Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Viník smrtelné nehody má zaplatit pozůstalým Lokvencovým půl milionu

  16:43aktualizováno  16:43
Odškodné šest a půl milionu korun žádali pozůstalí Vratislava Lokvence, který zemřel při dopravní nehodě mezi Jaroměří a Hradcem Králové v červenci 2008. Peníze měly alespoň částečně zahladit citovou újmu. Nakonec se strany dohodly, že viník nehody Ladislav Lubina rodinu odškodní jen zlomkem sumy.

Ladislav Lubina dostal za zavinění tragické nehody podmínku, dle dohody má pozůstalým zaplatit půl milionu korun. | foto: Martin Ťopek, MF DNES

Po čtyřech letech sporů v pátek před soudem pardubické pobočky hradeckého soudu advokát Lubiny poprvé pozůstalým řekl, že spor by bylo možné vyřešit dohodou. Vratislav Lokvenc junior, jeho sestra a matka nakonec na nabídku půl milionu korun po delší poradě kývli.

A to i přesto, že jde spíše o virtuální peníze, které možná nikdy neuvidí. Lubina je podle svého advokáta totiž bez peněz.

„Žalovaný je nyní nemajetný. Je na něj vedeno nejméně osm exekucí,“ uvedl Lubinův právní zástupce Adam Hlaváč s tím, že peněz se budou muset pozůstalí domáhat exekucí. Lubina se také zavázal uhradit náklady řízení.

Bývalý fotbalový reprezentant Vratislav Lokvenc řekl, že peníze nebyly ve sporu tím hlavním. „Jsem rád, že pravda byla na naší straně, měli jsme a máme na odškodnění nárok, jestli pět set tisíc nebo milion, to nehraje roli,“ uvedl někdejší fotbalista Vratislav Lokvenc. Sám žalovaný k soudu nepřišel a už dříve se k celé záležitosti odmítl pro média vyjadřovat.

Lubinův majetek je téměř 10 let v konkurzu

Někdejší asistent trenéra pardubických hokejistů už byl za nehodu z roku 2008 pravomocně odsouzen. Dostal podmínku, čtyřletý zákaz řízení a povinnost zaplatit každému ze tří pozůstalých po 240 tisících korun. Ty se vyplácejí z pojistky. S dalšími nároky na odškodné byli příbuzní odkázáni na občanskoprávní žalobu.

Jenže spor o odškodné se táhl čtyři roky. Celou záležitost komplikoval fakt, že Lubinův majetek je od roku 2006 v konkurzu kvůli nezdařenému podnikání.

Právní zástupce Lubiny prosazoval, aby soudy peníze vymáhaly po správci konkurzní podstaty Lubinova majetku. Něco takového definitivně odmítl letos v lednu Nejvyšší soud, podle něhož správce konkurzní podstaty v žádném případě nemůže být považován za osobu, která je zodpovědná za újmu, kterou utrpěli pozůstalí.

Soudce Aleš Korejtko, který měl v pátek určit výši odškodného, apeloval na obě strany, aby se dohodly. Když určí částku soud, nebude podle něj spokojena ani jedna strana a spor se dál povleče. Zároveň dal najevo, že 6,5 milionu korun pozůstalí dostat nemohou. „Částky, které požadují, jsou skutečně vysoké,“ uvedl Korejtko.

Lokvenc: Podmínka je zklamáním

Pozůstalí se protahování sporu báli. „Chtěli jsme to mít už za sebou, hodinu jsme o tom diskutovali. Naším cílem bylo to ukončit, stálo nás to už hrozně nervů, stále si to tím jen připomínáme,“ řekl Lokvenc.

Nehoda, kterou zavinil Lubina, se stala v roce 2008 u Trotiny na Královéhradecku. Vůz Lubiny narazil do kamionu, který se pak v protisměru střetl s dodávkou řízenou Vratislavem Lokvencem starším, jenž zahynul.

Bývalý hokejový reprezentant se po karambolu sice snažil pomoci lidem z havarovaných vozidel, ale před příjezdem policie z místa nehody odešel. Přihlásil se až o šest hodin později ve Dvoře Králové nad Labem. Na místě nehody tak nebylo možné zjistit, zda například nebyl pod vlivem alkoholu. Expertiza později řekla, že nebyl.

Vratislav Lokvenc je zklamán, že Lubina odešel od soudu jen s podmínkou. „Trest měl být daleko tvrdší,“ uvedl.

Lubina se pozůstalým omluvil před novináři

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Utýral seniora, který mu pomohl po návratu z vězení, viní muže obžaloba

Předseda Senátu Roman Drahný přistupuje k výslechu Martina Krpálka.

U Krajského soudu v Pardubicích začalo hlavní líčení s Martinem Krpálkem. Obžaloba mu klade za vinu, že sotva vyšel z...

Mladíci ukradli ve škole gekony i šváby. Chtěli mít vlastní chov

Ještěrka zelená

Dva mladíci ve věku dvaceti let se v týdnu vloupali na Střední školu zahradnickou a technickou v Litomyšli. Škole...

Pardubickým radním se daří získávat pozemky pro terminál

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Zdá se, že by v Pardubicích mohlo už příští rok začít růst nové autobusové nádraží. To radní nazývají terminálem B,...

Najdete na iDNES.cz