Při tragické dopravní nehodě u obce Zámrsk utrpěla reportérka jako...

Při tragické dopravní nehodě u obce Zámrsk utrpěla reportérka jako spolujezdkyně v audi zranění, kterým na místě podlehla. Dalších šest účastníků nehody zranění přežilo. | foto: Policie ČR

Za smrt televizní reportérky Sotonové dostal řidič necelé dva roky

  • 119
S nepodmíněným trestem odnětí svobody na jeden rok a osm měsíců odešel od orlickoústeckého okresního soudu Pavel Mihulka, který loni zavinil u Zámrsku nehodu, při níž zemřela redaktorka Jana Sotonová. Soudce uvedl, že Mihulka svým způsobem řízení na cestě „hrál ruskou ruletu“.

Nehoda se stala při vjíždění na pověstnou hlavní silnici I/35, kdy Mihulka nedal přednost autům, která po ní jela. Do Mihulkova audi narazil plně obsazený Volkswagen Passat. Střet stál život osmadvacetiletou redaktorku pořadu Reportéři ČT Janu Sotonovou, která seděla na sedadle spolujezdce.

Soud vyslechl především dva řidiče kamionů, kteří byli svědky nehody. Střet audi a passatu viděl hlavně první z nich a líčil, jak spatřil audi v době, kdy se rozjížděl, a musel dupnout na brzdu.

„Pak jsem viděl, jak zprava jede po hlavní passat a už jen střet vozidel,“ řekl řidič kamionu Aleš Zelený.

Druhý řidič vylíčil nehodu takto. „Řidič vjel s autem do hlavní ulice, až to zahulilo z výfuku. Evidentně chtěl stihnout projet křižovatku před bratránkem, který řídil kamion přede mnou. Pak už bylo slyšet jen náraz,“ líčil nehodu Pavel Štěpánek.

Oba řidiči odstavili po srážce aut své kamiony a pomáhali obětem nehody. První z nich při tom s řidičem passatu vytrhli dveře audiny, v níž byla zaklíněná redaktorka Jana Sotonová.

„Lidé z passatu byli zranění a otřesení. Chlap z audiny byl také v šoku. Chtěli jsme jeho spolujezdkyni z audiny vytáhnout, ale záchranáři říkali, že to nemáme dělat. A udělali jsme dobře, měla ve zdemolovaném autě zaklíněné nohy,“ líčil jeden z řidičů.

Oba řidiči kamionu ale nepočkali na příjezd policistů, protože jak tvrdí, domluvili se se svědky nehody a dali jim na sebe kontaktní údaje. Policisté však hned po nehodě veřejně vyzývali oba řidiče, aby se přihlásili vyšetřovatelům. „Zjistili jsme to na internetu a šli jsme se tedy přihlásit,“ řekl Pavel Štěpánek.

Obhájce obžalovaného řidiče Karel Baborák požádal soud, aby přihlédl k tomu, že osmadvacetiletý Pavel Mihulka svého činu upřímně lituje a že je v současnosti kvůli psychickým traumatům z nehody pod dohledem psychiatra. Dodal, že řidič měl k Janě Sotonové blízký vztah a zrovna v ten den jeli do Kunvaldu, kde plánovali v budoucnu společné bydlení.

Poukázal také na některé podobné případy, kdy člověk zavinil při dopravních nehodách smrt jiného, ale nakonec odešel od soudu s podmíněným trestem. Sám zatím nepravomocně odsouzený Pavel Mihulka při závěrečné řeči řekl: „Zkazil jsem život Sotonovým, lidem v passatu a zkazil jsem život našim. Je mi to upřímně líto.“

Muž se životy druhých příliš hazardoval

Soudce však považuje jednání muže, který nedal i přes dopravní značení přednost při vjíždění z vedlejší ulice vozidlům na pětatřicítce, za velký hazard. „Obžalovaný způsobil smrt mladého člověka a další zranil,“ řekl.

Soudce dokonce řekl, že viník hrál svým činem v podstatě na pětatřicítce ruskou ruletu. „Hrál ji ale s životy ostatních,“ řekl soudce a dodal, že muž vjel do této nebezpečné silnice, ač dostatečně neviděl přes stojící kamiony a riskl její projetí. „To je velký hazard. V této riskantní hře neprohrál ten, kdo ji hrál, ale nevinný člověk,“ řekl soudce v odůvodnění rozsudku.

Jana Sotonová

Redaktorka Jana Sotonová

Jana Sotonová zemřela u Zámrsku necelý týden po návratu ze své dovolené. Pro pořad Reportéři točila reportáže o znevýhodněných nebo šikanovaných lidech. Televize připomněla například její reportáž o úřednici, kterou Celní správa neoprávněně vyhodila z práce. Žena po 16 letech bez zaměstnání a příjmů po odvysílání příběhu vyhrála spor u Ústavního soudu. Podle šéfa pořadu Marka Wollnera asi nejzáslužnější prací nadějné reportérky byly dvě reportáže o malém autistickém človíčkovi, kterého dali do ústavu k dospělým a úředníci začali díky tomu jeho situaci řešit. Jana Sotonová dříve pracovala i pro Lidové noviny a Hospodářské noviny.

Obhájce po vynesení rozsudku řekl, že si ponechá lhůtu pro případné odvolání.

Při nehodě se zranilo také dalších šest lidí, včetně dvou dětí, skončili s různými zraněními v nemocnici. Jedna žena utrpěla těžkou újmu na zdraví. Při nehodě zemřel také pes Jany Sotonové zvaný Marley.

Pověstná „pětatřicítka“ je dnes jednou z nejvytíženějších silnic v zemi. Starostové obcí, kterými prochází, volají po rychlém dokončení R/35, která by měla kolony aut odvést mimo centra. Policisté dostali minulý týden už druhý chytrý radar, který hlídá na této silnici nebezpečné řidiče. Nebezpečnou křižovatku smrti by mohl podle vedení Ředitelství silnic a dálnic ČR nahradit do dvou až tří let  kruhový objezd.