Zhodnocení desítek milionů zůstalo jen na papíře, podvodník dostal osm let

  13:13aktualizováno  13:13
Michal Morch vystupoval jako člověk, který rozumí obchodování na burze. Jednasedmdesáti lidem nasliboval tímto způsobem zhodnocení peněz. Vybral od nich skoro 87 milionů korun, které proinvestoval a nevrátil. Soud mu za to uložil osmileté vězení.

Soud s Michalem Morchem | foto: IDNES.cziDNES.cz

Krajský soud v Pardubicích jeho jednání zhodnotil jako podvod a Morcha poslal do věznice s ostrahou. Verdikt není pravomocný, obžalovaný se odvolal k vrchnímu soudu.

Obžaloba viní padesátiletého muže z toho, že od roku 2010 do října 2016, soustavně vybíral od lidí peníze s příslibem vrácení vkladu včetně zhodnocení.

Poškozeným pak vědomě nepravdivě tvrdil, že jejich peníze výhodně zhodnotí s výnosem od 10 do 30 procent ročně jejich investováním do cenných papírů na Burze cenných papírů v Praze.

„Část peněz skutečně hromadně do cenných papírů investoval, částečně pak i do nákupu uměleckých děl, přestože si musel být vědom toho, že dlouhodobě nedosahuje ani zdaleka zhodnocení, které nabízí,“ uvedla v rozsudku soudkyně Krajského soudu v Pardubicích Anna Sobotková.

Grafiky i obrazy od Karla Svolinského, Josefa Herčíka či Albína Brunovského, které nakoupil, propadly jako náhradní hodnota. Soud také Morchovi udělil povinnost nahradit škodu poškozeným.

„Obviněný vystupoval jako osoba přes finance znalá. U známých touto rétorikou vzbudil dojem, že je veleúspěšným podnikatelem. Jen on nabízel zhodnocení až 30 procent, které žádný bankovní ústav neposkytoval,“ uvedla v odůvodnění rozsudku soudkyně Sobotková.

Morch si přitom musel být vědom, že nedosahuje výdělku, protože neměl zisk, z něhož by platil daně. Neustále však od lidí vybíral peníze.

„Vám se dařilo akorát na papíře, lidé možná dostali úroky, ale jistinu nikdy. Plnil jste si zálibu v investování, ne však ze svých prostředků,“ řekla Sobotková.

Soud kladl v rozsudku důraz na Morchovo jednání v roce 2015, kdy i jemu samotnému muselo být jasné, že se žene do průšvihu, a přesto si dál půjčoval od lidí další miliony.

„Nikdy jsem to neudělala, ale k rozsudku jsem přidala i subjektivní stránku. Věděl jste, že jste ve finálním a kritickém období a přesto jste uzavíral další smlouvy na peníze. To hodnotím jako přímý úmysl. Šokující je i to, že si stojíte za úspěšnou kariérou. Nevím, z čeho vycházíte,“ řekla Sobotková.

Obviněný Morch vinu přijímá, proti rozsudku se však odvolal.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...

Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Další z rubriky

Jednání o pardubické koalici se protahuje, čeká se, jak se rozhodne ODS

Povolební koaliční jednání v Pardubicích zmrzlo.

Za dva týdny se bude konat v Pardubicích ustavující zastupitelstvo, které by mělo zvolit nové vedení města. Jenže aby...

Vrávorající otec vedl čtyřleté dítě k lékaři, skončil na záchytce

Městská policie Pardubice. Ilustrační foto.

Na silně opilého muže doprovázejícího malou holčičku narazili v úterý strážníci v pardubické ulicí Jahnova. Zjistili,...

V Mělicích by se mohl těžit písek. Hrozí konec koupání

Mělicko-lohenické písníky.

Není to dobrá zpráva pro milovníky přírodního koupání na Pardubicku. Dva písníky, které ročně okupují desetitisíce lidí...

Najdete na iDNES.cz