Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opusťte stranu, vyzvala ČSSD šéfa na kraji a bývalou ředitelku centra

  7:47aktualizováno  7:47
Sociální demokraté na Pardubicku chtějí, aby ze strany dočasně vystoupili Zdeněk Škařupa a Romana Vojířová. Bývalé aktivity jejich členů totiž prověřuje policie.

Romana Vojířová ve funkci ředitelky kulturního centra končí. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Poté, co vlivný sociální demokrat Zdeněk Škařupa přivedl svoji Pardubickou investorskou společnost ke krachu a následně ji převedl na muže z pardubické ubytovny, získal místo vedoucího oddělení sekretariátu v kanceláři hejtmana.

Teď ale některým sociálním demokratům došla trpělivost s tím, že Škařupa způsob svého podnikání, na který jako první upozornila MF DNES, nedokázal dodnes uspokojivě vysvětlit. Na pondělním zasedání pardubického okresního výboru proto Škařupu vyzvali k přerušení členství. Spolu s ním by měla stranu opustit i bývalá ředitelka Kulturního centra Romana Vojířová.

„Okresní výkonný výbor vyzývá paní Romanu Vojířovou a pana Zdeňka Škařupu, aby přerušili své členství v ČSSD v souladu se Stanovami ČSSD do nejbližší Okresní konference,“ stojí v usnesení.

Ze zápisu je také patrné, že hlasování o výzvě k přerušení členství dopadlo takřka jednohlasně, pouze jeden člen výboru se zdržel. Více však sociální demokraté nechtějí k k výzvě říct. „Já žádný komentář dávat nebudu. Vše bych nechal na orgánech činných v trestním řízení,“ uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD).

„Není to nic mimořádného, ale věc, kterou řešíme běžně, proto ji ani nebudu komentovat,“ uvedl člen okresního výboru Libor Malý. K výzvě se dokonce nevyjádřil ani Ján Kasič, který je pověřený řízením okresní organizace. „Počkáme teprve, jaká bude reakce a co ti lidé udělají,“ řekl Kasič.

Převod Pardubické investorské společnosti

Vlivný člen ČSSD Zdeněk Škařupa vlastnil lékárny, kterým se podle něj přestalo dařit. Když se rozhodl lékárny prodat, nejlepší nabídku podal František Švejda z pardubické ubytovny. Převod firmy se uskutečnil předloni v dubnu, bývalí zaměstnanci však MF DNES řekli, že ještě několik měsíců je vedl Škařupa. V uvedeném několikaměsíčním období nastaly pro dodavatele lékáren těžké časy. Pardubická lékárenská společnost přestala platit faktury, a než to dodavatelům léků došlo, byly dluhy v milionech korun. Peníze přitom mizely neznámo kam. Pak došla trpělivost dodavatelům a vedení firmy se skutečně ujal František Švejda. Nabídl jednu lékárnu k odkupu lékárnici, a když odmítla, rozdal všem výpovědi.

Členové výboru reagují na to, že se státní zástupce a policie začali zajímat o to, jak Škařupa ukončil svou činnost ve společnosti, která provozovala v Pardubicích lékárny. „Krajské státní zastupitelství vstupuje do řízení podle zákona o úpadku a způsobu jeho řešení,“ uvedl státní zástupce Miroslav Elich.

Zajímá se o to, jak současný vlivný úředník společnost prodal Františku Švejdovi, muži, jenž má trvalé bydliště na městské ubytovně a vlastní šest desítek firem, vesměs v likvidaci. Podle svědectví však firmu i nadále vedl a běžně operoval s hotovostí. V následujících měsících vznikly dluhy ve výši kolem pěti milionů korun. Pak teprve Škařupa lékárny opustil a definitivně je přenechal Františku Švejdovi.

Hejtman Netolický však už dříve uvedl, že viděl dostatek dokumentů, které dokazují bezdlužnost Škařupovy společnosti při prodeji, a tím je vázán presumpcí neviny. „Pan Škařupa mi doložil, že společnost prodal bez závazků vůči státu. Navíc své úkoly plní svědomitě,“ řekl. Vyjádření Škařupy se nepodařilo sehnat, nebral telefon.

Policii zajímají fiktivní faktury

Bývalou ředitelku vyšetřují už měsíce Podobně jako šéf oddělení v kanceláři hejtmana dopadla bývalá ředitelka Kulturního centra Romana Vojířová. Také její aktivity v městské společnosti s osmnáctimilionovou dotací z městské kasy zkoumá už několik měsíců policie. Zajímají ji důkazy o vystavování fiktivních faktur nebo sto tisíc korun, které vydala z pokladny na úhradu školného na univerzitě v Hradci Králové.

Romana Vojířová od svého odstoupení z postu ředitelky s reportéry MF DNES nekomunikuje.

Autor:Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

Kardinála Berana doprovodí na poslední cestě starokladrubští vraníci

Starokladrubští vraníci jsou na vystupování na veřejnosti zvyklí, často cestují...

Přímými účastníky sobotního procesí, které uctí kardinála Josefa Berana, jehož ostatky se po téměř padesáti letech...

U stadionu Zlaté přilby nabízí pardubická radnice k odkupu stovku parcel

Plochodrážní závod Zlatá přilba.

Ve Svítkově se chystá velký projekt pro výstavbu domů. Jen kousek od plochodrážního stadionu nabízí Nadace pro rozvoj...

U pardubické arény vzniklo nové parkoviště pro návštěvníky akcí

Vjezdu na parkoviště u Tyršových sadů brání několik velkých kamenů. Řidiči tak...

Návštěvníci pardubické Tipsport areny řeší už roky jeden zásadní problém. Nemají kde zaparkovat před hokejem nebo...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz