalobou automaticky neznamená porušení zásad spjatých se spravedlivým procesem, upozornili soudci v usnesení.

Ne všechny testy vyplnili žáci autoškoly

Podle obžaloby Peml slíbil jednomu zájemci o řidičský průkaz, že nebude muset absolvovat některé části výuky v autoškole a jízdy, později mu radil při testech. Zkušební komisaři Zkušební komisaři Jaroslav Hekerle, Jiří Rozínek a Radek Široký umožnili, že někteří frekventanti autoškoly u zkoušky nebyli, test za ně vyplnil někdo jiný. Přesto téměř dvacet lidí získalo řidičské oprávnění, protože komisaři vyplnili protokoly o zkoušce jako splněné. Vše se odehrálo v roce 2009.

Obhájci se u soudů snažili zpochybnit, že by obžalovaní vědomě podváděli. Zájemci o řidičský průkaz prý mohli komisaře oklamat a na zkoušky místo sebe poslat někoho jiného. Zpochybňovali také věrohodnost svědků, kteří jednoznačně uvedli, že se zkoušky osobně nezúčastnili, a přesto dostali osvědčení o vykonání zkoušky.

Okresní soud v Pardubicích uložil čtveřici mužů podmíněné tresty v rozmezí od šesti do 18 měsíců s odkladem na 18 měsíců až tři roky. Nejpřísněji potrestal komisaře Jiřího Rozínka. Zákazy činnosti odsouzeným se pohybují mezi dvěma a čtyřmi roky.

Nejde o výjimečný případ. Loni NS potvrdil podmínky bývalým komisařům a učitelům autoškoly v rozsáhlé korupční kauze, která se odehrála v Praze. Úplatky v řádu tisíců korun zaručovaly bezproblémové vykonání závěrečné zkoušky. Podobné případy řešily v poslední době také soudy ve Žďáru nad Sázavou a Chebu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Vodu v rybníku Rosnička čeká zlepšení. Svitavy provádějí studii

Rybáři na loďce odlovují uhynulé ryby.

Svitavy budou mít na konci prázdnin hotovou studii zlepšení kvality vody v rybníku Rosnička. Kvůli sinicím tam...

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Najdete na iDNES.cz