Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD překvapila. Na místě kasáren chce stavět novou krajskou nemocnici

  15:44aktualizováno  15:44
Pardubičtí sociální demokraté chtějí prosadit stavbu nové krajské nemocnice. Ta stávající podle nich stojí na špatném místě, je zastaralá a její přestavba složitá a drahá. Není ale jasné, kolik miliard by to stálo, ani kde by je Pardubický kraj sehnal.

Nová nemocnice by mohl stát na místě dnešních Masarykových kasáren v Pardubicích.

I když nemocnice stojí na nevhodném místě, její pavilonové uspořádání je už překonané a staré budovy se pro moderní medicínu nehodí, o jejím přemístění dosud politici nikdy nemluvili. Až nyní.

Uvnitř ČSSD rok před krajskými volbami vznikl plán na vybudování zcela nové nemocnice. Vedení Pardubického kraje tvrdí, že dříve než za deset či dvacet let to není reálné, protože na to chybí peníze.

Proč stěhovat nemocnici?

Krajská nemocnice je dopravně špatně přístupná, prostor areálu je omezený a nelze jej dál rozšiřovat. Nemocnice je tvořena pavilony, pacienty je nutné mezi budovami převážet. Moderní zařízení disponují jednou velkou budovou, jako je to například v Chrudimi. Modernizace nemocnice bude velmi drahá a výsledek nikdy nebude ideální. V okolí nemocnice není kde parkovat.

„Začněme budovat monoblok nové krajské nemocnice, měl by vyrůst na místě s ideálním přístupem ze tří či čtyř světových stran. Jako vhodný návrh vidím Masarykovy kasárny s ideálním napojením na Chrudim. Bylo by tam i dostatek místa na parkování,“ uvedl lékař, pardubický radní a místopředseda krajského výboru ČSSD Vítězslav Novohradský, podle kterého za návrhem stojí celá pardubická organizace strany.

„Chci, aby se stavba nemocnice stala nosným tématem sociální demokracie do příštích voleb,“ dodal Novohradský.

Není ale jasné to hlavní - kolik by stavba nemocnice stála a především, kde by na ni zadlužený kraj sehnal peníze. Podle Novohradského jsou tyto otázky předčasné. Nyní je třeba zajistit pro novou budovu v územním plánu Pardubic místo a připravit projekty.

„Není možné dělat medicínu 21. století v budovách ze století devatenáctého. Není možné tahat pacienta s krvácením do mozku někde po dvoře,“ řekl Novohradský.

Stávající ředitel nemocnice nápad vítá

Generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald souhlasí s tím, že dosavadní areál je pro nemocnici nevhodný. „Principiálně, pokud by došlo k dohodě, takový návrh určitě můžeme hodnotit kladně. Kroků nutných k jeho realizaci je však strašně moc,“ sdělil Gottvald.

Reakce politiků na ambiciózní návrh je opatrná. Hejtman Martin Netolický z ČSSD přestěhování nemocnice na jiné místo nezavrhuje, ale mluví o tom jako o zajímavé vizi na příštích dvacet třicet let. Rozhodně ale ne na příští volební období, kdy dobíhají v nemocnici projekty placené Evropskou unií.

Na druhou stranu uznává, že nemocnice sevřená železnicí, řekou a silnicí stojí na nevhodném místě. „Nemocnice je omezena prostorem, opravy a rekonstrukce jsou nekončící záležitostí, některé pavilony jsou z 19. století. Podle generelu rozvoje pardubické krajské nemocnice by se měl do roku 2050 vybudovat de facto nový monoblok v prostoru za stávajícím multioborovým pavilonem,“ uvedl Netolický.

To bude podle něj zřejmě stejně drahé, jako kdyby se postavila nová nemocnice. Tedy je na místě otázka, jaké řešení zvolit. „V obou případech budou obrovským problémem finance. Bez účasti státu si to nedovedu představit, kraj na to nemá,“ řekl hejtman Netolický.

Nový areál by vyšel až na sedm miliard

Náměstek hejtmana Roman Línek z KDU-ČSL si myslí, že nemocnici je nutné modernizovat postupně. Nová by totiž podle jeho odhadu stála šest až sedm miliard korun.

„Líbilo by se mi postavit novou nemocnici na zelené louce, ale v příštích deseti letech to nelze zaplatit. A je tu i velká otázka, co se stávajícími areály, kam investujeme a zavazujeme se, že je budeme provozovat. Postupné odstraňování hendikepů pardubické nemocnice je levnější a dosažitelnější,“ uvedl Línek.

V minulosti existovaly návrhy na stavbu nové moderní nemocnice mezi Chrudimí a Pardubicemi, které ovšem počítaly s uzavřením chrudimské nemocnice. To ale nikdo v ČSSD neplánuje. „V žádném případě,“ sdělil Novohradský.

Pokud by nemocnice vznikla na místě bývalých kasáren, vyřešil by se tak elegantně problém pardubické radnice, která stále neví, jak s tímto areálem naložit. Ale i náměstek primátora Jan Řehounek z hnutí ANO, který bude za rok ve volbách usilovat o post hejtmana, je opatrný. „Nejsem odborníkem na zdravotnictví, nevím, jestli potřebujeme novou krajskou nemocnici, je to návrh kolegů z ČSSD,“ uvedl Řehounek.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Mladíci ukradli ve škole gekony i šváby. Chtěli mít vlastní chov

Ještěrka zelená

Dva mladíci ve věku dvaceti let se v týdnu vloupali na Střední školu zahradnickou a technickou v Litomyšli. Škole...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Cestující v Pardubickém kraji bude možná vozit po kolejích víc dopravců

Jednotka railjet poblíž České Třebové

Až dosud krajští politici tvrdili, že dopravu na železnici svěří po roce 2019 na dalších deset let jednomu dopravci. To...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz