Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opusťte stranu, vyzvala ČSSD šéfa na kraji a bývalou ředitelku centra

  7:47aktualizováno  7:47
Sociální demokraté na Pardubicku chtějí, aby ze strany dočasně vystoupili Zdeněk Škařupa a Romana Vojířová. Bývalé aktivity jejich členů totiž prověřuje policie.

Romana Vojířová ve funkci ředitelky kulturního centra končí. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Poté, co vlivný sociální demokrat Zdeněk Škařupa přivedl svoji Pardubickou investorskou společnost ke krachu a následně ji převedl na muže z pardubické ubytovny, získal místo vedoucího oddělení sekretariátu v kanceláři hejtmana.

Teď ale některým sociálním demokratům došla trpělivost s tím, že Škařupa způsob svého podnikání, na který jako první upozornila MF DNES, nedokázal dodnes uspokojivě vysvětlit. Na pondělním zasedání pardubického okresního výboru proto Škařupu vyzvali k přerušení členství. Spolu s ním by měla stranu opustit i bývalá ředitelka Kulturního centra Romana Vojířová.

„Okresní výkonný výbor vyzývá paní Romanu Vojířovou a pana Zdeňka Škařupu, aby přerušili své členství v ČSSD v souladu se Stanovami ČSSD do nejbližší Okresní konference,“ stojí v usnesení.

Ze zápisu je také patrné, že hlasování o výzvě k přerušení členství dopadlo takřka jednohlasně, pouze jeden člen výboru se zdržel. Více však sociální demokraté nechtějí k k výzvě říct. „Já žádný komentář dávat nebudu. Vše bych nechal na orgánech činných v trestním řízení,“ uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD).

„Není to nic mimořádného, ale věc, kterou řešíme běžně, proto ji ani nebudu komentovat,“ uvedl člen okresního výboru Libor Malý. K výzvě se dokonce nevyjádřil ani Ján Kasič, který je pověřený řízením okresní organizace. „Počkáme teprve, jaká bude reakce a co ti lidé udělají,“ řekl Kasič.

Převod Pardubické investorské společnosti

Vlivný člen ČSSD Zdeněk Škařupa vlastnil lékárny, kterým se podle něj přestalo dařit. Když se rozhodl lékárny prodat, nejlepší nabídku podal František Švejda z pardubické ubytovny. Převod firmy se uskutečnil předloni v dubnu, bývalí zaměstnanci však MF DNES řekli, že ještě několik měsíců je vedl Škařupa. V uvedeném několikaměsíčním období nastaly pro dodavatele lékáren těžké časy. Pardubická lékárenská společnost přestala platit faktury, a než to dodavatelům léků došlo, byly dluhy v milionech korun. Peníze přitom mizely neznámo kam. Pak došla trpělivost dodavatelům a vedení firmy se skutečně ujal František Švejda. Nabídl jednu lékárnu k odkupu lékárnici, a když odmítla, rozdal všem výpovědi.

Členové výboru reagují na to, že se státní zástupce a policie začali zajímat o to, jak Škařupa ukončil svou činnost ve společnosti, která provozovala v Pardubicích lékárny. „Krajské státní zastupitelství vstupuje do řízení podle zákona o úpadku a způsobu jeho řešení,“ uvedl státní zástupce Miroslav Elich.

Zajímá se o to, jak současný vlivný úředník společnost prodal Františku Švejdovi, muži, jenž má trvalé bydliště na městské ubytovně a vlastní šest desítek firem, vesměs v likvidaci. Podle svědectví však firmu i nadále vedl a běžně operoval s hotovostí. V následujících měsících vznikly dluhy ve výši kolem pěti milionů korun. Pak teprve Škařupa lékárny opustil a definitivně je přenechal Františku Švejdovi.

Hejtman Netolický však už dříve uvedl, že viděl dostatek dokumentů, které dokazují bezdlužnost Škařupovy společnosti při prodeji, a tím je vázán presumpcí neviny. „Pan Škařupa mi doložil, že společnost prodal bez závazků vůči státu. Navíc své úkoly plní svědomitě,“ řekl. Vyjádření Škařupy se nepodařilo sehnat, nebral telefon.

Policii zajímají fiktivní faktury

Bývalou ředitelku vyšetřují už měsíce Podobně jako šéf oddělení v kanceláři hejtmana dopadla bývalá ředitelka Kulturního centra Romana Vojířová. Také její aktivity v městské společnosti s osmnáctimilionovou dotací z městské kasy zkoumá už několik měsíců policie. Zajímají ji důkazy o vystavování fiktivních faktur nebo sto tisíc korun, které vydala z pokladny na úhradu školného na univerzitě v Hradci Králové.

Romana Vojířová od svého odstoupení z postu ředitelky s reportéry MF DNES nekomunikuje.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Hokejový klub Dynamo nyní prodávat nemůžeme, říká lídr Pardubáků Brendl

Náměstek František Brendl

Mezi lety 2010 a 2014 pracoval František Brendl jako náměstek primátorky Pardubic. Poslední čtyři naopak musel snášet...

Pat kolem D35 u Litomyšle. Zastánci konkurenčních tras trvají na svém

Ilustrační snímek

Možnost, že by spory mezi zastánci dvou různých variant budoucí dálnice D35 kolem Litomyšle skončily nějakým...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz