Lukáš Blažek a Anna Frantalová čelí obvinění, že jejich nedbalostí utonul na...

Lukáš Blažek a Anna Frantalová čelí obvinění, že jejich nedbalostí utonul na letním táboře mladík | foto: Michal Klíma, MAFRA

Utonutí chlapce při táborové hře zavinila série chyb, řekl znalec

  • 10
Chrudimský soud se v pátek opět zabýval okolnostmi smrti mladíka, který před třemi roky při táborové hře utonul v sečské přehradě. Po výpovědi soudního znalce je zřejmé, kdo z vedoucích a jachtařů pochybil. Všichni.

Projednávání případu smrti sedmnáctiletého mladíka v Seči na Chrudimsku by mohlo sloužit jako povinný preventivní program pro všechny, kteří pořádají jakékoli aktivity pro děti či dospělé ve vodě.

Čtyři mladí lidé ve věku 17 a 18 let měli při táborové hře doplavat z jachty na břeh, jeden z nich to nedokázal. Ukazuje se, že při táborové hře byla porušena všechna zásadní pravidla pro bezpečnost plavců, přestože na místě byli tři zkušení jachtaři a jedna táborová vedoucí s kurzem obsahujícím základy záchrany tonoucích.

Mladí lidé skočili z jachty do přehrady, kde platil zákaz koupání, voda byla kalná a její teplota nedosahovala ani devatenáct stupňů. Nedoprovázel je nikdo na loďce ani s nimi neplaval zkušený plavec, a to i přesto, že byli vysazeni 130 metrů od břehu.

"Vedoucí měli alespoň plavce instruovat, co mají dělat v případě potíží. Stačí se položit na záda a vydržíte docela dlouho. Můžete mávat rukama, je vidět, že máte potíže a udržíte se nad hladinou," uvedl soudní znalec Petr Ptáček.

Hlavní vedoucí tábora Lukáš Blažek i oddílová vedoucí Anna Frantalová jsou obviněni z usmrcení z nedbalosti se sazbou rok až šest let vězení. Blažek se brání, že dohodl s jachtaři plavání na vzdálenost 25 metrů a u tragédie ani nebyl. Frantalová zase předpokládala, že o bezpečnost plavců se postarají jachtaři.

Přísnější pražský soud argumentoval odpovědností

Původně chrudimský Okresní soud jejich obhajobu už jednou akceptoval, ale Městský soud v Praze, kam se odvolal žalobce, toto zdůvodnění odmítl a případ do Chrudimi vrátil k novému projednání.

Podle pražských soudců není možné, aby se vedoucí tábora i jeho neformální zástupkyně zbavili zodpovědnosti za životy a zdraví dětí, o něž se měli starat.

Blažek měl podle soudců dohlédnout na to, jak dosud nevyzkoušená soutěž proběhne. "Namísto toho se vzdálil a upřednostnil jinou činnost," píše se v rozhodnutí pražských soudců.

Svůj podíl viny mají podle znalce Petra Ptáčka i jachtaři, kteří o své dobré vůli souhlasili, že pomohou táboru s letní hrou. Soudí, že měli upozornit vedoucí na to, že plavat přes sto metrů v kalné a studené vodě bez doprovodu je nebezpečné.

"Neměli čekat na nějaký pokyn, příkaz. Měli sami vyhodnotit situaci jako nebezpečnou," uvedl Ptáček.

Osádku člunu nezajímali plavci, ale svršky

Bezpečnost plavců přitom šlo zajistit snadno, protože u jachet se pohyboval motorový člun. Jenže další chyba - člun místo sledování plavců měl za úkol převézt na břeh jejich svršky.

Když se mladík začal topit, člun se k němu sice rozjel, ale tonoucího už jachtaři ve vodě nenašli. "Šel velmi rychle pod hladinu, prakticky nám nedal šanci. Nikdo neočekával, že by někdo mohl takto rychle utonout," uvedl Jiří Licek z jachtařského klubu.

"V kalné vodě jako byla na Seči, měla být loď vzdálena maximálně deset metrů od plavců. Na větší vzdálenost už neobjevíte místo ponoření," uvedl znalec Petr Ptáček. Ten připustil, že v čisté vodě, například na moři, může být vzdálenost větší. Bezpečnost plavců by podle něj mohlo zajistit i to, kdyby s těmi posledními byl ve vodě zkušený plavec.

"Ovšem nejlepší by bylo při takové soutěži rozmístit více lodí po celé trase," řekl Ptáček.

Okresní soud další projednávání případu odročil.