Na rozdíl od této plastové napodobeniny se muži nedovoleně ozbrojili skutečnými samopaly škorpiony. (Ilustrační snímek)

Na rozdíl od této plastové napodobeniny se muži nedovoleně ozbrojili skutečnými samopaly škorpiony. (Ilustrační snímek) | foto: Policie ČR

Koupil poškozený samopal na Aukru, za hodinu z něj byl funkční škorpion

  • 146
Sehnat na černém trhu funkční samopal, je snadné a ne příliš drahé, jen je potřeba vědět, na koho se obrátit. Svědčí o tom případ čtveřice mužů, která v pátek ve Svitavách stanula před soudem.

Když už se sběratel zbraní Pavel Kligl z Blanska loni rozhodl, že pro svého známého sežene funkční samopaly, nepředstavovalo to pro něj žádný velký problém.

„Pro jiného bych to neudělal, známe se už třicet let. Ukecal mne,“ řekl před Okresním soudem ve Svitavách jednašedesátiletý Kligl, který stojí na lavici obžalovaných společně se třemi dalšími muži.

Všichni jsou obviněni z nedovoleného ozbrojování, které spáchali jako členové organizované skupiny. Hrozí jim až osm let vězení. Zájemcům podle důkazů policie opatřili několik samopalů a pistolí s náboji, pouzdry, případně i s tlumičem. Policie je chytla loni v červnu.

Kligl tři znehodnocené samopaly vzor 61 tzv. „škorpion“ koupil podle svých slov na motoburze v Brně, čtvrtou zbraň dokonce na aukčním portálu Aukro. Zaplatil šest a půl tisíce za kus.

Zbraně sice měly provrtanou hlaveň a uvnitř byly zavařené, ale Kligl podle svého tvrzení zbraně opravil a udělal z nich funkční samopaly.

„Každá zbraň mi trvala asi hodinu. Byly to naprosto nové zbraně, ještě ve vazelíně,“ řekl. Po „opravě“ je vyzkoušel a vystřelil z nich v dílně do kbelíku s pískem.

„Chcete říct, že za hodinu jste udělal ze zbraně, která měla být znehodnocená, zbraň funkční?“ ptal předseda okresního soudu ve Svitavách Bohumil Kotala.

„Ano, na tom není nic tak složitého,“ uvedl Kligl, který se ale podle svých slov podílel pouze na prodeji šesti zbraní.

Jeden z obviněných se u soudu rozplakal

Kligl stál podle obžaloby na konci řetězce čtveřice mužů, kteří si jeden od druhého předávali zbraně a peníze. I když je policie obvinila jako organizovanou skupinu, do soudní síně přišli v poutech a hrozí jim vysoké tresty, při prodeji zbraní se chovali amatérsky, prodali jen pár zbraní, které navíc všechny skončily v rukách policie. Ani jejich zisky nebyly patrně nijak omračující.

Dlouholetý kamarád Kligla dvaašedesátiletý Vlastimil Kašpárek se v soudní síní rozplakal. „Je mi to líto, do smrti toho budu litovat, už bych to nikdy neudělal,“ řekl. Před soudem pak popsal, jaké měl z prodeje zbraní provize. Například na nákup pistole CZ 75 dostal 22 tisíc korun, přičemž si mohl nechat dva tisíce korun.

Marcel Flek, kterému Kašpárek podle svých slov předával zbraně a jenž mu naopak dával peníze, vše popřel. Od něj pak podle policie samopaly a pistole přebíral řidič Jiří Zachar, které je prodával dál. „Nebudete mi věřit, ale nic jsem z toho neměl,“ uvedl Zachar při výslechu na policii.

Policie čtveřici chytila i na základě odposlechů, v nich někteří muži používali pro zbraně krycí názvy. Například malé hodiny znamenaly pistoli, velké hodiny samopal, zrní náboje, kyvadlo tlumič.

„Říkali mi kluci v hospodě, že když se do telefonu řekne slovo samopal nebo zbraň, že se to automaticky nahrává,“ řekl při výslechu na policii Jiří Zachar. V pátek před soudem odmítl vypovídat.