Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD překvapila. Na místě kasáren chce stavět novou krajskou nemocnici

  15:44aktualizováno  15:44
Pardubičtí sociální demokraté chtějí prosadit stavbu nové krajské nemocnice. Ta stávající podle nich stojí na špatném místě, je zastaralá a její přestavba složitá a drahá. Není ale jasné, kolik miliard by to stálo, ani kde by je Pardubický kraj sehnal.

Nová nemocnice by mohl stát na místě dnešních Masarykových kasáren v Pardubicích.

I když nemocnice stojí na nevhodném místě, její pavilonové uspořádání je už překonané a staré budovy se pro moderní medicínu nehodí, o jejím přemístění dosud politici nikdy nemluvili. Až nyní.

Uvnitř ČSSD rok před krajskými volbami vznikl plán na vybudování zcela nové nemocnice. Vedení Pardubického kraje tvrdí, že dříve než za deset či dvacet let to není reálné, protože na to chybí peníze.

Proč stěhovat nemocnici?

Krajská nemocnice je dopravně špatně přístupná, prostor areálu je omezený a nelze jej dál rozšiřovat. Nemocnice je tvořena pavilony, pacienty je nutné mezi budovami převážet. Moderní zařízení disponují jednou velkou budovou, jako je to například v Chrudimi. Modernizace nemocnice bude velmi drahá a výsledek nikdy nebude ideální. V okolí nemocnice není kde parkovat.

„Začněme budovat monoblok nové krajské nemocnice, měl by vyrůst na místě s ideálním přístupem ze tří či čtyř světových stran. Jako vhodný návrh vidím Masarykovy kasárny s ideálním napojením na Chrudim. Bylo by tam i dostatek místa na parkování,“ uvedl lékař, pardubický radní a místopředseda krajského výboru ČSSD Vítězslav Novohradský, podle kterého za návrhem stojí celá pardubická organizace strany.

„Chci, aby se stavba nemocnice stala nosným tématem sociální demokracie do příštích voleb,“ dodal Novohradský.

Není ale jasné to hlavní - kolik by stavba nemocnice stála a především, kde by na ni zadlužený kraj sehnal peníze. Podle Novohradského jsou tyto otázky předčasné. Nyní je třeba zajistit pro novou budovu v územním plánu Pardubic místo a připravit projekty.

„Není možné dělat medicínu 21. století v budovách ze století devatenáctého. Není možné tahat pacienta s krvácením do mozku někde po dvoře,“ řekl Novohradský.

Stávající ředitel nemocnice nápad vítá

Generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald souhlasí s tím, že dosavadní areál je pro nemocnici nevhodný. „Principiálně, pokud by došlo k dohodě, takový návrh určitě můžeme hodnotit kladně. Kroků nutných k jeho realizaci je však strašně moc,“ sdělil Gottvald.

Reakce politiků na ambiciózní návrh je opatrná. Hejtman Martin Netolický z ČSSD přestěhování nemocnice na jiné místo nezavrhuje, ale mluví o tom jako o zajímavé vizi na příštích dvacet třicet let. Rozhodně ale ne na příští volební období, kdy dobíhají v nemocnici projekty placené Evropskou unií.

Na druhou stranu uznává, že nemocnice sevřená železnicí, řekou a silnicí stojí na nevhodném místě. „Nemocnice je omezena prostorem, opravy a rekonstrukce jsou nekončící záležitostí, některé pavilony jsou z 19. století. Podle generelu rozvoje pardubické krajské nemocnice by se měl do roku 2050 vybudovat de facto nový monoblok v prostoru za stávajícím multioborovým pavilonem,“ uvedl Netolický.

To bude podle něj zřejmě stejně drahé, jako kdyby se postavila nová nemocnice. Tedy je na místě otázka, jaké řešení zvolit. „V obou případech budou obrovským problémem finance. Bez účasti státu si to nedovedu představit, kraj na to nemá,“ řekl hejtman Netolický.

Nový areál by vyšel až na sedm miliard

Náměstek hejtmana Roman Línek z KDU-ČSL si myslí, že nemocnici je nutné modernizovat postupně. Nová by totiž podle jeho odhadu stála šest až sedm miliard korun.

„Líbilo by se mi postavit novou nemocnici na zelené louce, ale v příštích deseti letech to nelze zaplatit. A je tu i velká otázka, co se stávajícími areály, kam investujeme a zavazujeme se, že je budeme provozovat. Postupné odstraňování hendikepů pardubické nemocnice je levnější a dosažitelnější,“ uvedl Línek.

V minulosti existovaly návrhy na stavbu nové moderní nemocnice mezi Chrudimí a Pardubicemi, které ovšem počítaly s uzavřením chrudimské nemocnice. To ale nikdo v ČSSD neplánuje. „V žádném případě,“ sdělil Novohradský.

Pokud by nemocnice vznikla na místě bývalých kasáren, vyřešil by se tak elegantně problém pardubické radnice, která stále neví, jak s tímto areálem naložit. Ale i náměstek primátora Jan Řehounek z hnutí ANO, který bude za rok ve volbách usilovat o post hejtmana, je opatrný. „Nejsem odborníkem na zdravotnictví, nevím, jestli potřebujeme novou krajskou nemocnici, je to návrh kolegů z ČSSD,“ uvedl Řehounek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Hokejový klub Dynamo nyní prodávat nemůžeme, říká lídr Pardubáků Brendl

Náměstek František Brendl

Mezi lety 2010 a 2014 pracoval František Brendl jako náměstek primátorky Pardubic. Poslední čtyři naopak musel snášet...

VIDEO: Hledají se řidiči, kteří jeli kolem sraženého chodce v Krouně

Šipka u silnice směrem z křižovatky v Krouně na Poličku označuje místo nálezu...

Policie žádá o pomoc svědky nehody u Krouny na Chrudimsku. Stala se v sobotu 8. září deset minut před třetí hodinou v...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz